10 грудня на ютуб-каналі Craft Story вийшов документальний фільм «Запал. Маланка». Це друга серія проєкту, цього разу присвячена забутим традиціям українських зимових свят. Ведучими стали співачка Onuka, кухар Євген Клопотенко і художниця по костюмах Леся Патока.
«На десятки років Радянський Союз підмінив традиційні святкові артефакти на олів’є та пластикового Діда Мороза. Час повертати собі своє. Сьогодні ми повертаємо собі автентичні звичаї, музику, страви й елементи декору, які є невіддільною частиною нашої зимової культури», — кажуть автори проєкту.
У другій серії Ната Жижченко, Євген Клопотенко і Леся Патока відправилися на Захід України дізнатися та поділитися із глядачами українськими зимовими традиціями. Onuka знайомиться з майстрами рідкісних народних інструментів — як дримба та зроблена з пивних кришок бота, з різновидами колядок, особливо з повстанськими. Євген Клопотенко занурюється у світ національної кухні, куштує особливу кутю з халвою, готує традиційний святковий хліб карачун та страву «Цибуля». Леся Патока досліджує український зимовий декор у побуті: від павука до дідуха, а також стилізує стародавню гуню.
Закінчується зимовий випуск традиційним святкуванням Маланки в гостях у Дмитра Мазуряка із гурту Kazka.
Нагадуємо, що у січні 2024 року Ukraїner випустив документальний фільм про святкування Маланки на Буковині. Автори фільму «Маланка. Зберегти дім» зазначають, що стрічкою прагнули показати, як маланкування гуртує українців та мотивує містян повертатися в рідні села та перевтілюватися в традиційних персонажів свята. Головним героєм стрічки став український музикант та сопілкар гурту Kazka Дмитро Мазуряк.
Зáпал — документальний YouTube-проєкт студії Craft Story, яка також створила такі документальні й соціальні проєкти, як Стріха, Будинок Культури, шоу про українське волонтерство «Мам, я ганяю тачки». За ідеєю проєкту, сучасні митці відправляються в експедицію Україною, щоб дізнатися більше про українську музику, кухню і стиль. Перша серія була присвячена Півночі України, а наступні серії проєкту будуть присвячені Великодню, святу Івана Купала та традиційному українському весіллю.
Читайте також: Ляльковий театр геніальності. Рецензія на «Сентиментальну подорож на планету Параджанова»
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: