У Львові стартував фестиваль Faine misto 2024. І хоча на основну локацію всі квитки вже продані, охочі мають можливість купити окремі квитки на Reggae Stage. Там будуть діджейські сети, лайв-виступ, басейн, а ще — з’їзд олдскульних автомобілів.
Регі-сцену неформально називають «храмом фестивалю». Куратор сцени Ярослав Качмарський (відомий як Jah Ras Law або Shmir Sound), пояснює це просто: «Ми за духовність. Регі-сцена – це місце, яке захищає традиційні цінності, бореться з наркотиками, розпустою, і тому це найправильніше місце на фестивалі».
Організатори Faine Misto пояснюють, що регі – це не лише музика сонця, розслабону та безтурботності, а й музика «боротьби за справедливість та волю, непримиренності зі світовим злом». А тому цьогоріч регі-сцена присвячена багаторазовому учаснику фестивалю, виконавцю Максу Науменку (відомому як Max Rudskoi), який загинув на фронті у 2023 році.
Лірум є інформаційним партнером фестивалю, тож журналістка Дарія Подвишенна поспілкувалася з куратором сцени Ярославом Качмарським та виконавцем Ігором Ропаном. Вони розповіли, чому регі-сцена важлива для виконавців цього жанру в Україні та для гостей фестивалю.
Регі-сцена в Україні: чи існує вона поза фестивалем
Регі як жанр почав зароджуватися ще наприкінці 40-х. Однак повноцінного звучання набув у 60-х роках, зазнавши впливу ска, ритм-енд-блюзу та ямайських танцювальних ритмів. Регі походить з Ямайки, а на американський континент почав розповсюджуватися наприкінці 60-х. Значний вплив на жанр здійснила культура растафаріанства, якої дотримувалися музиканти Ямайки. Ритми, сленг, а також цитати з раста увійшли в основу багатьох треків. Вже у 80-х і 90-х роках регі поширився у Європу. А от до України жанр дійшов дещо пізніше.
Куратор сцени Ярослав Качмарський каже, що регі в Україні практично ніколи не існувало в «чистому» жанрі. Загалом українська регі-сцена ніколи не мала великої кількості виконавців, які займалися б виключно регі.
«Українська регі-сцена залишається на маргінесі. Час від часу з’являються якісь хіпани, які утворюють якийсь черговий регі-гурт ні про що, і зникають у порожнечі. У нас узагалі було дуже мало регі-гуртів за всю історію. Хтось скочувався в якесь весільне ска та щось подібне. Багато гуртів, як-от Плач Єремії, Брати Гадюкіни чи Гайдамаки, включали регі-елементи у свою музику, але це завжди було лише частиною їхнього творчого напрямку», – пояснює Ярослав.
Він додає, що жанрово сцена ніколи не обмежувалася лише регі. Вона завжди була поєднанням різних жанрів, як-от даб, денсхол, хіп-хоп та джангл. Британська басова музика, включно з герідж, також зазнала впливу регі, тому загалом стиль регі-сцени більше схожий на об’єднання цих жанрів, ніж на «чистий» регі.
«Наша сцена не передбачає повноцінних концертів з живими інструментами, тому ми орієнтуємося на діджейські сети, що є продовженням ямайської та британської sound system culture, коли люди будували власні саундсистеми та діджеїли музику в різних жанрах», – пояснює Ярослав.
Хоча за кордоном регі має більшу популярність, на фестивалях в Україні цей жанр все ж знаходить свою аудиторію.
«На наших подіях, як це було на іподромі в Тернополі чи в аеропорту, звичайна фестивальна публіка завжди гарно реагувала на регі-сцену. Але важко уявити велику відвідуваність концертів, навіть якщо привезти зірку з Ямайки чи Британії, щоб за це платили гроші. Регі-сцена в Україні радше виступає як гарне доповнення до фестивалів, але без них вона не має стійкої аудиторії».
Нові імена та мікс жанрів на Reggae Stage
Коли «Файне місто» ще проходило в Тернополі, на регі-сцені виступали виконавці та діджеї з різних українських міст. Серед них: The ВЙО, Ямайкський, DJAmaica, Double D, Dub Splash, Sound System, Dread, Packawan та інші.
Практично щороку на регі-сцені виступав і Макс Науменко, ім’ям якого названа цьогорічна сцена.
«Найбільша колекція платівок регі, ска, соулу, яку тільки можна уявити, належала Максиму. Щоразу виступаючи на фестивалі Faine Misto, він не просто грав у свій час, а й допомагав, брав участь в усіх активностях та слухав концерти на всіх сценах», – ділилися організатори фестивалю.
Цьогоріч географія артистів змінилася. За словами Ярослава, у зв’язку з воєнною ситуацією, довелося шукати артистів зі Львова та сусідніх регіонів. Крім того, складніше стало шукати live-виконавців жанру. Їх, як каже куратор, можна «перелічити на пальцях однієї руки»:
«Єдиний палець, який я використав – це запросив Ropan з Києва. Це буде єдиний, власне, живий виступ. Він «з ноги» зайшов два роки тому на цю сцену, і я дуже радий, що привезу його. Більшість учасників вже були пов’язані з фестивалем, але цього року додалися нові львівські імена завдяки зручності географічного розташування. Деякі артисти виїхали з України, інші воюють, один загинув, тому вибір став меншим. Проте програма заповнена, і якби був ще один день фестивалю, ми б впоралися».
Чому фестивалі потрібні регі-виконавцям
Ігор Ропан цьогоріч буде єдиним live-виконавцем на фестивалі. Власне, його участь у фестивалі почалася зі знайомства з виконавцем Дмитром Сімаковим, який також гратиме на «Файному». Дмитро був другом і колегою Макса Науменка, тож запросив Ропана приєднатися до створення вінілу, присвяченого Максу. А потім Ігор отримав запрошення стати учасником фестивалю.
Виконавець пригадує, що з регі познайомився ще в університеті:
«В сусідній з моєю кімнатою жили хлопці з гурту Ambassador. Можна сказати, що Роман й Владислав (учасники гурту — прим. ред.) стали моїми провідниками в цей жанр. Я часто заходив у гості, і в них майже завжди грали круті даб та реґі: Prince Far I, King Tubby, Sizzla, General Levy, Eak a Mouse, Barrington Levy та багато інших. У 2014 році, написав свій перший регі-трек «Перша любов». Його збираюсь перевидати в майбутньому альбомі, над яким зараз працюю».
На «Файному» Ropan хоче зібрати кошти на допомогу ЗСУ, презентувати свій мерч та створити гарну емоцію слухачам.
«Я вперше у Львові з такою програмою. Сподіваюся, що аудиторія прийме тепло. Проводжу репетиції на студії та вдома постійно, оскільки раз на три тижні в теплу пору й приблизно раз у два-три місяці в холодну, беру участь в спортивно-розважальному заході Action music day. Тому постійно знаходжусь в цьому процесі», – ділиться музикант.
Він зі свого досвіду каже, що в Україні більше артистів, які ставлять хорошу регі-музику, ніж тих, хто її виконує. Втім, регі, на його думку – перспективний жанр, у якому є простір для експериментів:
«Мені важко говорити за когось, кожен обирає свій шлях й наповнює та міксує свою творчість як відчуває. Мені особисто подобається поєднувати регі з drum & bass, якщо говорити про те чим надихаюсь, подобається як цікаво поєднав dub та техно rhytm & sound. Якщо обирати між варіантами експериментувати, і навпаки я за експерименти, вони бувають доволі вдалими й завжди приносять щось нове», – каже виконавець.
Ропан додає – хороша музика виходить за межі субкультури й обʼєднує навколо себе різних людей. А фестиваль множить можливості й сприяє популяризації творчості для жанрових виконавців.
До регі-сцени курсуватиме безкоштовний фестивальний автобус з 14:10 за маршрутом Порохова Вежа – !FESTrepublic – Reggae Stage.
Придбати квитки можна за посиланням.
Читайте також: Файний тест про файний фест: чого ви не знаєте про Faine Misto?
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: