Головна
>
Література
>

«Харків VS Харків»: літмузей анонсував фестиваль, присвячений Миколі Хвильовому

«Харків VS Харків»: літмузей анонсував фестиваль, присвячений Миколі Хвильовому

В межах проєкту «П’ятий Харків» відбудеться мініфестиваль «Харків VS Харків». Подія пройде 16-17 грудня й буде присвячена українському письменнику Миколі Хвильовому. Серед спікерів фестивалю Євгеній Стасіневич, Анна Лазар, Борис Філоненко та інші. 

«П’ятий Харків» — це спільний проєкт Харківського літературного музею та Сергія Жадана, який був започаткований у 2016 році.

Назва фестивалю походить від метафори харків’яна Юрія Шевельова. У 1948 у Мюнхені році він опублікував есе «Четвертий Харків», де описує чотири етапи розвитку міста, починаючи з XVII століття і закінчуючи повоєнними роками століття XX. 

Шевельов розділяє Харків на кілька міст у своєму описі. Перший Харків оточений слобідами, хуторами і ремісниками. Другий — провінційне купецьке місто, затягнуте «безвихідно-сірою російською імперією». Третій Харків, за словами Шевельова, є містом культурного відродження, літературних дебатів і українського урбанізму. Це місто, яке представляє «здиблену і м’ятежну Україну». Саме третій Харків називають «Харковом Хвильового». Четвертий Харків — це місто «старої молоді», зі стандартами і острахом радянської епохи. І, нарешті, Шевельов висловлює бажання мати п’ятий Харків — місто мрії й вільних людей, віддзеркалення ідеалів та свободи.

Фестиваль «П’ятий Харків» — це обговорення майбутнього міста, висловлення мрій, бажань і візій. Організатори фестивалю вказують, що це найбільш актуально зараз, в умовах кардинальних культурних та ментальних змін, які переживає Україна. Оскільки через війну, більшість українців готові переглядати свою особисту історичну і культурну пам’ять у контексті нового досвіду.

13 грудня минає 130 років з дня народження українського письменника Миколи Хвильового, який впевнено стає однією з постатей, що символізують Харків. Саме йому присвячена подія «Харків VS Харків».

«100 років тому, переїхавши до Харкова, Хвильовий написав свої геніальні “Сині етюди”, а за два роки по тому започаткував дискусію про культуру та ідентичності, яка продовжується і в теперішній війні Росії проти України. Ми не будемо говорити про політику — говоритимемо про культуру. Адже Хвильовий і без політики у своїх творах зачепив глобальні теми, що стосуються “несучих конструкцій” нашого суспільства»,  — кажуть організатори.

В межах фестивалю виступлять 13 спікерів, які впродовж двох днів фестивалю будуть обговорювати:

  • Харків у ренесансну добу 1920-х років.
  • Як більшовики створювали свій політичний проєкт «першої столиці»
  • Непрості міські ідентичності та яке майбутнє міста може згорнутися з усіх цих історій.

Фестиваль проводиться за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та «Гданськ — місто літератури».

Адресу проведення організатори повідомлять в листі підтвердженні реєстрації.

Читайте також: Пісня за піснею. Іван Гумореска розповідає про свій дебютний альбом «Ми маємо уявляти Сізіфа щасливим»

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Новини
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Музика
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Музика
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024