Головна
>
Музика
>

У Юрмалі пройде фестиваль Лайми Вайкуле. У лайнапі — українці та росіяни

У Юрмалі пройде фестиваль Лайми Вайкуле. У лайнапі — українці та росіяни

26–30 липня в Латвії пройде фестиваль Лайми Вайкуле Laima Rendezvous Jurmala. До участі запрошували артистів із Латвії, України, Литви, Естонії, Грузії, Італії, Ізраїлю, Великобританії та інших країн, а також тих артистів та друзів Лайми з Росії, які «підтримують музику та мир як в Україні, так і на всій планеті».

Організатори вже оголосили програму, втім зазначають, що вона може змінюватися. Також фестиваль начебто благодійний, але організатори поки не визначилися із тим, кому саме планують збирати кошти.

Випускова редакторка LiRoom Яна Ільків розповідає про фестиваль Лайми, позицію щодо війни в Україні та виступ українських артистів на одній сцені з росіянами.

Що відомо про Laima Rendezvous Jurmala та позицію фестивалю щодо війни в Україні

Вперше фестиваль відбувся у 2015 році. За словами організаторів, щороку фестиваль дивляться понад 100 тисяч глядачів по всьому світі. Учасниками фестивалю були понад 150 виконавців з усього світу. Серед інших — Філіп Кіркоров, Григорій Лепс, Стас Михайлов, згадки про яких досі є на головній сторінці сайту і які чітко підтримують Росію у війні з Україною.

У 2019 році фестиваль провели не лише в Юрмалі, а й в Одесі. У 2020 та 2021 роках фестиваль скасували через пандемію Covid-19, а у 2022 — через повномасштабну війну в Україні.

Продюсери фестивалю пояснювали це тим, що «неетично проводити фестиваль у той час, коли поряд відбувається війна та трагедії». Крім того, у зв’язку з певними політичними рішеннями було неможливо забезпечити в’їзд до Латвії багатьох артистів і співробітників, залучених у фестиваль. А також «очікуваних глядачів з країн, залучених у війну».

Цього року Лайма Вайкуле вирішила провести фестиваль знову й таким чином нагадати, що в Україні триває війна.

Квитки, придбані на фестивалі, що довелося скасувати (2020, 2021 та 2022 рік) залишаються дійсними й люди можуть відвідати подію цього року.

«Лайма о ситуации на Украине…» та благодійність

20 червня на ютуб-каналі фестивалю з’явилося відео у якому Лайма Вайкуле разом із російським журналістом Сергієм Ніколаєвічєм міркує про те чи «можливе свято під час війни і страждань». У відео Лайма наголошує, що фестиваль абсолютно не буде політично забарвленим.

Водночас наголошує, що фестиваль потрібен їй, аби нагадати про війну в Україні, яка триває поруч. Також в інтернеті були згадки, що фестиваль благодійний.

На сайті є новина «Нет войне! Нет смерти!» про відео Лайми, в якому вона закликала всіх підписників до миру, а також афіша, де Лайма в синьо-жовтих окулярах. Втім, інформації про благодійну частину немає.

Ми зв’язалися з організаторами фестивалю і запитали чи справді фестиваль благодійний.

«Ми над цим працюємо разом із телебаченням різних країн. Ми не хочемо удавати, а справді хочемо допомогти, як і вся Балтія. Шлях не простий. Через те, що телебачення в різних країнах має різну мову й номера телефонів, і не всі мають можливість швидко реагувати. Але ми над цим працюємо», — каже продюсерка фестивалю Еліта Мілграве.

У який фонд скерують донати — поки невідомо. Кажуть, що чекають пропозицій щодо цього з українського боку й хочуть допомогти «постраждалим Херсону».

Втім, хто з українського боку відповідальний за те, щоб запропонувати перелік фондів — нам не відомо.

«Благодійність обов’язково буде, але точніше скажемо перед фестивалем. Не хочемо спішити, є багато організаційних питань і це одне з них. Ми думаємо, що важливі не тільки донати, а й сам факт згадки про те, що війна в самому розпалі решті Європі не варто закривати на це очі», — додає Еліта.

Хто в лайнапі?

Як ідеться на сторінці фестивалю — подія збере зірок естради, що мають найбільший попит, легендарних світових музикантів та актуальних виконавців. Серед них є росіяни.

Наприклад, громадянка Німеччини та Росії Марія Максакова. Пані Максакова переїхала до України у 2016 році й залишилася тут у часи повномасштабної війни. До того вона була депутаткою Державної думи Росії VI скликання від партії «Єдина Росія» та членкинею комітету Держдуми з культури (2011—2016 роки). Марія активно веде канал на Ютубі й випускає розмови з російськими політичними діячами та журналістами.

Раніше Лайма Вайкуле також анонсувала участь Семена Слєпакова. У програмі на сайті ми не знайшли його імені, продюсерка Еліта Мілграве пояснила, що згодом Лайма відмовилися від ідеї запрошувати Слєпакова.

Також у лайнапі — громадянин, як наголошують організатори, Ізраїлю Андрій Макаревич (лідер і засновник рок-гурту Машина Времени).

У квітні 2022 року у Макаревича, який дійсно зараз проживає в Ізраїлі, народився син, його дружина Ейнат Кляй заявила, що у їх сина не буде російського громадянства (посилання на російський ресурс). А пресаташе Машины времени Антон Чернін, коментуючи народження дитини, сказав (посилання на російський ресурс): «Може, ще й буде друге громадянство. Макаревич має російське громадянство, ізраїльського немає».

Він також додав, що перша ейфорія від народження сина в Макаревича вже вщухла: йде нормальне життя із батьківськими турботами. Але якщо буде роботу, то Андрію доведеться відірватися:

«У Росії у травні у нього заплановано два концерти, і, якщо вони не зірвуться, він, звичайно ж, прилетить».

У програмі є також українські артисти — Вєрка Сердючка, Max Barskih, Оля Полякова, Dorofeeva, Alekseev, Анна Буткевич та Freedom Ballet.

Зауважимо, що програма фестивалю справді змінюється. Раніше в лайнапі були гурти Kazka та Tvorchi. Згодом їхні імена з програми зникли. Менеджерка гурту Tvorchi пояснила, що це пов’язане із рішенням організаторів, оскільки гурт ще не дав відповідь щодо участі.

Позиція організаторів та українських артистів

Ми запитали в організаторів як вони підбирали виконавців, які виступатимуть на фестивалі.

«Враховуючи ситуацію в перший день на сцені українці, естонці, латвійці й англійці. На другий — сольний концерт Лайми, а також гості з Молдови, Польщі та Латвії. А на третій музиканти, які підтримали Україну сьогодні», — пояснює продюсерка Еліта.

Ми також звернулися за коментарем до деяких українських артистів.

PR-менеджер Наді Дорофєєвої підтвердив, що Dorofeeva справді отримала запрошення взяти участь у фестивалі Лайми Вайкуле, яка «підтримує Україну й неодноразово публічно висловлювала засудження російської агресії в Україні й має чітку позицію із цього питання». Втім, рішення виконавиці щодо участі в заході буде залежати від того, яким буде фінальний лайнап.

*На момент публікації цього тексту артистка Dorofeeva зникла з лайнапу.

Менеджерка артиста Alekseev та Анни Буткевич наголошує, що фестиваль має благодійну складову, а позиція Макаревича й Лайми «відома».

Менеджер Олі Полякової та Макса Барських не прокоментував виступи своїх артистів на фестивалі.

Андрій Данилко (Вєрка Сердючка) каже, що фестиваль проводиться на підтримку України, а Лайма запросила велику кількість українських артистів, яким є, що сказати на тему війни.

«Ми говоритимемо про Україну на всіх майданчиках, де це можливо. Європейцям треба нагадувати про війну постійно, на другий рік війни їхня увага вже не так прикута до України. Якщо не буде чути нас, буде чути «їх». Саме тому Сергій Кислиця виступає в ООН тоді, коли там виступає Небензя», — каже Данилко.

Він також додає, що фестиваль буде транслюватися на українському телебаченні, а також в ефірі багатьох іноземних каналів — у США, Фінляндії тощо: «Ми вважаємо, що не використати таку можливість нагадати про Україну було б безглуздо».

Організатори фестивалю також сказали, що запис події показуватимуть на телеканалі 1+1. Ми звернулися до телеканалу за коментарем, але на момент виходу матеріалу відповіді не отримали.

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024