Головна
>
Музика
>

Вечір пам’яті у Львові: музика як голос пам’яті та пошани

Вечір пам’яті у Львові: музика як голос пам’яті та пошани

4 квітня у Львові, в межах відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025, відбудеться Вечір пам’яті — подія, що об’єднає музику, спогади та людей, які прагнуть зберігати й розвивати культуру вшанування тих, кого Україна втратила через війну.

Українські артисти, серед яких Міша Правильний, Женя Галич (O.Torvald), Марина Круть, Nazva, renie cares та інші, виконають 12 пісень: 11 із них присвячені окремим постатям, а фінальна композиція пролунає в пам’ять про всіх загиблих. Вони заспівають композиції, що супроводжували життя тих, кого більше немає поруч.

Ми поспілкувалися з артистами, які беруть участь у заході, про вибір їхніх пісень та про те, чому саме музика є важливою частиною культури пам’яті.

Лірум є інформаційним партнером події.

Учасники заходу говорять про музику як про універсальний засіб передавання пам’яті та емоцій. Вони розмірковують, чому саме пісня здатна так сильно закарбовувати в собі історії людей і як вона допомагає вшанувати тих, кого більше немає поруч.

Марина Круть наголошує на важливості таких подій:

«Українці живуть у потребі ритуалу пам‘яті. А памʼятування — це завжди активна дія, тому важливо проводити такі заходи та чим гучніше звучати за нашу молодь, наших захисників та захисниць».

Гурт Nazva виконає пісню, яку обрали родичі загиблого військового та друга колективу Дмитра Гармаша:

«Ми були друзями з Дімою Гармашем, і цю пісню написав його друг. Ми його добре знаємо, він досі грає музику на вечорах у “Плаві”. Пісня називається “Гармашу”, і не знайти більш ліпшої композиції, щоб вшанувати його пам’ять».

Павло Гоц вважає, що музика є одним із найбільш доступних мистецтв, яке супроводжує життя кожної людини. Саме тому вона має таку силу у збереженні пам’яті:

«Набагато важче знайти людину, яка захоплюється образотворчим мистецтвом, скульптурою, архітектурою, кухнею, танцями та так далі, ніж музику. Враження таке, що музику слухають усі. Вона ж запам’ятовується. Тобто разом із музикою запам’ятовується й інформація. Тому, щоб зберегти пам’ять, музика — один із найліпших варіантів».

Фронтмен O.Torvald, Женя Галич, говорить про особисту причетність до цієї події:

«Минулої осені ми мали виступати на заході “Молодвіж” у Львові, але за кілька днів до концерту через російський обстріл загинула ціла родина, серед них — Ярина Базилевич, організаторка заходу. Тоді захід скасували, але ми приїхали, щоб підтримати її батька, колег і вшанувати її пам’ять.

Зараз ми беремо участь у Вечорі пам’яті, бо справа Ярини живе у “Молодіжній столиці Європи”. Варто пам’ятати людей, яких забрала війна, варто віддати їм шану своєю творчістю».

Ярина Базилевич — програмна менеджерка мережі Твори! та ініціативи «Львів – Молодіжна столиця Європи 2025», яка загинула 4 вересня 2024 року внаслідок ракетного удару по Львову. Вона була натхненницею молодіжних ініціатив, створювала простори можливостей для молоді.

Цей вечір присвячений також їй та всім, хто не встиг здійснити свої мрії.

«Ярка горіла цим. Вона вірила, що молодь може творити справжні зміни, і їй було важливо, щоб кожен мав шанс реалізувати свої ідеї. Вона встигала всюди, підбадьорювала, підтримувала, завжди казала: “Ми маємо робити більше”. І тому зараз ми не можемо зупинитися», —  говорить Саша, яка сьогодні продовжує справу своєї подруги Ярини Базилевич.

Кожен охочий може також долучитися до стипендіального фонду пам’яті родини Базилевичів, заснованого спільно з Українським католицьким університетом. Фонд має на меті підтримку молоді, яка, як і Ярина, її мати Євгенія та сестри Дарія й Емілія, прагне змінювати світ.

Фронтмен O.Torvald також поділився вибором композиції:

«Нам запропонували треки, які любили військові, хлопці й дівчата, яких уже немає з нами. І серед усіх пісень я обрав композицію мого друга, якого також більше немає, — Кузьми Скрябіна».

Женя Галич називає музику універсальною мовою, емоціями в нотах:

«Коли я слухаю музику, я згадую певні моменти з життя, певних людей. Можу сміятися від музики, можу плакати. Тому мені здається важливим виконувати пісні, які нагадують нам про людей, яких з нами вже немає».

Співачка Юля Юріна говорить про музику як частину історії:

«Українські пісні — це частина нашої історії, нематеріальної спадщини, яка ідентифікує нас як націю і яка пронесла себе крізь століття. Через пісні ми можемо вивчати культуру, традиції, історичні події, війни, втрати. Це те, що було до нас і що залишиться після нас для наступних поколінь».

Як долучитися до події

Щоб кожен міг долучитися до вшанування памʼяті загиблих, організатори транслюватимуть подію у двох закладах сімʼї проєктів «Гармаш» — «Республіка Саду» на вул. Володимира Винниченка 20а та «Плав», вул. Валова, 21. 

  • «Республіка Саду» (вул. Володимира Винниченка, 20А)
  • «Плав» (вул. Валова, 19)

Організатори також запрошують долучитися до «Великого Відкриття Молодіжної столиці Європи» 5 квітня. Участь безоплатна, але потребує попередньої реєстрації.


Читайте також: «Цифра втрат сприймається будь-якою мовою світу»: розмова з засновниками проєкту «Недописані» Євгеном Ліром та Оленою Герасим’юк

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024