Головна
>
Кіно
>

«Медовий місяць», «Територія дитинства», «Квіти України» та інші: хто став переможцем кінофестивалю «Молодість»

«Медовий місяць», «Територія дитинства», «Квіти України» та інші: хто став переможцем кінофестивалю «Молодість»

З 26 по 3 листопада в Києві проходив 53-й Міжнародний кінофестиваль «Молодість». У межах події, 2 листопада у «Будинку кіно», відбулася церемонія нагородження переможців. Гран-прі здобула дебютна повнометражна стрічка «Медовий місяць» Жанни Озірної, найкращим короткометражним фільмом став «Ми хочемо тут жити» режисерки Александріни Туркан, а переможцем документального конкурсу стала робота Аделіни Борець «Квіти України».

Лірум є інформаційним партнером події, тому розповідаємо про переможців фестивалю.

Фото: Анастасія Мантач

Гран-прі отримала стрічка «Медовий місяць» режисерки Жанни Озірної. Фільм отримав «Скіфського оленя» та грошову винагороду в розмірі 5 тисяч доларів.

«Захоплюючі промені світла, що проникають до маленької квартирки. Надзвичайні актори, які розкривають глибинні людські почуття, і разом з тим, звуки, що долинають з-за кадру. Пронизлива, чутлива історія кохання, що звучить на фоні моторошних вибухів», — розповів про фільм цьогорічний голова журі, режисер Мохаммад Расулоф

Міжнародний конкурс

Найкращим фільмом Міжнародного конкурсу стала стрічка «Все, що ми уявляємо як світло» режисерки Паял Кападії (Франція, Індія, Нідерланди, Люксембург, 2024). Фільм отримав «Скіфського оленя» та грошовий приз 2 тисячі доларів від благодійного фонду Юлії Ігнатченко.

Спеціальну відзнаку Міжнародного конкурсу отримав фільм «Новий рік, що так і не настав» режисера Богдана Мурешану (Румунія, Сербія, 2024)

Найкращим короткометражним фільмом Міжнародного конкурсу, а також володарем «Скіфського оленя» та премії у 2 тисячі доларів стала стрічка «Ми хочемо тут жити» режисерки Александріни Туркан (Ураїна, 2023).

Найкращим студентським фільмом Міжнародного конкурсу стали картини «Як метелик» режисерки Іріс Ґершон Наґар (Ізраїль, 2023) та «Бася: Три короткі історії» режисера Матеуша Петрака (Польща, 2023). Переможці категорії отримали «Скіфського оленя» та грошову винагороду в сумі 2 тисячі доларів. 

Спеціальну відзнаку Міжнародного конкурсу студентського кіно отримали також два фільми. Перший — «Хаос, який лишився позаду» режисера Нікоса Коліукоса (Греція, 2023):

«Ми були вражені емоційною подорожжю через інтимні та складні стосунки між батьком і дочкою. Режисер занурив нас у цю історію та змусив уболівати за персонажа з перших хвилин фільму», — повідомили журі.

Другий — «Антологія річкової риби», режисерка Вєєра Ланпінпаа (Фінляндія, 2024):

«Нас вразила чудова концепція, гумор, професійне виконання та глибоке розуміння форми короткометражного фільму у стрічці, де співочі риби в супермаркеті розповідають нам про світ, у якому ми живемо».

Оцінювало Міжнародний конкурс головне журі фестивалю:

  • Мохаммад Расулоф — незалежний кінорежисер (Іран);
  • Альберт Відершпіль — кінознавець, кіноменеджер (Німеччина);
  • Марія Катаврадзе — директорка, сценаристка (Литва);
  • Анастасія Карпенко — акторка театру і кіно (Україна);
  • Максим Асадчий — кінопродюсер (Україна).

Приз глядацьких симпатій та «Скіфського оленя» отримав фільм «Мовчання Устриць» режисера Маркоса Піментеля (Бразилія, 2024). На фестивалі відбулася міжнародна прем’єра фільму.

Документальний конкурс

Переможцем документального конкурсу стала стрічка «Квіти України» режисерки Аделіни Борець (Польща, Україна, 2024). Як приз фільм отримав «Скіфського оленя» та грошову винагороду 2 тисячі доларів від кінофестивалю «Молодість». У своєму звернені журі конкурсу зазначають:

«Він розповідає історію, яка показує всю красу нашого існування і небезпеки, які нам потрібно подолати, аби ця краса не перетворилася на жахіття. Головна героїня цього фільму має сміливість, бойовий дух та вміння берегти красу живою попри всі жахи війни навіть у найтемніші часи»

Фото: Анастасія Мантач

Спеціальною відзнакою документального конкурсу було нагороджено дві стрічки: «Проти вітру» режисерки Вані Тернер (Греція, 2024) та «Що тобі вчора снилось, Параджанов?» режисера Фараза Фешаракі (Німеччина, 2024). Про «Проти вітру» журі зазначило:

«Щоб бути переможницею, треба прагнути не лише медалей, а справедливості. Для перемоги потрібна воля, але потрібна сміливість, щоб вийти проти переважаючого противника. Ця історія про волю до справедливості очима героїні, розказана з повагою до її життя та почуттів. Ми бачимо як багато болю проживає людина, що зазнала абʼюзу, перш ніж травма залишається в минулому. І як безумовна любов та підтримка перетворюють пекло на рай. Перегони завершуються перемогою справедливості і це вказує шлях для інших».

Журі документального конкурсу 53-го кінофестивалю «Молодість» були:

  • Тетяна Філевська — арт-менеджерка, кураторка мистецьких подій, дослідниця творчості Малевича;
  • Віктор Норденхьольд — режисер документального кіно, продюсер, оператор-постановник;
  • Йон Банґ Карлсен — письменник, виконавець, режисер.

Teen Screen

Фільм «Переможці» режисерки Золеен Юсеф (Німеччина, 2024) став переможцем програми Teen Screen. Стрічка отримала премію в розмірі 2 тисячі доларів від кінофестивалю «Молодість».

Спеціальною відзнакою програми Teen Screen відзначили дві стрічки: 

  • «Маленька Джо та старий» режисера Патріса Сове (Канада, 2024) — за операторську роботу;
  • «Джіна» режисерки Ульріке Кофлер (Австрія, 2024) — за акторську гру.
Фото: Анастасія Мантач

Цьогорічним журі програми TEEN SCREEN стали учні кіношколи в Будинку кіно:

  • Валерія Горбенко — 10 років
  • Злата Костюк — 12 років
  • Кирило Пащенко — 14 років
  • Кіра Труба — 10 років
  • Поліна Девʼятко — 12 років

Національний короткометражний конкурс

Переможцями національного конкурсу короткометражних фільмів стала стрічка «Лелеки завжди повертаються додому» режисерки Ґали Козютинської (Україна, 2023). Режисерка отримала «Скіфського оленя» та грошову винагороду від Укрзолота в еквіваленті 80 тисяч гривень.

Спеціальною відзнакою національного конкурсу короткометражних фільмів було нагороджено:

  • «Додаткові Сцени» режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука (Україна, 2024)
  • «Територія дитинства» режисерки Марини Шкрабалюк (Україна, 2024).

«За невинність і ніжність, що переживуть смерть і темряву».

Фото: Анастасія Мантач

Журі національного конкурсу короткометражних фільмів 53-ї «Молодості» були:

  • Алевтина Кахідзе — авторка перформансів, малюнків, медіа-робіт, текстів, а також кураторка та освітянка;
  • Нікон Романченко — режисер, сценарист, режисер монтажу;
  • Стефан Сьоан — журналіст, продюсер документальних фільмів.

Також фестивалі «Молодість» працювало журі Спілки кінокритиків України (СКУ): Алік Дарман — кінознавець, кінокуратор, куратор кіноклубу на Спаській, Альона Пензій — керівниця кіноархіву Довженко-Центру, кінокритикиня та культурна менеджерка, а також Катерина Сліпченко — кінокритикиня та мистецтвознавиця. Переможцем став фільм «Додаткові сцени» режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука (Україна, 2024)

«Мета-картина, яка розриває кордони між документальним та ігровими кіно. І розмірковує, де закінчується актор і зʼявляється герой. Актуальна форма та драматургія висвітлює звʼязок між війною і цивільним життям та тривожне існування на межі реальності».

Спеціальною відзнакою було відзначено фільм «Відеокамера sony dcr-trv265e digital8» режисера Геника Заяця (Україна, 2024).


Читайте також: «Донька». Експлуатаційний горор про геноцид у Бучі, який викликає більше питань, ніж відповідей

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024