Головна
>
Література
>

Фольклор, автентична музика Кубані та біографії видатних композиторів: добірка книжок про українську музику від «Книжкової країни»

Фольклор, автентична музика Кубані та біографії видатних композиторів: добірка книжок про українську музику від «Книжкової країни»

26–29 вересня у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль «Книжкова країна». У програмі організатори обіцяють презентації, майстер-класи, обговорення, а також зустрічі із зірковими гостями та блогерами. Будуть і зони для читання.

Традиційно, на книжковому фестивалі буде масштабний ярмарок. Спеціально для Лірум організатори «Книжкової країни» склали добірку книжок про українську музику, які можна буде  знайти на ярмарку. У добірці — історії про фольклор, автентичну музику Кубані та біографії видатних композиторів.

«В акордах вічності і слави», Роман Береза 

Це ґрунтовний збірник життєпису видатних українських композиторів, виконавців та диригентів. Книжка розповідає про Миколу Лисенка, Бориса Лятошинського, Мирослава Скорика, Георгія Майбороду, Василя Авраменка та інших.

У своїй роботі автор пропонує новий погляд на життя та творчість культових митців, доповнює його маловідомими фактами та ідеями. А поруч з видатними творцями тут також йдеться про діячів менш відомих, але які також заслуговують уваги. 

«Леонтович від А до Я», Оксана Лущевська

Нова книга про одного з найвідоміших українських музикантів у світі. Серія книг «Від А до Я» знайомить читачів з визначними українськими діячами. У цій роботі Оксана Лущевська розповідає історію життя та творчості автора легендарного Щедрика. А також про викладацьку діяльність Миколи Леонтовича, його родину, захоплення, подорожі й роботу урядовцем УНР. А ще більше розкриває ці історії ілюстрації від Христини Валько

«Сад пісень Івана Карабиця», Любов Кияновська

Івана Карабиця — важлива постать в українській культурі другої половини ХХ століття, учень композитора Бориса Лятошинського. Іван увійшов в історію української класичної музики як універсальний творець, який міг написати як камерні неофольклорні, так і масштабні симфонічні композиції.

«Сад пісень» — біографічна присвята таланту митця, яка простежує шлях від маленького села Ялта на Донбасі, де Карабиця народився за пів року до закінчення Другої світової війни, до його творчих висот і визнання.

«Журавлі відлетіли», Роман Горак; «Квітка», Ірина Власенко 

Одразу дві роботи присвячені життю та творчості американської співачки українського походження Квітки Цісик. Вона жила й народилася в США, але стала однією з найвпливовіших українських артисток минулого століття. 

У книзі «Журавлі відлетіли» Роман Горак розповідає історію дівчини, що стала українською легендою. Автор поглиблюється в історію роду Цісик, та водночас — пропонує цікаві факти з її життя. Тут і розпорядок дня співачки, і вартість диска з її альбомом Два кольори — і навіть імена музикантів, що брали участь у записі платівки. 

Водночас «Квітка» Ірини Власенко — художня робота про «українську квітку в самому центрі Нью-Йорку». Книга вдало передає масштаб таланту Цісик та її вплив не тільки на українську, але й американську музику. Тут — і про роботу з Майклом Джексоном, і про співпрацю з корпорацією Ford та інше. 

«Музичні інструменти українського народу», Гнат Хоткевич

Гнат Хоткевич відзначився як у літературі, театрі, так і у музиці. Він написав сотні композицій, а також низку посібників, публіцистичних і навіть етнографічних робіт. 

Одна з таких — «Музичні інструменти українського народу», що була вперше видана у 1930 році. У другому виданні книги, що вийшло через 75 років після оригіналу, йдеться про різноманітні музичні засоби, якими українці відтворювали народну творчість. Це енциклопедія інструментів України, де описують як історія кожного з них, так і звукові особливості. А охоплює книжка десятки таких приладів — від трембіти та бандури до сопілки й басолі. 

Серія книг «Антологія українських народних пісень Кубані», Надія Супрун-Яремко

Докторка мистецтвознавства Надія Супрун-Яремко випустила вже низку книг про музичний фольклор історичних українських земель — Кубані. У цій антології авторка занурюється у звичаї та традиції територій, які часто ігноруються українськими дослідниками. 

В одній з книг Надія Супрун-Яремко досліджує весільні пісні регіону і фіксує понад 270 відповідних композицій. А у новій роботі, що вийшла у 2024 році, Супрун-Яремко береться за пісні історичні, станові та козацькі ліричні на теренах історичної Чорноморії. У цій роботі, зокрема, зібрані нотно-поетичні тексти 253 пісень українсько-кубанської культури, які пропонують новий погляд на фольклор цього регіону — і ще більше розширюють розуміння про нашу культуру. 

Бонус: «Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і “Брати Гадюкіни”», Юрій Рокецький

У вересні виходить історія гурту Брати Гадюкіни та її фронтмена Сергія Кузьмінського. Її написав музикант та лідер Мертвого півня Юрій Рокецький. Він сам називає Братів Гадюкіних «одним з найяскравіших явищ української музики 90-х» — і пропонує вичерпну, а також щиру і відверту розповідь про музичних бунтівників, що вплинули на ціле покоління слухачів. 

«В нас немає практично рок-н-рольної біографічної літератури. Бо чомусь про українських зірок, особливо роксцени, не заведено писати книжок. Скажу з пафосом: хтось мав цим зайнятися. Там багато деталей, і я намагався розкрити всі сторони життя Кузі і його непростого характеру. Вона не компліментарна взагалі, тобто читач може сам визначити, чи подобається йому Кузя, чи ні», — розповідає про книгу Юрій Рокецький у нашому інтерв’ю.


Читайте також: Сергій Чирков випустив сольник «Кінцевий бенефіціар». Готуємося до перегляду

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024