19 червня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7273-д, який забороняє російську музику в українських медіа та громадських місцях. Такі обмеження будуть діяти до звільнення усіх тимчасово окупованих територій України та припинення агресії з боку Росії. Рішення підтримали 303 депутати Верховної Ради. Розповідаємо, що змінилося.
Національний музичний продукт
- Закон дав визначення поняттю «національний музичний продукт». Це музичний продукт (фонограма, відеограма, музичний кліп), який містить виконання музичного твору з текстом українською мовою або мовою корінних народів України або музичного твору без тексту, а також відповідає кожній з таких ознак:
- виконавцем або одним із виконавців є громадянин України або фізична особа — іноземець, особа без громадянства, яка постійно або тимчасово проживає в Україні;
- виробником фонограми, відеограми, музичного кліпу є громадянин України і/або фізична особа — іноземець, особа без громадянства, яка постійно або тимчасово проживає в Україні, і/або юридична особа, зареєстрована за законодавством України.
У пояснювальній записці йдеться про те, що запровадження визначення прискорить розвиток музичної індустрії: воно дасть можливість українським музикантам отримувати фінансову підтримку від держави, зокрема через гранти.
Що ще змінилося?
- Публічно забороняється використовувати фонограми, відеограми, музичні кліпи співака чи співачки, які є або були у будь-який період після 1991 року громадянами Росії.
Виняток: колишні громадяни Росії, які є або на момент смерті були громадянами України й не мають (не мали на момент смерті) російського громадянства.
- ️Забороняється проведення гастрольних заходів, учасниками яких є виконавці громадяни держави-агресора.
- ️Буде створено Перелік музичних виконавців Росії, які засуджують агресію проти України.
Музику цих виконавців можна буде використовувати. А також вони можуть приїхати до України з гастролями. Для цього мають подати до СБУ заяву та декларацію на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах, яка містить заклик до Росії негайно припинити агресію.
Зауважимо, що СБУ має право не розкривати підстав, які стали причиною відмови у включенні особи до Переліку чи виключення із нього.
- ️На радіо частка пісень українською мовою збільшується з 35% до 40 %.
- На телебаченні та радіо частка національного аудіовізуального продукту має становити 50%. Винятком є дитячі телеканали, де частка національного аудіовізуального продукту — 25%.
- Збільшується з 60% до 75% добовий обсяг ведення передач, зокрема новинно-аналітичних блоків і розважальних передач.
- ️Забороняється вмикати музику, звуки фільмів чи інші звукові сигнали, крім інформації про поїздку в салоні автобусів та таксі без згоди пасажирів.
Наразі закон передано на підпис Володимиру Зеленському.
Головний редактор LiRoom Олексій Бондаренко слідкував за прийняттям цього закону та коментує його так:
«Я повністю підтримую заборону російського контенту. Але до закону є низка питань, бо він не лише про це.
- Чи буде прозорим перелік дозволених росіян? Чому ним займатиметься саме СБУ, яка не має профільної експертизи? Які критерії визначення цих людей та чи маємо ми чітку стратегію за ними?
- Збільшення квоти на українську музику реально буде потягнути радіостанціям широкого профілю, але надзвичайно важко нішевим радіо. Це стосується не лише українських радіостанцій. У більшості країн, окрім, може, Великобританії та США, не було б достатньої кількості національної нішевої музики, щоб наповнити ефір на половину.
- У законі не прописано стимулювання української музики. Там є примітка про Український культурний фонд (УКФ), але зараз його бюджет повністю віддано на ЗСУ, а Наглядова рада фактично керує організацією в ручному режимі.
- Музиканти навряд отримають принципову користь від збільшення квот. Кількість ротацій майже не впливає на заробітки, бо в Україні досі не працює система роялті. За умови відсутності концертів заробити на рості популярності наживо теж не вийде».
Нагадаємо, що ініціатива прийняття цього закону пішла від Фонду розвитку української музики, який очолюють колишній генпродюсер телеканал М2 Роман Муха, а також продюсер гурту Без Обмежень Олег Ходачук.
Читайте також: Зі шкільної програми вилучать твори російських авторів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: