5 вересня на Венеційському кінофестивалі відбулася світова премʼєра документального фільму «Пісні землі, що повільно горить» режисерки Ольги Журби, який відзняли протягом перших двох років повномасштабного вторгнення Росії. В одній секції з цим фільмом показали документальну стрічку російсько-канадської режисерки Анастасії Трофімової «Росіяни на війні» (Russians at War). Фільм створено в копродукції Канади та Франції. Він отримав фінансування від державного Канадського медіафонду.
Фільму «Росіяни на війні» також покажуть на Toronto International Film Festival (5-15 вересня).
Українська кіноспільнота розкритикувала показ фільму, адже це «яскравий приклад російської пропаганди». Конгрес українців в Канаді та Генеральне консульство України в Торонто закликали канадський уряд розслідувати, чому пропагандистський фільм зняли на гроші платників податків Канади й зверталися з вимогою скасувати показ стрічки.
Зрештою, компанія, яка виділила кошти, заявила, що більше не буде підтримувати фільм. Але з програми фестивалю в Торонто його не забрали. Організатори не вбачають в ньому пропаганди.
Розповідаємо, що відбувається.
Чому «Росіяни на війні» — це пропаганда
Продюсерка стрічки «Пісні землі, що повільно горить» Дар’я Бассель подивилася фільм «Росіяни на війні» і заявила, що він може ввести в оману і є яскравим прикладом російською пропаганди:
«Свій наратив режисерка починає з українця, який зараз живе в Росії та воює на боці Росії. Це дуже цікавий вибір для початку розповіді про росіян на війні. Пізніше цей персонаж буде стверджувати, що у 2014 році в Україні почалася громадянська війна. Він також припускатиме, що українці бомбили східну частину власної країни (і тому він переїхав до Росії). Інший персонаж заявить, що українці – нацисти. Ми чули ці розповіді раніше; їх широко й активно пропагують (і, мабуть, досі) російські ЗМІ».
Режисерка стрічки Анастасія Трофімова — колишня працівниця каналу Russia Today. На початку повномасштабного вторгнення Трофімова працювала продюсеркою новин на канадській телерадіокомпанії CBC і разом з московською кореспонденткою СВС Тамарою Альтерреско та оператором перебувала в місті Ростов-на-Дону. Суспільне Культура пише, що через два місяці Росія закрила московське бюро CBC, а його працівників позбавила віз та акредитацій: багато журналістів покинули Росію, але Трофімова залишилася.
Як пише Reuters, вона сім місяців незаконно перебувала разом з російським батальйоном на Сході України. Вона каже, що за цей час не побачила ознак воєнних злочинів і вважає, що «в західних медіа російські солдати асоціюються з цим, бо немає інших історій».
«У Росії це герої, які ніколи не вмирають. На Заході це переважно воєнні злочинці. Для мене найбільшим шоком було побачити, наскільки вони звичайні. Абсолютно звичайні хлопці з сім’ями, з почуттям гумору, з власним розумінням того, що відбувається на цій війні».
Вона каже, що більшість російських солдатів йдуть воювати, щоб заробити грошей й розчаровуються, бо «конфлікт, який спалахнув із вторгненням Росії в Україну в лютому 2022 року, затягується».
На пресконференції у Венеції Трофімову запитали про те, чи «етично» гуманізувати російських солдатів на фоні воєнних злочинів російської армії в Україні. На її думку, це питання дивне:
«Авжеж, ми маємо гуманізувати всіх. Це величезна трагедія передусім для нашого регіону, а також для всього світу. Якщо ми не бачитимемо в одне одному людей… ці чорно-білі стереотипи про одне одного лише продовжуватимуть війну. Це лише спричинить зростання ненависті».
Реакція України
Після допису Дар’ї Бассель висловилися й інші культурні діячі та представники влади. Міністерство закордонних справ України засудило прем’єру стрічки. Посольство України звернулося до президента Венеційської бієнале, у якому йдеться про недопустимість показу проросійської стрічки, коли Росія продовжує вести війну проти України.
Стрічку також планують показати на Toronto International Film Festival (TIFF). Верховна Рада України написала лист до парламенту Канади, щоб не допустити цього.
Конгрес українців в Канаді розкритикував фінансування Канадою фільму про російських військових. і вимагав роз’яснення, чому ця стрічка отримала фінансову допомогу з канадського бюджету.
Генеральний консул України в Торонто Олег Ніколенко підтримав заяву і також розкритикував організаторів TIFF за «відбілювання злочинів російських солдатів в Україні»:
«Демонстрація російських солдатів як лише “пішаків”, а вторгнення Росії в Україну як “підлу гру” додає правдоподібності російським пропагандистським наративам, які применшують тяжкість і страждання, спричинені воєнними діями Росії. Існують тисячі задокументованих випадків зґвалтування, тортур, вбивств і дегуманізації українців російськими військовими. Тим, хто приєднується до російської армії, пропонують велику грошову компенсацію або зняття судимості, і вони приймають це рішення, повністю усвідомлюючи свої дії в Україні».
До канадських парламентів з вимогою скасувати показ звернулася і група народних депутатів України.
Позиція Канади
Віцепрем’єр-міністерка Канади Христя Фріланд засудила показ на Міжнародному кінофестивалі в Торонто. Вона сказала, що поділяє занепокоєння українців:
«Неправильно, що канадські державні кошти підтримують показ та виробництво такого фільму».
І нагадала, що у війні проти України не можна ставити знак рівності між жертвою та агресором:
«Це війна, де Росія порушує міжнародне право та скоює воєнні злочини. У цій війні дуже чітко є добро і зло. Українці борються за свій суверенітет та за демократію в усьому світі».
Чому канадський уряд виділив кошти на фільм?
Фільм отримав 340 000 доларів від Canada Media Fund, що фінансується урядом Канади. Рада директорів Canada Media Fund призначається Міністром канадської спадщини.
Виконавчий віцепрезидент Canada Media Fund із маркетингу та зв’язків із громадськістю Матьє Шантелуа у коментарі «Детектору медіа» розповів, за якою процедурою виділив кошти на документальний фільм режисерки Анастасії Трофімової «Росіяни на війні».
Цей проєкт фінансувався через спеціальну програму Broadcaster Envelope Program. У ній мовники, регульовані Канадською радою теле- і радіомовлення, самостійно обирають проєкти, на які автоматично виділяються кошти від CMF.
Мовником, який обрав фільм «Росіяни на війні» і використав для нього свій слот у бюджеті програми, був TVO — публічна освітня телемережа провінції Онтаріо.
Що маємо в результаті
Глава ради директорів TVO Кріс Дей повідомив, що телемережа більше не підтримуватиме та не транслюватиме «Росіяни на війні». А також перевірить процес фінансування цього проєкту та використання їхнього бренду.
Консалтинговий продюсер стрічки Шон Фарнел шокований таким рішенням. Режисерка знову нагадала, що фільм антивоєнний. Вважає висловлювання про пропаганду смішними, бо сама вона під загрозою кримінального переслідування в Росії.
Що по фестивалю?
11 вересня в Канаді пройшов протест, адже багатьох канадців стурбував факт того, що їхні податки пішли на цей фільм. Попри протести, Toronto International Film Festival вирішив не скасовувати показ фільму «Росіяни на війні».
У офіційній заяві на сайті вони наголосили, що не вбачають в ньому пропаганди:
«Ми розуміємо, що це було зроблено без відома чи участі будь-яких державних органів Росії. На наш погляд, у жодному разі не можна вважати цей фільм російською пропагандою. Хоча ми розуміємо занепокоєння, висловлене багатьма, ми вважаємо, як і Венеціанський кінофестиваль та інші міжнародні фестивалі, які запрограмували фільм, що цей канадський документальний фільм заслуговує на місце в нашій добірці».
Організатори також додали, що відчувають страждання українського народу, але коли йдеться про роботу з мистецтвом, створеним «у цей політично заряджений час», то керуються «демократичними цінностями свободи совісті, думок, вираження поглядів і мирних зібрань».
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: