Головна
>
Музика
>

Як Козак Сіромаха в безквитковий тур селами України поїхав

Як Козак Сіромаха в безквитковий тур селами України поїхав

6 серпня завершилася перша частина туру співака Козака Сіромахи.

Абсолютно усі концерти проходили виключно в селах України, а квитків не продавали, тож прийти могли усі охочі. Тур тривав рівно місяць і за цей час виконавець виступив у 30 селах. Чому він взагалі поїхав в такий тур? Щоб зібрати кошти на автівки для ЗСУ (за цей час вдалося зібрати понад 400 тисяч гривень) і надихнутися на завершення роботи над своїм дебютним альбомом — Vytynanka.

«Зі споконвіку українські села — це фортеця, яка берегла українську культуру. Ні голодомор, ні війни не змогли стерти наш культурний код. І за це все боролися та борються селяни. Я знаю, що у більшості людей у селах немає можливості приїхати на концерти артистів у великі міста, а особливо, коли йде війна. Тому це зробимо ми», — каже Козак Сіромаха.

Ми поспілкувалися з командою Козака Сіромахи про критерії, за якими обирали села для туру, запрошених гостей та виклики, з якими вони зіштовхнулися. 

Як обирають села для туру? 

Перелік сіл, куди поїде виконавець, команда складала вже під час самого туру. Це працювало так: треба було просто написати коментар у телеграм-каналі Козака Сіромахи. Ні кількість коментарів, ні населення села, ні наявність (чи відсутність) майданчику для проведення концерту не входили до критеріїв відбору сіл. Є лише два нюанси, на які організатори звертали увагу:

  • в пріоритеті села, які менші за розміром. Філософія туру така, що великі села мали їхати у менші. Основна причина такої концепції полягає у тому, що в турі Козак Сіромаха збирав етнічний матеріал для свого майбутнього альбому, і чим менше село — тим менше ми знаємо про його історію та культурний код. Тому команда виконавця намагалася дати меншим селам розказати про себе. 
  • організатори дивилися також на розташування сіл. Оскільки іноді Козак давав два чи три концерти в день, важливо, або дорога від села до села не займала багато часу. 

Навіть якщо в села не було майданчика для виступу — його могли обладнати просто неба:

«Багато сіл робили таку собі імпровізовану сцену: приносили великі снопи соломи, вкривали землю свіжо викошеною травою, ставили квіти. Просто в будинку культури такого не зробиш, а от просто неба, це прямо дуже круто виглядає і дуже колоритно», — розповідає піар-менеджер Козака Сіромахи Валентин Довженко

За словами Валентина, у багатьох селах до команди Козака Сіромахи підходили та говорили:

«Скільки тут живемо, не пам’ятаємо, щоб село наше так обʼєднувалось і розквітало».

Планування туру

Перша частина туру розпочалася 6 липня і тривала рівно місяць. За цей час команда Козака встигла об’їздити 30 сіл України у трьох областях: Київській, Рівненській та Вінницькій. 24 серпня виконавець починає тур у США, де дасть 7 концертів, а вже потім повернеться до другої частини безквиткового туру селами України. 

Також організатори розглядають можливість концертів у прифронтових та деокупованих селах, якщо це вдасться організувати безпечно і для команди, і для відвідувачів. 

Кочове життя та інші виклики

Серед викликів туру — спека. Але якщо на температуру вплинути складно, то з іншими труднощами команді допомагали самі ж жителі села: 

«Ми виклали в Інстаграмі повідомлення про те, що шукаємо бус, щоб самим доїхати до села, і техніку довезти. Потім комусь із нашої команди подзвонив чолов’яга і на такому ентузіазмі розповідав, що все організує: не важливо, яка дата, час, на скільки довго нам треба буде авто — все буде. Це, як каже Козак, коли віддаєш любов, то ти її отримуєш», — розповідає Валентин.

Він також додає, що «тур селами» — це кочовий спосіб життя. Десь половину часу команда жила в будинках жителів села, а серед яскравих спогадів за час туру — гречка, яку готували на вогні. 

Бували випадки, коли гості концерту намагалися дати команді гроші «на бензин», але їх врешті-решт віддали на збір на автівки. 

Якщо тур безквитковий, то як виходить зібрати кошти на ЗСУ? 

Банка. Все просто. Буквальна банка, куди охочі кидали гроші та QR-код на збір. Гроші збирали на автівки для ЗСУ. За результатами місяця туру, а також завдяки допомозі БФ «Святовид», вдалося придбати 2 автівки.

А ще кошти збирали шляхом аукціонів, але вони часто були незапланованими. Просто в селах до організаторів підходили військові й пропонували щось з того, що можна було розіграти, наприклад, гільзи. 

«Після одного з концертів, я порахував кількість людей і суму, яку ми зібрали.Зрозумів, що якби люди платили гроші за квиток — ця сума була б меншою», — розповідає Валентин Довженко. 

Запрошені гості

Іноді до туру доєднувалися українські виконавці та блогери. Наприклад, в села Губник (Вінницька область) разом із Сіромахою виступав гурт Калуш та комік Марк Куцевалов. А до концерту в селі Харпачка (теж на Вінниччині) доєднався комік Ігор Ласточкін. Організатори розповідають, що виступ запрошених гостей — це майже завжди була імпровізація з аудиторією. Організаторам було важливо, аби гості туру вміли знайти підхід до всіх слухачів. Адже, за словами Валентина, на концерти Козака Сіромахи приходила дуже різна аудиторія: як літи 6 років, так і люди за 40. Треба було вміти організувати свято для всіх.

Ось, наприклад, Ігор Ласточкін ходить по селу та шукає молоко.

«Всіх тих людей, які погоджуються поїхати з нами, об’єднує одне — вони дуже цікаві. Вони можуть робити контент на рівному місці. Козак насправді — це людина дуже принципова. Він не запрошує когось просто аби запросити, він шукає тих людей, які поділяють його цінності. З ким можна створити якусь синергію і продуктивно попрацювати, привезти людям свято і показати село».

Як результат туру — альбом

23 серпня вийшов дебютний альбом Козака Сіромахи — Vytynanka. Створений у співавторстві з Гордієм Старухом. Автори розповідають, що назва альбому відсилає до стародавнього виду народного мистецтва, де за допомогою складеного паперу створюються симетричні візерунки. Ще одна відсилка до етносу — при створенні Vytynanka використовували винятково українські інструменти: дуда, цимбали, сопілка, колісна ліра та інші. 

«Тур допоміг зробити альбом концептуальним, щоб повною мірою розкрити побут і настрій українського села, глибше пізнати традиції. Ми хотіли, щоб “Витинанка” звучала стильно, була провідником між мудрістю минулих поколінь і сьогоденням», — розповідає Валентин. 


Читайте також: Пісня за піснею: Karta Svitu про альбом «Простір важливих речей»

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024