Головна
>
Інтерв'ю
>

За лаштунками Лесі Квартиринки: інтерв’ю з організаторами вечірок авторської музики

За лаштунками Лесі Квартиринки: інтерв’ю з організаторами вечірок авторської музики

Леся Квартиринка — це унікальні київські вечірки авторської музики. З 2021 року подія розрослася від невеличкого простору гаражу до кіностудії Довженка, а лайнапи виконавців не перестають дивувати. 18 лютого відбудеться дев’ята подія Квартиринки, на якій організатори обіцяють дати собі волю вийти в підсвідоме, утвердити право на дивину та проманіфестувати хаотичність.

Раніше ми вже трохи розповідали про цю та інші тусовки, що стають поштовхом для молодих артистів та формують навколо себе спільноту.

А зараз журналістка LiRoom Альона Шилова поспілкувалася з Іванкою Ліщук — засновницею Квартиринки, Єгором Кучеруком — одним з ідейників Квартиринки та її постійним ведучим та Машею Зеленковою — головою Департаменту Декору Квартиринки.

фото: Леся Квартиринка

Як прийшла ідея створити квартиринку? Чим для вас особливий саме цей формат? 

Іванка: Півтора року тому це був звичайний імпульс зібрати хороших людей разом; сплести всіх друзів-митців або цікавих знайомих за певних красивих-чарівних обставин.

Сам формат Квартиринки виплекався і розвинувся вже в процесі. Каркас залишається незмінним: класні виконав(и)ці на сцені — класні слухачі(ки) у залі. Але це не просто концерт, це взаємообмін енергіями, простір для втілення будь-яких будь-чиїх ідей.

Туди рідко потрапляють не свої люди, а ті, хто відчув, — залишаються надовго й запрошують інших. Утворюється велика куля добрих, усміхнених, талановитих людей! Зараз я навіть не встигаю за ним…

Кожна Квартиринка — велике свято, де дійсно збираються всі, кого ти любиш і хто любить тебе. Усмішок там не порахувати, бо всі люди раптом перестають бути чужими один одному. Для мене це велика-велика місія: нести спільність, любов, дружбу й разом розвивати українську культуру, відкривати спільноті нових артистів(ок) та задавати планку вже сформованим.

фото: Леся Квартиринка

Єгор: В Лесю долучився спочатку просто з бажання допомагати друзям, а потім не помітив, як втягнувся.

Кожна Леся це унікальний, багатошаровий та насичений досвід знайомства з українською музикою і сучасною культурою. Наша подія — це свято, на якому немає нічого випадкового й де кожна деталь підсилює відчуття цієї святковості та свободи. Лайнап, декорації, анімації, наповнення локації та перфоманси працюють на спільну мету — єднати й надихати.

Єгор Кучерук. Фото: Леся Квартиринка

Маша: Ми познайомилися влітку 2021 з Іванкою, почулись-відчулись і восени вона запросила мене бути відповідальною за барахолку на Квартиринці. Вже тоді я відчула внутрішній імпульс до створення чогось смішного і візуально ефектного — зібрала друзів у себе вдома й ми замутили якісь гірлянди, міністенди, інтерактивні точки, таблички тощо. Після цієї Квартиринки сказала собі й всім «робимо департамент декору!»… так Леся і відкрила для мене (та і для всіх дотичних) можливість втілювати наші найкрафтовіші та найщиріші ініціативи.

На квартиринці виступало багато артистів, який ваш улюблений виступ? Чим саме він був особливий? 

Іванка: На кожну подію ми намагаємось знайти гурт, котрий точно доведе реакції людей до максимальної точки. У свій час для мене це були Ragapop. Після їхнього виступу ми зрозуміли ефектність поєднання музики й театру. Памʼятаю людей, які кричали й били руками об сцену від того, що відчували під час перформансу щось надпотужне. Після Ragapop око прицілилося на пошук саме музикантів-акторів, які підходять до свого шоу комплексно, бʼють і у візуал, і в поведінку на сцені; є майстрами, як музиканти.

фото: Леся Квартиринка

Єгор: В мене є декілька улюблених виступів. На останній квартиринці взагалі Воплі Відоплясова виступали. Ми розуміли, що це не зовсім наш формат за рівнем відомості, але це була маленька мрія, яка здійснилася. Кращий слем у моєму житті й суцільне божевілля. Гляньте лайв.

Чи є хтось з артистів, хто у вас ще не виступав, але ви б дуже хотіли побачити його/її/їх на заході? 

Іванка: Ми з подругою Ірою в закріплених повідомленнях у телеграмі маємо список музикантів(ок), яких хочемо запросити на Квартиринку. Серед українських мріємо про Dakh Daughters, The Unsleeping; було б круто також випустити до квартиринців Gogol Bordello та, нарешті, попрацювати із Dz’ob. Але найбільша мета — відкривати геніїв, які не на «поверхні». А апогей же мрії — створювати круті проєкти й колективи вже всередині спільноти. Думаю, так і буде із часом!

Єгор: thekomakoma би вписався.

Без чого квартиринка не є квартиринкою? 

Іванка: Квартиринка не існуватиме без потреби дружити, без ентузіазму команди до творення свята, без любові до живого, смішного, талановитого, українського.

Єгор: Ну якщо по внутрячкам, то це загадкова функція лимонів, неймовірні хендмейд декорації, власний віджеїнг, абсурд, костюми та орущий ведучий. Але, як би банально не звучало, найважливіші — люди. Ми робимо Лесю з бажання розвивати українське й робити його помітнішим. Приємно знати, що наша аудиторія поділяє це бажання.

Маша: Без гігантоманії.

фото: Леся Квартиринка

Який був найбільший факап на квартиринці та як ви його розрулили? 

Іванка: Найбільший факап Квартиринки: у нас на подіях досі не продають карамелізовані яблучка та равлики з родзинками.

Єгор: Важко згадати, бо організація таких великих подій — одна величезна послідовність факапів, але то не страшно. Головне — навчитися викручуватись.

Маша: Всі навколо-стресові штуки вирулюємо або на власній відповідальності, або в командній координації. Коли все з любов‘ю, то й люди навколо готові відкриватися і вкладатися в допомогу. Апокаліпсисів на Квартиринці, на щастя, не було.

За весь час свого існування квартиринка розрослася з маленького гаражу до приміщення студії Довженка. Чи є у вас план розширюватися далі, які загалом плани на майбутнє?  

Іванка: Класно було би зробити її ще зручнішою, теплішою та затишнішою. Хочеться масштабувати та масштабуватися. І щоби в людей було менше страху робити неймовірні речі (чи ті, що такими здаються).

Єгор: Бажання рости є завжди. Колись точно зробимо фестиваль, але поки в планах обрости сенсами та зміцнити команду зі спільнотою. Вже трошки рухаємося в цьому напрямку: робили кінопоказ, нетворкінг, 12 лютого була лекція про дадаїзм. Точно ще буде більше такого найближчим часом.

Творча складова Квартиринки також є надзвичайно важливою, адже саме художній департамент відповідальний за масштабні декорації та антураж. 

фото: Леся Квартиринка

Розкажіть про роботу департаментів: як саме вона працює, на які департаменти все розділене? 

Іванка: У нас є декілька телеграм-чатів, де люди розділені за сферою допомоги Квартиринці. Потреба «розділити» виникла, коли ентузіастів зʼявилося надто багато. У кожному чаті є умовний керівник, часто це один із «голів Лесі Квартиринки» (так ми називаємо групку перших 12-ох, хто доєднувався допомагати ще у 2020).

Які департаменти з’явилися перші? Як розрослися? 

Іванка: Систему департаментів у Квартиринці заснувала Маша Зеленкова. Вона очолила декордеп: створила свій світ у середині світу Квартиринки. Там вона керує, втілює і любить людей, які допомагають. Інколи я просто приходжу вже на створене й ледь не плачу. Дякую Маші за декор, сили, мудрість і кожний концепт.

Чи плануєте ви створити ще якісь департаменти? 

Іванка: Департаменти зʼявляються, коли людей, які займаються в нас певною справою, більше, ніж двоє-троє. Гуртом ентузіастам ліпше працюється і класно, коли хаос трошечки впорядковується.

Яка найкрутіша частина роботи, з усіх Квартиринок, яку зробив кожний департамент? 

Іванка: Аудіовізуальний департамент створює неймовірні лайви, декор департамент — ідеальні концепції з банальних матеріалів, фотографи — дуже красиво дивляться, вербальний департамент — між рядків вносять Квартиринкські істини. І все в єдиному вимірі, з одним баченням. Красиво спостерігати за цим. Усе подобається.

фото: Леся Квартиринка

Як проходить підготовка до квартиринки у департаменті декору? 

Маша: Декорації депдекору — це суцільний дадаїстичний рандом із власним вкладеним сенсом того, хто створює. Сумарно через Депдекору пройшло, безстатистично кажучи, понад сотню пар рук: у різних просторах, у різному складі, з дійсно будь-якими матеріалами та ідеями. Кожної наступної підготовки до події намагалися додавати трошки більше структурованості, наразі маємо декілька гілочок Депдекору:

— хтось досліджує тему, шукає статті в культурницькому плані;

— хлопці та дівчата, які займаються пошуком і закупом матеріалу (барахолки, ОЛХ, сарафанне радіо);

— ідейні квіточки, які розкручують концепти й каламбури, беруть відповідальність за ті чи інші декорації;

— всі-всі-разом й друзі, які допомагають у спільній реалізації задумів, коли мають час і бажання.

Для Квартиринки ви проводите велику роботу з художнім департаментом та оформленням ідей. Але, наскільки я розумію, бюджети у вас невеликі. Як це — створювати декорації з малими бюджетами? 

Маша: Після мозкових штурмів ми формуємо «дошку оголошень» і силою людей із команди шукаємо речі в себе вдома, у знайомих, у просторах, де працюємо чи буваємо. Є окремі неймовірні хлопці та дівчата, які отримують насолоду від ресьорчу на olx, барахолках, секондах. Такими кроками потрібні ідеї реалізовуються: предмети й матеріали поєднуються, ріжуться, наповнюються, щось докуповується, а деякі ідеї — ставляться на паузу, що також природно.

Чи є у вас улюблена декорація, яку ви за весь час створили для квартиринки? 

Маша: Ох, таких декілька. Згадалося величезне серце, яке ми робили на Лесю Валентинку: У висоту 1,3 м, основа — ДВП з отвором, у який ззаду вставляємо гірлянду на батарейках. Ззовні з уламків та залишків картону підіймається барельєфне близько анатомічне серце, всередині якого западина із плівкою-вітражем, під якою зсередини світиться гірлянда.

фото: Леся Квартиринка

На сам зовнішній картон зафіксовані чотири несправних фотоапарати, які фіналізують таку собі інсталяцію, яку в команді ми називаємо «Чотирикамерне серце».

Уявімо: у вас є необмежений бюджет і ви можете створити для квартиринки будь-що. Що б це було?

Маша: Квартиринка у величезному басейні, який наповнений кульками з наліпками Н і О, і це формує басейн заповнений молекулами води? Фургон-трансформер, який, коли розгортається, утворює місце сцени й заздалегідь задекорований півкупол із навісу й перегородок? Персоналізований батутний комплекс Квартиринки?

Зібрати всі крейзі розуми України, зробити мультидисциплінарні майстерні в різних містах, аби люди могли втілювати будь-якої складності ідеї й отримувати за це прибуток?!

Нагадуємо, що Леся Квартиринка відбудеться 18 лютого, а слідкувати за культурними апдейтами ви можете у нас на сайті та у нашому телеграмі.

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024