Головна
>
Література
>

«Найкращий книжковий дизайн — 2023»: хто переміг

«Найкращий книжковий дизайн — 2023»: хто переміг

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» 5 грудня представив переможців щорічного Конкурсу «Найкращий книжковий дизайн»

У 2016 році під час Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» Мистецький арсенал у співорганізації з Goethe-Institut в Україні започаткували конкурс «Найкращий книжковий дизайн». У 2023 році цей конкурс вже відбувся восьмий раз та отримав 186 заявок від видавців. До складу журі увійшли творча майстерня Аґрафка, Саша Биченко, Флоріан Ламм та інші.

«Конкурс “Найкращий книжковий дизайн” – один із пріоритетних проєктів Книжкового арсеналу. Ми проводили конкурс навіть у ті роки, коли сам фестиваль скасовувався через епідемію чи повномасштабну війну в Україні. Наприкінці 2023 року ми традиційно відзначаємо переможців та віддаємо належне професіоналам, які створюють круті книжки, попри всі перепони та труднощі нашого часу», – зазначила директорка фестивалю «Книжковий арсенал» Юлія Козловець.

Цьогоріч Гран-прі отримали Володимир Гавриш та Марія Гавриш, які розробили концепцію видання, дизайн обкладинки та ілюстрації книги «Сирени Титана», Курта Воннеґута, видавництво «Вавилонська бібліотека». Вони також здобули перемогу у номінації «Тестова книга».

Серед інших переможців:

  • Максим Еріставі у номінації «Утилітарна книга» з книгою «Російський колоніалізм» від IST Publishing.
  • Видання «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни росії проти України» від видавництва Yakaboo publising в номінації «Візуальний сторітелінг».
  • Єлизавета Берестова з самвидавом «When War Is Coming Home» у номінації «Експеримент»
  • Мирослава Мудрак у номінації «Мистецька книга», яка раніше називалася «Візуальна книга», з «NIKIFOR / НИКИФОР» від Видавництва «РОДОВІД» та Українського Музею у Нью-Йорку. 

Окрім основних номінацій, журі присудило п’ять спецвідзнак.

  • RISOДЕНЦІЯ отримала спеціальну відзнаку за внесок у розвиток інді-паблішінгу.
  • Видавництво «Дискурсус» та книга Макса Лижова «Якомога» отримали спеціальна відзнаку журі за дизайн поетичного видання. Художнє оформлення — Марина Дяченко, видавництво «Дискурсус»;
  • Серія «Неканонічний канон» видавництва «Віхола» отримала спеціальна відзнака за обраний дизайн-підхід та його можливості. Обкладинки — Володимир Гавриш, верстка — Сергій Задворний, художня редактура — Вікторія Шелест, видавництво «Віхола»;
  • «Скарби шведських архівів» Марини Траттнер отримають спеціальну відзнаку журі за якісне художнє опрацювання архівних матеріалів. Обкладинка, верстка — Олексій Чекаль. Ілюстрації — Наталія Павлусенко, ФОП Максимовська Ю. А.;
  • Спеціальна відзнака журі за розвиток періодики: «Telegraf. ВОЛЯ», художнє оформлення — Гліб Капоріков, Євгенія Лисенко, Projector publishing; «Telegraf. Creativity of the Brave», художнє оформлення — Гліб Капоріков, Анастасія Шишенок, Юлія Строй, Роксана Чичук, Вероніка Сокол, Projector publishing.

«Якщо відсторонитися від реалій війни, я думаю, що книжковий дизайн в Україні цілком на рівні з європейським. Я пам’ятаю свій досвід з польським книжковим дизайном. Був період, коли поляки копіювали дизайн із країн Заходу, зокрема, з Німеччини. Я не помітив такого тут. Вражає, що в Україні є окремі голоси й підходи в книжковому дизайні. Приємно бачити, що весь дизайн різноманітний і немає певного об’єднувального елемента», — коментує книжковий дизайнер, ілюстратор та видавець польського видавництва Karakter Пшемек Дембовський.

Фіналісти та переможці у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» представлять український книжковий дизайн на міжнародному рівні на конкурсі «Найкрасивіші книги світу». Цей конкурс, організований німецьким Фондом Buchkunst, дає можливість виставити переможні твори на міжнародних книжкових ярмарках у Лейпцигу та Франкфурті. 

Автор книжки-гран-призера матиме можливість  відправитися у Німеччину задля професійної поїздки у 2024 році від Фонду Buchkunst. Видавці, чиї книги визнані переможцями або отримали спеціальні відзнаки, отримають безкоштовні квитки на Франкфуртський книжковий ярмарок та зможуть взяти участь у професійних заходах під час ярмарку. 

Всі інші подані видання, які не здобули визнання або спеціальних відзнак, будуть передані у бібліотеки спільно з Українським ПЕН.

Конкурс «Найкращий книжковий дизайн» проходить за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини.

Читайте також: «Харків VS Харків»: літмузей анонсував фестиваль, присвячений Миколі Хвильовому.

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024