З 26 жовтня по 3 листопада у Києві пройде 53-тя едиція Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість». Раніше ми розповідали про фільм Мохаммада Расулофа «Насіння священного інжиру», який покажуть у позаконкурсній програмі фестивалю. А тепер організатори оголосили повний перелік фільмів позаконкурсних програм: «Фестиваль Фестивалів», «Forma», «Опівнічний кіносеанс»
Лірум є інформаційним партнером події, тому розповідаємо детальніше про програми.
Фільми програми «Фестиваль Фестивалів» (FF)
Буде представлено новий фільм Метью Ренкіна «Універсальна мова». Ця стрічка дебютувала цього року на «Двотижневику режисерів» у Каннах, де отримала приз глядацьких симпатій. Ренкін виступив не тільки режисером, а й виконавцем головної ролі. Події фільму розгортаються в рідному місті режисера — Вінніпезі (Канада), хоча місто у стрічці, несподівано, заселене переважно іранцями. Сюжет обертається навколо двох школярок, які знаходять у льоду купюру та намагаються її дістати, тоді як герой Ренкіна приїздить з Квебеку до Вінніпега в пошуках рідного дому та матері.
Фільм «Сухо» (Мексика, 2024), режисерами якого виступили Астрід Рондеро та Фернанда Валадес, розповідає історію малолітнього сина загиблого ватажка картелю. Насильство постійно переслідує хлопця, супроводжуючи його на кожному етапі життя. З часом він починає усвідомлювати, що може бути приречений повторити долю свого батька. Стрічка вперше була показана на кінофестивалі «Санденс», де здобула головний приз журі в міжнародній конкурсній програмі. Наразі фільм висунуто як претендент на «Оскар» від Мексики.
Ще один оскарівський претендент — «Вермільйо». Цей фільм висунула на здобуття премії Американської кіноакадемії Італія. Стрічка мала прем’єру на 81-му Венеційському кінофестивалі, де здобула головний приз журі.
Глядачі «Молодості» зможуть ознайомитися з фільмами-претендентами на «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний фільм» від країн-сусідів. Серед них буде латвійська стрічка «Потік» (Латвія, 2024). Прем’єра цього анімаційного фільму відбулася на Каннському кінофестивалі в програмі «Особливий погляд», а згодом він здобув три нагороди на провідному фестивалі анімації у світі — Annecy Film Festival.
Також у секції «Фестиваль фестивалів» відбудеться показ фільму «Порцелянова війна» (США, Україна, 2024) режисерів Слави Леонтьєва та Брендана Белломо. Ця стрічка отримала Гран-прі секції US Documentary на кінофестивалі Sundance.
І ще один лавреат Sundance — фільм «Справжні Ґаучо» режисерів Майкла Двека та Ґреґорі Кершоу (Аргентина, 2024). Стрічка досліджує аргентинських ґаучо, спільноти ковбоїв і ковбойок, що живуть за межами сучасного світу. Прем’єра відбулася в конкурсі американського документального кіно, де фільм отримав спеціальний приз журі за звук.
Палестинська драма «Нехай щастить» мала прем’єру на Венеційському кінофестивалі, де виграла приз за сценарій у секції «Горизонти».
Документальна стрічка «Раптовий погляд на глибші речі» режисера Марка Казінса оповідає про життя видатної шотландської художниці Вільгельміни Барнс–Грем. Цей фільм виграв «Кришталевий глобус» за найкращий фільм на кінофестивалі у Карлових Варах.
Спеціальні події
У межах «Спеціальних подій» відбудеться світова прем’єра сатиричного трилера «Смерть путіна» відомого польського режисера Патрика Веги. Глядачі «Молодості» зможуть побачити ексклюзивну режисерську версію фільму, яка відрізнятиметься від прокатної. Фільм розповідає про найважливіші події політичного життя путіна — війну в Чечні, теракти на Дубровці та в Беслані, а також найдраматичніші події в Бучі, Ірпені та Маріуполі.
«Цей фільм повинен пояснити світу так звану російську душу і чому росіяни такі неадекватні. Це своєрідна “службова інструкція” для Путіна, пояснення правил його гри, абсурдності російської пропаганди. Фільм має перекласти культуру Сходу на мову Заходу. Я можу це зробити, тому що я виріс дитиною в соціалізм, і зараз я працюю в аудіовізуальній культурі за кордоном. Це мій удар по путіну в художньому вимірі, тому що моя зброя – камера», — підкреслив Патрик Вега.
Щоб зробити головного актора максимально схожим на російського диктатора, творці фільму застосували технологію глибокого фейку, яка дозволила накласти на обличчя актора зображення Путіна.
У стрічці є документальні матеріали, зокрема відео, зняте українськими операторами з безпілотника: на ньому видно наслідки ракетних ударів по містах та цивільній інфраструктурі.
На українські екрани стрічка вийде 16 січня, дистрибутор — Film.UA Distribution.
Фільми програми Forma (4MA)
До програми Forma програмери «Молодості» традиційно відбирають фільми, що відрізняються новизною кіномови та сміливістю авторського висловлення. Це найбільш радикальні фільми року, експериментальне кіно. У цій секції відбудеться світова прем’єра: фільм «Міжконтинентальний» режисера Саломона Переса з Перу. Закінчивши навчання у Швейцарії, герой фільму, який понад усе мріє стати кінорежисером, повертається до рідного Трухільйо, маленького містечка в Перу. Ця подорож між континентами перетворюється врешті на внутрішню мандрівку самопізнання. Та чи зможе безкрає море стати на шляху Ісмаеля до його мрій?
Є в цій секції й нові фільми від фаворитів світових фестивалів. Зокрема, «Вісім листівок з утопії». Режисером цього фільму є Раду Жуде, а співрежисером — філософ Крістіан Ференц-Флатц. Світова прем’єра фільму відбулася на кінофестивалі у Локарно. «Вісім листівок з утопії» — це документальна стрічка, створена з використанням винятково постсоціалістичних рекламних роликів з Румунії. В ній зібрані архівні матеріали періоду затяжного переходу країни до ринкової економіки. Раду Жуде є одним із найвідоміших у світі представників «Румунської нової хвилі».
Ще один фаворит фестивальної публіки, за словами організаторів фестивалю, у цій секції — режисер Хон Сан Су з Південної Кореї. До програми увійшов його новий фільм «Біля струмка». Стрічка дебютувала на Міжнародному кінофестивалі у Локарно, де отримала нагороду за найкращу жіночу роль.
Стрічка «Електричні поля» Лізи Ґерч складається з 6 окремих епізодів. Чоловік вирушає до лісу й загадково зникає. Пори року змішуються. Закохані виходять за межі часу та простору. Одного ранку все змінюється. Стрічка розповідає історію самотніх героїв, які змирилися з похмурим повсякденням, сповненим нездійснених мрій.
Стрічка «The End (штучні уламки людства)» стала повнометражним дебютом для братів Орельєна та Олів’є Еро та брала участь у фестивалі «Темні ночі». Це історія про штучний інтелект, що здатен створювати сценарії. Чи, можливо, про Естер, чиє життя зосереджене на задоволенні потреб кролика-садиста? А, може, Корін, яку переслідує розпусний бос? Або ж молодого Лазарідіса, який щоночі душить жінок уві сні? А що, якщо всі вони свідомо пов’язані між собою?
Німецький фільм «Запах горілого молока» з Мюнхенського кінофестивалю оповідає історію німецьких фермерок. Для режисерки Юстін Бауер тема є добре знайомою, адже вона і сама виросла на фермі.
Фільми програми «Опівнічний кіносеанс»
До «Опівнічного сеансу» програмний відділ фестивалю відібрав авторські роботи в жанровому кіно, які часто виходять за межі жанрів. Ця програма була започаткована кілька років тому, і до повномасштабного вторгнення насправді демонструвалась опівночі. Покажуть новий фільм «Божевільний будинок» режисерів Стеффена Гарса та Фліпа ван дер Кейла. Це голландський дует сценаристів і режисерів. Дія фільму відбувається у 1990-ті. За сюжетом, в будинок Берні вдираються росіяни, які є злочинцями у розшуку. Герой мусить врятувати родину від варварів, але поступово втрачає розум.
Стрічка «Задивлена» мала світову прем’єру в Каннах і є повнометражним дебютом американського режисера Раяна Дж. Слоуна.
Трилер «Я проголосував» Тайлера Манна оповідає про групу людей, які під час напружених президентських виборів опиняються під замком у виборчій дільниці. Вони починають розмовляти про те, чого рекомендують уникати — про політику.
Фільм жахів «Спів бензопилок» отримав нагороду на провідному фестивалі жанрового кіно Fantasia Film Festival. І розповідає про те, як ідилію закоханої пари порушує навіжений чоловік з бензопилкою. Також покажемо італійську комедійну фантастику «Війна в Тібуртіно ІІІ» та жахастик «Діва» режисера Якоба Івара Еквалля зі Швеції.
Абонементи на фестиваль вже у продажі. За цим посиланням можна придбати фестивальний абонемент, а за цим — студентський.
Читайте також: «Підйомна сила». Як документалка про українську армійську авіацію стала кращою кінематографічною популяризацією українського війська
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: