Головна
>
Кіно
>

В український прокат виходить документальний фільм про Грицька Чубая

В український прокат виходить документальний фільм про Грицька Чубая

З 19 січня в кінотеатрах Києва, Львова, Сум та Дніпра покажуть документальний фільм про Грицька Чубая фільм «Чубай. Говорити знову».

Хто такий Грицько Чубай?

Грицько Чубай — український поет, перекладач, художник, мистецтвознавець. Один з найяскравіших представників українського літературно-мистецького андеграунду 1960-1980-их років. Саме Чубай видавав перший у Львові самвидавний літературно-мистецький журнал «Скриня».

Через те, що він писав антирадянські й антиімперські тексти КДБ почало стежити за ним ще зі школи. А після того, як у 1972 році в СІЗО йому відбили нирки у нього були постійні проблеми зі здоров’ям.

Донька Соломія Чубай розповідала, що батькові була потрібна пересадка нирки, але радянська влада затримала процес і Грицько Чубай не дочекався. Він помер у віці 33 років.

Після його смерті вийшло чотири поетичні книжки: «Говорити, мовчати і говорити знову», «Плач Єремії», «Скоромовка не для вовка», «П’ятикнижжя».

На вірші Грицька поклав музику його син ― лідер гурту Плач Єремії Тарас Чубай.

Соломія Чубай відкрила мультимедійну дисидентську кімнату імені Грицька Чубая в тюрмі на Лонського у Львові. Згодом вона також створила проєкт присвячений батькові та видала альбом Poety. Чубай.Україна. Любов.

А також проєкт з симфонічним оркестром присвячений «Poety. Діалог поколінь».

«Чубай. Говорити знову»

Прем’єра стрічки відбулася 2021 року. Авторка ідеї Соломія Чубай, а композитор стрічки Тарас Чубай. Режисер Михайло Крупієвський, а ведучий документалки письменник і музикант Сергій Жадан.

Фільм розповідає, як наприкінці 60-х до Львова приїжджає молодий поет Грицько Чубай.

Його поезія надихає молодь і бентежить галицьких бюргерів. Чубая запрошують читати свої вірші у компанії та на вечори поезії. Ним починає опікуватись родина українських поетів-дисидентів ― Ігоря та Ірини Калинців. Чубай разом з друзями починає видавати перший самовидавний літературно-мистецький часопис «Скриня», в якому друкує свою поему «Вертеп».

На початку січня 1972-го року КДБ починає спецоперацію проти самвидаву. Чубая, Калинців і багатьох інших представників української інтелігенції заарештовують. Ігоря та Ірину засуджують до 9-ти років таборів, Чубая відпускають, але його життя перетворюється на справжнє пекло.

Про поета у фільмі розповідають його друзі ― рідні, письменники, художники, філософи, які були свідками його життя і творчості: Галина Чубай, Тарас Чубай, Соломія Чубай, Василь Герасим’юк, Юрій Брилинський, Микола Рябчук, Роман Кісь, Орест Яворський, Роман Готра, Юрій Винничук, Ігор Калинець, Богдан Стельмах, Влодко Кауфман, Йосип Іванкевич, Катерина Немиря, Святослав Максимчук, Мирослав Греділь.

Де і коли подивитися?

Київ

  • до 15 лютого у кінотеатрі «Жовтень», вул. Константинівська, 26;
  • до 25 січня у мережі «Планета кіно», ТРЦ River Mall, вул. Дніпровська набережна 12; РТЦ «Блокбастер» пр-т Степана Бандери, 34В.

Львів

У кінотеатрах «Планета кіно» ТРЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 7А; ТРЦ «King Cross Leopolis», с. Сокільники, вул. Стрийська, 30.

Суми

У мережі «Планета кіно», ТРЦ «Мануфактура», вул. Харківська, 2/2.

Дніпро

В «Планеті кіно» у ТРЦ «APPOLO» за адресою вул. Титова 32А.


Читайте також: Як гасне світло в очах. «Життя на межі» — ретроспектива 8 років війни від першої особи

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Новини
Як звучить Харківщина: плейлист від Люка та Ліруму
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
25 Квітня, 2024
Новини
Від Melovin до My Personal Murderer: як звучить Одещина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
18 Квітня, 2024
Музика
jockii druce — trashhouttttttt. Роздуми про життя, війну і суспільство, загорнуті у найпримітивнішу форму
Олексій Бондаренко Олексій Бондаренко
15 Квітня, 2024