Головна
>
Новини
>

ДахаБраха та Vivienne Mort номіновані на Шевченківську премію. Чому це дивина?

ДахаБраха та Vivienne Mort номіновані на Шевченківську премію. Чому це дивина?

Гурти ДахаБраха та Vivienne Mort увійшли до шортліста лауреатів Шевченківської премії та позмагаються один з одним на фінальному етапі. Розповідаємо, чому це незвичайна ситуація.

Що таке Шевченківська премія?

Національна премія України імені Тараса Шевченка – це державна нагорода. Вважається, що це найвища форма відзнаки у сфері культури в нашій країні.

Шевченківська премія присуджується творам митців, що вийшли впродовж останніх п’яти років. Усього категорій п’ять – публіцистика, журналістика; музичне мистецтво; театральне мистецтво; кіномистецтво; візуальне мистецтво.

Відбір переможців проходить у три тури. В першому йде попередній відбір кандидатів, другий присвячений аналізу матеріалів преси, підготовкою рецензій та остаточному відбору кандидатів, а у фінальному третьому – визначення лауреата.

Третій тур Шевченківської премії-2020 відбудеться у середині лютого. Голосування буде теж таємним. Тоді ж оголосять переможців. У березні відбудеться нагородження (розмір премії – 200 тис. грн).

Національна премія присуджується авторові чи виконавцеві один раз за життя.

Звучить традиційно-офіційно.

Так і є. Ця нагорода хоч і найповажніша, але давно критикувалася за заплющення очей на, грубо кажучи, мейнстрім. Серед лауретів у музичній категорії, наприклад: головний диригент Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського радіо Володимир Шейко, оперна співачка Людмила Монастирська, вокальна формація «Піккардійська терція», кобзар-лірник Василь Нечепа, вокаліст Роман Майборода, композитор Тарас Петриненко, композитор Валентин Сильвестров та інші.

Вийти в іншу сферу мислення за останні двадцять років у комітету вийшло всього раз – у 2016-му лауреатом став балетмейстер та засновник театру «Київ модерн-балет» Раду Поклітару.

То чому ми говоримо за цю премію взагалі?

Бо вперше у категорії «музичне мистецтво» – не просто неакадемічна музика, а гурти, що відомі загалу. Це Vivienne Mort за альбом Досвід та ДахаБраха за Шлях. Обидва потрапили туди з ініціативи Ігоря Панасова, головного редактора Karabas Live та члена Комітету (до 2022 року).

«Ці роботи, на мій погляд, точно відповідають вимогам положення премії та є прикладами непересічного мистецтва, створеного сучасною українською академічною сценою. Я вважаю, що обидва альбоми мають бути тим, що зазвичай називають «класикою». І Шевченківська премія, я гадаю, як авторитетна нагорода, має сприяти процесу укріплення позицій цих творів у свідомості українських слухачів», – розповів нам у коментарі Ігор.

Ми поцікавилися в Панасова, як він реагує на коментарі тих, кого обурило, що за премію борються неакадемічні музиканти.

«Поняття «класична музика» не має бути територією лише академічних музикантів. Деякі явища, які існують поза межами філармоній та консерваторій, абсолютно не поступаються за рівнем професіоналізму та глибини сенсів тому, що створюють неакадемічні композитори та музиканти. Нові часи створюють нову класику»

Що це за альбоми?

Досвід – це шоста платівка гурту Vivienne Mort. У 2018-му вона очолила наш перелік найкращих альбомів року. Ми писали:

«Це неможливо вимірювати категоріями популярної музики. Вони грають набагато складнішу музику за поп, але залишаються під прицілом широкої аудиторії. Таким чином їм вдається вирішити одвічну дилему музикантів, яких кидає між творчістю і комерцією. Vivienne Mort підлаштовують світ під себе. І все це завдяки постійному пошуку, самовдосконаленню та безкінечній роботі, яку цей гурт здійснював протягом останніх більш ніж 10 років».

Шлях – альбом гурту ДахаБраха, що вийшов у 2016 і очолив аналогічний наш топ найкращих повноформатників:

«Шлях — це альбом, в якому практично немає недоліків. А щоб їх знайти, треба сильно постаратися»


Підписуйтеся на нас в ІнстаграміТелеграмі та YouTube

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024