16 березня члени Шевченківського Комітету підписали заяву про дострокове складання повноважень. Офіційне пояснення членів Комітету оприлюднили на офіційному сайті структури.
Чому так сталося?
Передумовою такого рішення стала ініціатива Юрія Макарова, який запропонував доповнити номінації Шевченківської премії додатковим конкурсом «За внесок у перемогу». Ідею підтримали в Офісі президента. Через це частину лавреатів оголосили із запізненням, а повний список переможців планували повідомити 22 травня, в день перепоховання Шевченка.
Це стало несподіванкою для решти членів Комітету. Вони вважають, що поява нових номінацій або інші раптові зміни в Положенні підривають довіру до Комітету та до самої Премії:
«Нас, як і багатьох із вас, застала зненацька пропозиція про доповнення Премії новою номінацією, а фактично – паралельним конкурсом. Ми згодні з тим, що потрібно відзначати значущі твори, створені не тільки після 2014 року, але й після 24 лютого 2022 року, а також не проминати активну участь митців і діячів культури у наближенні Перемоги. Проте ми висловлюємо свою незгоду з тим, щоби вводити нові номінації, критерії чи будь-які інші зміни до існуючого на сьогодні Положення щодо Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року в прискореному порядку», — йдеться у заяві.
Окрім того, члени Комітету пояснили, що не бачать можливості продовжувати роботу в таких умовах. Бо ж запровадження особливої відзнаки «потребує ретельного продумування і планування, зокрема щодо критеріїв, процедур висунення та відбору».
Повний текст заяви можна прочитати тут. Її підписали 13 із 18 членів комітету.
- Дмитро Богомазов
- Володимир Войтенко
- Майя Гарбузюк
- Тамара Гундорова
- Ростислав Держипільський
- Римма Зюбіна
- Алла Мазур
- Люба Морозова
- Віктор Плоскіна
- Юлія Сінькевич
- Ірина Славінська
- Остап Сливинський
- Євгеній Стасіневич
Музичний критик та журналіст Ігор Панасов також подав у відставку, хоча й не підписав спільну заяву з колегами. Він також підтримує ідею додати нову номінацію до премії, однак зазначив, що «працювати далі в таких обставинах не буде можливим»
Оновлення від 17 березня, 16:32.
Нагадаємо, голова Комітету Юрій Макаров склав повноваження ще 13 березня, пояснивши це тим, що не знайшов підтримки серед колег. До слова, каденція нинішнього складу Комітету мала закінчитись після вручення премії 2022 року. Однак, із початком воєнного стану роботу Комітету продовжили до кінця воєнного стану.
Читайте також: Цілик, Калитко, Компаніченко та інші — оголосили частину переможців Шевченківської премії 2023.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: