Вчора, 11 жовтня 2021, стало відомо, що помер Місько Барбара, фронтмен та співзасновник львівського гурту «Мертвий півень». Цей гурт ніколи не був у топі української попсцени, але встиг стати культовим за дев’яності й нульові. Багато в чому він запам’ятався використанням віршів українських поетів у своїй музиці.
Місько Барабара народився 1971 року. Наприкінці 90-х переїхав до Харкова, де грав у місцевому театрі «Арабески». Місько Барабара виступав до останніх днів.
Культурна журналістка Богдана Неборак спеціально для LiRoom написала про Міська Барбару і «Мертвий півень», які мали величезний вплив як на неї, так і на всю українську культурну спільноту.
Фестиваль «Червона рута» у Запоріжжі в 1991 році. За два роки до того переможець гран-прі Василь Жданкін, а також Віктор Морозов та Едуард Драч виконають на цім же фестивалі в Чернівцях гімн України, що здається немислимим нахабством і провокацією КГБ («дратувати партійців, патриціїв і кейджібі»). У 1991 в номінації «Авторська пісня» перемагає молодий гурт зі Львова «Мертвий півень» з піснею на слова поетки Наталки Білоцерківець «Ми помрем не в Парижі». От-от померти в Парижі стане цілком можливим.
Молодий гурт зі Львова «Мертвий півень», який співає українську поезію: своїх друзів та своїх улюблених поетів, які стануть друзями, Антонич це чи Калинець. Слухачі теж починають товаришувати з цими поетами. «Мертвий півень» робить найбільше в період, найвдячніший для колажів («Ми помрем не в Парижі, бо ми взагалі не помремо!»). У той час, коли в романах Андруховича вигулькує недавно реабілітований Хвильовий, а для читачів обоє авторів — однаково свіжі, у альбомах групи сусідять Дмитро Павличко та Юрій Андрухович, Вікторія Стах та Максим Рильський, Олександр Ірванець та Павло Тичина, Тарас Шевченко та Ірина Білик! Боже-боже! Вмикаю запис з тієї «Червоної рути» і розглядаю субтильного Міська Барбару, поруч з яким Ярина Якуб’як промовляє «залишилась любов, але краще б її не було». Це текст, який найлегше читати як патову ситуацію життя в совку без хепі-енду. Ми знаємо, що буде далі — буде різне, і вже ця варіативність дає натхнення. Це відбувається за декілька днів до проголошення Незалежності, і я хотіла би відчути — як було там тоді.
Я в сьомому класі, тато бере мене на знамениті «Прокидання» — ранковий концерт «Мертвого півня» у дворику львівської ратуші на травневому фестивалі «Флюгери Львова». Це все відбувається у не дуже пристойний для львів’ян час, але всі просто дуріють від захвату. Я виходжу з новим CD — «Мертвий півень вибраний народом», який слухаю по колу. Молодша сестра якось питає, що таке «курва». Я збрехала щось про курку, не пригадаю дослівно. Я в одинадцятому класі тягну на прокидання найкращу подружку і ще не знаю, що то — останні.
Заходжу в паб «Братиська» на Кривій Липі, коли вертаюся до Львова і хочу провести вечір, вдаючи місцеву. Іноді мені щастить — приходжу з сестрою, яка знає бармена, просить увімкнути нам «Мертвого півня». «Це спроба написати вірш про нас, про нашу учту — молоду і п’яну». Це пише Андрухович у книжці «Екзотичні птахи та рослини». Це промовляє своєю ні з ким не порівнюваною фонетикою Місько Барбара. Це мугикаємо ми, танцюємо — це і про нас.
«Мертвий півень» знімає дуже багато запобіжників, які опісля виявляються заглушками. Нормалізує українську поезію, українську мову, нову українську музику — інтелектуальну, але без пафосу. Робить це вчасно. Велика частина «Мертвого півня» — Місько Барбара, який переїздить зі Львова до Харкова і працює там в театрі «Арабески». Курбас теж колись переїхав з Галичини. Сьогодні вся моя стрічка в уривчастих шокованих враженнях — Місько Барбара раптово помер. Усі згадують в контексті Барбари те, що я читаю як дозвіл почуття нормальності та пристрасності. Такі прості речі: ти можеш бути нормальним і ти маєш право переживати яскраві почуття. Ще одна заглушка. Так довго це не було можливо, про що знаю лише з розповідей старших друзів та історії. Але відчуваю цей флер свободи і кайфу в піснях, наче не могла позбутися цієї брудної полиці в поїзді, який везе мене в бік протилежний до бажаного. Чи їду я в правильний бік? Як мінімум, обираю бажаний. Я дякую за це усвідомлення.
Любов залишилась.
Фото обкладинки: Ростислав Павлик
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: