1 липня в Києві відбулася церемонія нагородження премії Women in Arts. The Resistance — ініціативи, яка щороку відзначає внесок жінок у сферу культури й мистецтва. У 2025 році премія відбулася вже вшосте під гаслом «Ми ніколи-ніколи не втрачаємо віру». Цьогоріч лауреаток визначали виключно експертною радою, відмовившися від окремого журі.
Переможниці 2025 року:
Жінки в літературі — Олена Герасим’юк
Поетка, прозаїкиня, ветеранка та учасниця Революції Гідності. Авторка книжок «Глухота», «Розстрільний Календар» і «Тюремна Пісня». Нагороджена відзнаками Української добровольчої армії, а також численними літературними преміями. Герасим’юк присвятила нагороду родині Білінчуків-Рутяків та братові Оресту, який загинув на фронті.
Жінки в культурній журналістиці, критиці й дослідженнях — Юлія Манукян
Мистецька критикиня та кураторка з Херсона, яка під час окупації писала для The Guardian, документувала свідчення про насильство та ініціювала проєкти підтримки локальних митців. Свою відзнаку присвятила зниклому художнику В’ячеславу Машницькому.
Жінки у візуальному мистецтві — Ганна Гідора
Художниця, ленд-арт майстриня, педагогиня. У своїй промові Гідора відзначила всю мистецьку спільноту Могриці, а також тих, хто поєднує мистецтво й службу на фронті.
Жінки в музиці — Марина Круть
Бандуристка, композиторка, співачка й поетка. Вона наголосила на силі музики, що не потребує перекладу, адже передає емоції напряму — через слово, мелодію, голос.
Жінки в перформативному мистецтві — Ніна Хижна
Режисерка театру «Нафта», акторка та незалежна мисткиня з Харкова. Виступила на підтримку жінок, які постраждали від насильства у сфері театру, та подякувала своїй команді, зокрема акторкам і працівницям театру.
Жінки в кіно — Оксана Карпович
Документалістка, фотографка, письменниця. Її фільм «Мирні люди» отримав першу відзнаку в Україні саме на премії Women in Arts.
Жінки в культурному менеджменті — Наталія Іванова
Директорка «ЄрміловЦентру» у Харкові. Іванова також розвиває артрезиденцію в селі Куземин на Сумщині. Під час нагородження вона відзначила важливість захисту, завдяки якому можливо працювати в культурній сфері навіть у часи війни.
Спеціальна відзнака — Валерія «Нава» Суботіна
Поетка, пресофіцерка бригади «Азов», захисниця Маріуполя. За словами заступниці міністра закордонних справ Мар’яни Беци, Суботіна — одна з тих, хто допомагає українцям зберігати ідентичність у темні часи.
На церемонії згадали також жінок-мисткинь, які загинули через повномасштабне вторгнення Росії: Вікторію Амеліну, Любов Панченко, Ольгу Павленко, Ірину Цвілую, Наталію Харакоз, Віру Гирич, Оксану Швець, Ірину Осадчу, Надію Агафонову, Вікторію Тимошенко, Єлизавету Очкур, Соню Амельчикову, Вероніку Кожушко, Маргариту Половинко, Шуру Рязанцеву, Людмилу Демченко, Оксану Коротку, Ірину Пономаренко, Олену Когут, Анастасію Кольвах, Лідію Родителєву-Процик, Аллу Пушкарчук.
Women in Arts — незалежна премія, заснована у 2019 році Українським інститутом спільно з представництвом ООН Жінки в Україні в межах ініціативи HeForShe. Її мета — підтримка професійного зростання жінок у сфері культури та подолання ґендерних стереотипів.
Премію не вручали в перші місяці повномасштабної війни. Цьогоріч вона реалізована за підтримки Українського інституту, ООН Жінки в Україні, МЗС України, UNESCO та Уряду Швеції.
Статуетки для нагород створила скульпторка Марія Куліковська. Образ жіночих рук символізує солідарність, а цьогоріч до композиції додалися патрони й квіти — як образ сили, ніжності та спротиву водночас.
Читайте також: Call of Juarez: історія про те, як одна ветеранка читала свої вірші на далекій мексиканській землі — частина 1
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: