Головна
>
Музика
>

Спогади про «сумно?». Частина друга: музика

Спогади про «сумно?». Частина друга: музика

Моє занурення в архіви «сумно?» вийшло таким глибоким та змістовним, що довелося розділити його на дві частини. Знакові спогади про українські кіно та літературу, що збережені на сторінках найбільшої спільноти блогів про культуру, зібрані ось тут. А зараз згадаємо, якою були українська музика у 2003-2013 роках.


На відміну від «сумно?», дружній музичний сайт «ФаДієз» будувався більш схожим на класичне медіа. Хоча стиль подачі там теж був ближчим до блогів, навіть коли це новини. Певно через це за кілька років ресурси двох спільнот об’єднають.

Отже, 2003 рік. Артисти часів «Території А» вже не цікаві молоді і їхня популярність поступово згасає. Тож спільнота в пошуку нових музичних діамантів починає відвідувати маленькі концерти у непопулярних клубах, а ще щиро радіти, коли про музику знову подекуди згадує телебачення.

  • Ось новина за 2003 рік про те, що Mad Heads перестають співати англійською мовою. У 2005 році вийде альбом Надія Є, де гурт остаточно розпрощається зі своїм рокабільним минулим на користь ска та регі.
  • А ось познайомтеся, Святослав Вакарчук у 2004. Тоді у нього ще не важко взяти інтерв’ю.

«В мене нема жодних комплексів з приводу того, як, що і де я роблю. Я роблю тільки то, шо хочу, говорю тільки то, шо хочу, і жодного разу в своєму житті, ну, принаймні, в своїй публічній діяльності, я не користувався якимись прийомами чи методами, які би зробили більше популярності і так далі. Я говорю завжди ті речі, які є».

«Якраз, якби я хотів бути більш популярними, то я, мабуть, був би більш популістським і, може, для молоді говорив би такими лозунговими речами».

  • Наступне знайомство — Андрій Хливнюк, який дає інтерв’ю ще як вокаліст гурту Графіт.

«Насправді нормальному вокалісту, нормальній групі промоушн, для того, щоб вийти в маси, не потрібний. Промоушн потрібен задля того, аби здобувати концерти, ефіри, за які платять гроші».

Перше інтерв’ю про свій перший альбом гурт Бумбокс дасть вже за кілька місяців. Тоді це ще сайд-проєкт музикантів з Графіт та Тартак. Муха та Валік підуть з Тартака тільки у квітні 2005-го.

  • А ось максимально жива розмова з Кузьмою Скрябіним, який розповідає, що назву альбому Натура вигадав Шура Гера.
  • 17 травня 2004 року Україна вперше перемагає на Євробаченні. А за день до цього вийшов кліп Спи собі сама, зібраний з фрагментів серіалу «Весілля Барбі» режисера Віктора Придувалова. Пошукайте якось його — ви знаєте буквально кожну пісню з його саундтреку.
  • Гурт Крихітка існує так давно, що зараз дивно бачити, як найпершим питанням в інтерв’ю Каші Сальцової у 2004 звучить «А як ти ставишся до Гофмана?». 

«Ми назвались так не тому, що мене вразила ця книжка. Просто це прикольне словосполучення, яке дивно звучить українською. В принципі, історія була така ?  ми щойно познайомилися з хлопцями і у них було два варіанти назви . Один “ЗаБуйЗаНеЗа”, це означало “За буйки не заплывать”. Другий – “Там-па-ра-ра-рапам-пам-пам”. От».

  • У 2024 фестиваль «Країна мрій» святкував 20-річчя. А у 2004 на «ФаДієз» вийшов звіт про найпершу «Країну мрій». До речі, за два роки Олег Скрипка зробить ще один фестиваль — «Рок-Січ». Він уже мав не таку тривалу історію.
  • У 2004 також сталася найбільша зміна в історії гурту Океан Ельзи: до складу гурту увійшли Мілош Єлич (клавішник) та Денис Дудко (басист). А Дмитро Шуров та Юрій Хусточка натомість створили гурт Estethic Education, який стане культовим для української музичної спільноти. 
  • Знаєте гурт «Спортивний Клуб Армії Йогуртів»? Точно-точно знаєте. Даю підказку — стануть відомими на всю країну вони у 2006, випустивши пісню Тебе це може вбити. А ось їхнє інтерв’ю за два роки до цього.
  • У тому ж 2004 з гурту ТНМК йде один з фронтменівДіля. Наступного разу вони виступлять разом через 18 років.
  • 24 жовтня 2004 року о 15:00 під Аркою «Дружби народів» вперше в Україні відбувся конкурс живої музики The Global Battle Of The Bands.
  • А вже взимку почалася Помаранчева революція. І разом з нею — перша в новітній історії хвиля «шароварщини».

«Я вже відмовив вісім іншим телеканалам, які хотіли б розмістити у себе наш новий кліп. Канал М1 є найбільш просунутим україномовним каналом. Я дуже поважаю аудиторію каналу М1 і канал зокрема, по причині найбільш повної та різносторонньої подачі інформації для вишуканих меломанів», — так Кузьма пояснював рішення віддати кліп Старі фотографії в ексклюзивну ротацію.

  • У 2024 гурт ДахаБраха — нині наші всесвітньо відомі культурні дипломати — відзначав 20-річчя величезним концертом у Палаці «Україна». А у 2006 їхній виступ-презентація першого альбому цілком вміщався у столичний «44». Початок о 22:00, вхід 10грв.
  • У 2007 році запустився український MTV. Першим відео, яке було показано на каналі, став кліп на пісню Танці гурту Воплі Відоплясова.
  • Цього ж року виходить перший і єдиний альбом сайдпроєкту культового гурту …иДМГНеГрузовики. Музиканти називають платівку своїм найсерйознішим та сумним альбомом. Інтерв’ю з лідером обох гуртів, Антоном Слєпаковим, за 2009 рік, можна почитати тут. …иДМГ розпадеться у 2012. А вже у 2013 перші ЕР вийдуть у нового проєкту Антона — ВГНВЖ, який сенсово найбільш наближений саме до НеГрузовики.
Антон Слєпаков у 2009
  • 2007-го Димна Суміш представила В країні ілюзій — цей кліп підняв гурт з андерграунду до всеукраїнської впізнаваності.
  • А ще у 2008 виходить пісня Субкультура гурту Серцевий Напад. «Я не схожий на всіх, це моя натура, це моє життя, моя субкультура!» — ціле покоління виросло на цій фразі в доволі непоганих людей.
  • У 2009 на сайті «сумно?» з’явився неочікуваний текст про Аліну Гросу. Неочікуваний, бо шоубізнесових текстів спільнота писала небагато. Але тут, видно, накипіло.
  • Але була у 2009 і абсолютно видатна подія — Stare Misto у Львові з невеликої події в міському парку виріс у повноцінний великий стадіонний фестиваль.
  • А за кілька місяців після цього помер Сергій «Кузя» Кузьминський, лідер легендарного гурту Брати Гадюкіни. Так сталося, що одне з останніх з ним інтерв’ю зробив Богдан Логвиненко.
  • Ще одна велика втрата 2009 року — в аварії гине Ігор Пелих. Його друзі, гурт Мотор’ролла, присвятили Ігорю пісню Травень, а за кілька років ТНМК запишуть пісню зі словами «Пелих поки живий — я дитина».
  • Чи чули ви колись про «Свірж»? Моє покоління пам’ятає це як найбільший фестивальний провал. Netflix не зніме про це документалку, але ось тут можете почитати, що ж сталося.
  • А ось так виглядав концерт гурту Крихітка в період видання альбому Рецепт (влітку 2009 альбом витік в мережу, офіційна презентація відбулася аж взимку). Наступну платівку гурт видасть аж через 15 років.
Крихітка. «Золоті ворота», 6 серпня 2009
  • Були на «ЗахідФесті»? Ось як пройшов найперший фестиваль, ще навіть не в Родатичах.
  • 5Vymir — по-своєму, легендарний для сучукрмузу гурт. Але з’явився він набагато раніше, ніж заспівав «гілками дерев». Ось як Костя Почтар виглядав у 2009.
  • Гурт Plov Gotov випустив пісню про Дашу Астаф’єву у листопаді 2009 — в розпал позиціювання Даші як моделі Playboy. Шлях Даші в попкультурі за кілька років продовжать Курган та Агрегат.
  • В жовтні 2009 Дмитро Шуров випустив перший сингл під ім’ям Pianoбой.

«Ми не плануємо зібрати Палац спорту. Хоча, можливо, ми зіграємо там в рамках туру, але ми ніколи не хочемо збирати майданчики, на яких нас не влаштовує акустика», — розповідав у 2010 Андрій Хливнюк. Що сказати, за кілька років Палац Спорту гурт Бумбокс все ж збере.

Андрій Хливнюк. 25 червня 2010 року
  • Знаєте Колю Сергу, очільника Культурного Десанту? А ось теж він, але у 2010, дає сольний концерт у київському клубі «44».

«Така музика є тільки у нас. І цим треба пишатися», — молодий Максим Комлєв, який зараз обіймає посаду A&R лейблу pomitni, такими словами описав свої враження від концерту ДахиБрахи у 2010.

У 2011 ДахаБраха спробує себе у відборі на Євробачення, але оберуть натомість закордонні гастролі — про це Марко Галаневич розповідає в інтерв’ю.

  • Тим часом Дмитро Кумар ще не думав грати щось далі панк-року у гурті Тостер.
  • Хто у 2011 слухав Dance party! Dance! Dance!, той зараз не підспівує Дежавю та пісню про жовто-блакитне серце. Ось підказка, чому.
  • Можливо, ви знаєте про попередній проєкт Нати Жижченко? Якщо ні, познайомтесяTomato Jaws. Станом на 2011 рік у гурту вже 4 альбоми, проте вже за два роки Ната почне все спочатку в проєкті ONUKA.

Загалом, 2011 — рік, коли в Києві ледь не щотижня грала якась світова зірка. Просто подивіться на ці афіші: Roxette (10 березня), Guano Apes (19 квітня), Ringo Starr (4 червня), Moby (10 червня), Jamiroquai (14 червня), Papa Roach (26 червня), Sum41 (5 липня), Роберт Плант (31 липня), Enter Shikari (7 вересня), Skin (9 вересня), Браян Феррі (13 вересня), Apocalyptica (2 жовтня), Morcheeba (16 жовтня), Hurts (20 жовтня), IAMX (22 жовтня), Whitesnake (13 листопада), Gogol Bordello (2 грудня) тощо. А ще оновлений НСК «Олімпійський» відкрила Shakira.

  • У квітні 2012 вийшов перший кліп гурту Stoned Jesus. Це — Stormy Monday, і одразу від кліпмейкера-легенди Віктора Придувалова.

«Ми вкрай не згодні миритися з ситуацією в нашій країні – коли культура на останньому місці, а натомість панує суцільна політика, зомбування, соціальні експерименти та лагідний тоталітарізм. Кожна людина та організація має розвиватися і рости, ідучи обраним шляхом. На жаль, ми втомилися чинити опір обставинам, що не дають нам адекватно розвиватися на рідній землі. Тому Димна Суміш свідомо входить у стан заморозки на невизначений строк», — слова, з якими у 2012 році фактично розпався гурт Димна Суміш.

Саша Чемеров. 2012 рік

Згодом Саша Чемеров поїде жити до Америки. У 2016 він приїде в Україну дати кілька концертів з The Gitas, що згодом переросте у повноцінний, проте нетривалий реюніон Димної Суміші. Остаточно гурт розпадеться у 2018 році через негаразди всередині колективу.

«Головне, що простежується, що гурт дійсно готовий зробити прорив в музиці та підняти багато шуму в дещо одноманітному музичному світі українського музичного простору, адже гурт, одразу же можна з впевненістю сказати, має свій колорит та свої оригінальні підходи для знаходження того, що захоплює свідомість та зводить слухача з розуму!!!» — спеціально вибрала цитату зі словом «шум», адже саме він зробить світовими зірками гурт Go_A у 2023. А цитата ця — з репортажу з концерту гурту ще у 2013 році.

В період 2003-2012 років свій шлях починали та закінчували багато гуртів, про яких у мого покоління багато приємних спогадів. Серед них, окрім згаданих вище, безперечно АННА, ранній O.Torvald, інтернет-феномен (як тоді любили казати) Валентин Стрикало, Qarpa та ціла низка гуртів. Але був ще один, абсолютно особливий.

Мертвий півень

Особливе місце у серці спільноти «сумно?» займав Місько Барбара та його проєкти: театр «Арабески» та гурт Мертвий півень.

Місько Барбара. «Прокидання з Мертвим півнем», серпень 2006 року

Залишу тут текст, написаний користувачем Mystic Hero, вже як рефлексію про зникнення видатного мистецького явища.

«Раптове зникнення, улюбленого для багатьох, гурту, м’яко кажучи, розчарувало. При тому, що “Мертвий Півень” зародився далекого 1989 року, коли про появу на сей світ значної частини прихильників Барбари і компанії, ще навіть лелеки не відали. Можна сказати, що вони разом зростали з МП, пізнавали світ, слухали місячний блюз, росли, їздили в Карпати, котрі виявлялися дуже Б’ютіфул і пізнавали там свою першу квазіамор, горланячи перед тим алкохоку. Завдяки Мертвому Півневі дізнавалися про пори року: що літо – буде, а поки – “грім весняний пестить гриви, грім весняний просить зливи…”; що коли хочеться бігти і стрибати через калюжі – це осіннє; що коли б’єшся головою об лід – мабуть зима, наша зима, «наші дерева, наші дрова». Потім у них ставався перший поцілунок, за яким слідували карколомні перевтілення. Їх приносили під ранок й обіцяли ампутувати наступного разу голову. Від того хотілося вмерти, але ж в Парижі, чому не судилося статися, а альтернатива в ролі провінційної постелі була до смаку одиницям».

Всі матеріали часів розквіту культового Мертвого півня на «сумно?» можна подивитися тут.

Місько Барбара помер в жовтні 2021 року. Гурт Мертвий півень згодом повернувся до концертної діяльності вже з новим вокалістом.

Підсумки

В поновленому архіві «сумно?» не працює пошук. Тому знайти там матеріали не так просто. Звісно, я вибрала тільки ті тексти, які зачепили в мені ностальгічні нотки. Але як матимете час — рекомендую пірнути в архіви спільноти хоча б на рівні заголовків. 

І усвідомити, що українська культура була цікава і дивовижна завжди. Сумно? Не було аж ніяк.


В кольорових блоках збережені оригінальні лексика та пунктуація з матеріалів «сумно?». Зображення в матеріалі — архіви «сумно?».


Читайте також: Спогади про «сумно?». Частина перша: кіно та література

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024