31 серпня у київському закладі Campus Community планували провести «Шо Таке Йоу Festival». У лайнапі — харківський реп-гурт Кто там, Shtaket, Andrew Skat, Вася Кимо та інші виконавці, які співають російською мовою.
18 серпня на цю подію звернули увагу активісти проєкту «Мова неволі» і закликали заклад не надавати майданчик під цю подію. Активісти також повідомили, що виконавці регулярно користуються «Вконтакте», сплачують податки в Росію через Яндекс Музику та висміюють тих, хто не хоче бачити мову агресора у своїй країні. Це обурило коментаторів.
Що було далі і які висновки можна зробити?
Допис активістів почали активно репостити в соцмережах. 20 серпня команда Campus Community повідомила, що скасовує захід і написала, що завжди підтримує проєкти, створені на підтримку ЗСУ. А фестиваль позиціонує як благодійний: «Ми не проводимо заходи для російських виконавців та не співпрацюємо з ними». Обіцяють робити все можливе, аби подібне не повторилося у майбутньому.
Позиція організаторів
Команда «Шо Таке Йоу» організовує реп-концерти вже майже два роки. Тож і захід з російськомовним лайнапом не перший. У «Шо Таке Йоу» є своя аудиторія, яка після осуду запустила справжній флешмоб у підтримку фестивалю й вважають хейт безпідставним. Власне, як і самі організатори.
Спершу організатори сказали, що шукатимуть альтернативу локацію, що перевірили деяких виконавців та зробили висновки. Вони також зауважили, що різномовні артисти — вимушений крок, бо українська культура ще не здатна самостійно збирати величезні зали:
«Мова йде про андеграунд виконавців, а не так звану “еліту”, тому це і виглядає так. Це вимушені кроки, щоб тут і зараз допомагати, але й тим самим ми робимо внесок в українську культуру, завдяки чому нові україномовні артисти виступають на повну залу, таким чином отримують можливість знайти своїх слухачів, кому це до вподоби».
Утім, фестиваль таки скасували. Про це у коментарі для Лірум сказав засновник «Шо Таке Йоу» Алмаз. Він також каже, що ця ситуація — сюр. Адже всі, хто виступає є українцями, програма українськомовна на 70%, а кошти з квитків і аукціону мали йти на потреби військовим підрозділам, зокрема Батальону «Реванш»:
«Кожен наш концерт приносить прибуток, який ми віддаємо на благодійність. Ви можете сказати ми цим прикриваємося. А я відповім, що не один концерт організував там, де були тільки українськомовні музиканти. Ніякої зради нема. Всі, хто виступає — українці. Те, що зараз відбувається, то спотворення ситуації. Ми скасували концерт, але пацани з Батальйону «Реванш» не розуміють що далі робити. Може усі, хто це почав, скинуть грошима на банку, а я передам? Та нє. Це у них в голові: краще нічого не робити, але українською, ніж допомогти, але російською. Люди самі спотворюють наше суспільство».
Ситуація із законодавством
В Україні діє Закон про забезпечення функціонування української мови як державної. І за законом всі концерти та шоу-програми мають проводитися державною мовою.
Є винятки. Наприклад, якщо застосування недержавної мови вимагає творчий задум організатора. Це ж стосується оголошень, афіш, постерів і квитків.
Штраф за перше порушення мовного закону становить від 3 400 до 8 500 гривень. За повторне — від 8 500 до 11 900 гривень.
Нагадаємо також, що конфлікти навколо використання російської мови під час концертів і публічних заходів виникають регулярно. Нещодавно співачка Луна, яка грала в Києві російськомовні пісні, випустила російськомовний альбом, що викликало обурення в соцмережах. Зовсім нещодавно подібний скандал спіткав Вєрку Сердючку. Також до російської мови повертався співак Nikow, але згодом українізував репертуар назад.
Читайте також: Пісня за піснею: Рома Майк про альбом «Маленький гєнста»
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: