22 серпня відбувся реліз спільного альбому Kozak Siromaha та Gordiy Starukh — Vytynanka, основою якого став фольклор та автентичні українські інструменти. За словами артистів, це не спроба реконструювати виконавську традицію, а радше адаптувати її елементи в ширший контекст. Водночас це не просто використання фольклору як яскравої декорації. За задумом виконавців, в альбомі фольклор стає основним стрижнем, на основі якого музиканти поєднують його з різноманітними елементами інших культур, такими як музичні розміри, ритміка та гармонія.
«Альбом “Vytynanka” — це подорож Україною довжиною у ціле життя», — кажуть Козак Сіромаха і Гордій Старух.
Роботу над дебютним альбомом Козак Сіромаха закінчував під час першої частини свого безквиткового туру селами України. Про критерії, за якими обирали села для туру, запрошених гостей та виклики, з якими вони зіштовхнулися читайте в нашому матеріалі.
Спеціально для нашої рубрики «Пісня за піснею» виконавці розповіли про кожен трек лонгплею.
Інтро
Ця композиція слугує вступом і відхиляє завісу, щоб ознайомити зі звучанням основних інструментів альбому. В основі лежить гуцульська мелодія з Карпат. Цей початок не випадковий, адже гуцульська традиція є однією з найкраще збережених і найвиразніших. Тут можна почути традиційні гуцульські інструменти, як бухало (барабан), денцівку (шестидіркова сопілка), скрипки та цимбали, а також сучасні версії, такі як сопілка баритон і колісна ліра. Окремої уваги заслуговує ритмічний малюнок перкусії, який весь час звучить наче збивка (break) перед початком наступного квадрата, що є характерним для інструментальної музики цього регіону.
Ми починаємо подорож зі сходу сонця десь у горах, де з кожним підйомом сонця відкривається все ширший вид.
Танець
Якщо гуцульська музика має багато спільного з румунською, то у Танці, де згадуються Буджацькі степи, ми вирішили знайти зв’язок із болгарською музикою, використовуючи характерний музичний розмір та мелодію. Це початок історії — запрошення до спільної трапези та оповіді про далекі краї, яка заворожує незвичним звучанням. Також це нагадування про Задунайську Січ і її непросту історію. Хоча інструменти ведуть нас до Балкан, звук цимбалів нагадує, що ми все ще вдома.
Балада
Це приклад того, як гуцульська дуда, що відкриває композицію, може перенести слухача з карпатських гір на береги Ірландії. Це не випадковість — Всеволод Садовий, який грає на дуді, також виготовляє їх і працює над їхнім вдосконаленням.
Це певна медитація, усвідомлення себе і природи навколо, перепочинок і погляд на життя з висоти прожитих років.
Троян
Це своєрідне запрошення в український хартленд — на Полісся. Народний вальс, що відкриває двері, перетворюється в джангл, зберігаючи структуру 3/4 і створюючи енергію, безпосередність і щирість. Тут можна почути характерні духові інструменти для цього регіону — дудку-викрутку та дудку-колянку, на яких грає Максим Бережнюк, родом з цих країв.
Якщо здається, що це вечірка після довгої дороги, то так воно і є.
Haiem
Ця пісня походить з родинного репертуару Гордія Старуха, її ще співав його дід. Вона походить з Лемківщини, регіону, багатого на мелодійні балади, вплив яких можна простежити навіть в американській музиці, зокрема в bluegrass.
Це атмосфера закоханості, чистої, як джерельна вода.
Гоп
Ця інструментальна композиція — подорож з Полісся на Наддніпрянщину. З Полісся ми захопили характерний звук ріжка, а з Наддніпрянщини — основний інструмент грувів цього регіону — традиційний бубен. У поєднанні з танцювальними мелодіями цієї місцевості, це чудовий супутник для мандрів.
Вигуки, присутні тут, — елемент з танцювальної традиції гуцулів. Подорож продовжується.
Болотище
Ще одна лемківська балада, яку Антон Чілібі схарактеризував як «похорон стосунків», хоча основний сюжет розгортається на весіллі. Ця пісня з’являється у різних інтерпретаціях ще з 70-х років і зачаровує своєю красою та трагічністю.
Спостерігаємо за весіллям дівчини, якій так і не осмілилися зробити пропозицію.
Метелиця
Напевно, найбезтурботніший трек на альбомі — це компіляція дитячих приспівок і скоромовок. Це чиста розвага, фан і хіп-хоп, на якому багато хто з нас виріс.
Життя продовжується.
Дніпро
Це кульмінаційна точка і завершення цієї історії. Це фантазія про зв’язок крізь час, де вічним провідником залишається наша Велика Ріка.
Аутро
Це прощання на заході сонця, коли човен покидає русло ріки й виходить у безкрає море.
Козак Сіромаха — український етно-співак, який у 2018 році брав участь у 8 сезоні телешоу «Голос країни». У 2022 році він розпочав співпрацю з музичним лейблом Enko.
Гордій Старух — український співак, музикант, мультиінструменталіст і саунд-продюсер, а також майстер з виготовлення музичних інструментів. Він був учасником гуртів Joryj Kloc, Джалапіта та електрофолк формації Lirwak. Учасник 11-го сезону шоу «Голос країни». Його творчість представлена в жанрі «фольктроніки», де поєднуються народні мотиви з бітами, басами та сучасними музичними ходами.
Читайте також: Пісня за піснею: Karta Svitu про альбом «Простір важливих речей»
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: