У першій частині цього тексту ми розповіли про 6 українських артистів, які стали помітнішими після 2022 року: діти інженерів, Nazva, Циферблат, Ницо Потворно, Alice Change та Kola. У дургій частині читайте про Машу Кондратенко, Probass & Hardi, Adam, Otoy, Brykulets та Курган і Агрегат.
Ось кілька фанфактів для тих, хто не любить лонгрідів:
- Маша Кондратенко змінила три псевдоніми. Олди можуть пам’ятати її як Magic, Marichka чи Машу Краш;
- Probass & Hardi — амбасадори штурмової бригади «Спартан»;
- Ви можете не знати, хто такий Adam, але точно чули його: він писав для музику телеканалів і фільмів, пісні Пономарьову, Марії Яремчук, тікток-хіт Під вінницьким дощем — теж його;
- Otoy писав треки на замовлення і робив лейбл з Аліною Паш;
- Brykulets став популярнішим після участі в «Х-факторі»;
- Відоси на смартфони, культове «уходиш? ну і піздуй», кліп з Дашою Астаф’євою, «30 до 30» від Форбс, Венеційський кінофестиваль і мільйони на ЗСУ — все це про Курган і Агрегат.
Маша Кондратенко
Крінж чи не крінж? Ось в чому питання. У 2022 році Маша Кондратенко випускає хіт Ванька-встанька. Думки слухачів були полярними, але саме ця пісня принесла виконавиці мільйони переглядів й зробила Машу популярною.
Марія цікавилася творчістю з дитинства, а батьки її в цьому підтримували. Вона теж їздила по різних конкурсах та фестивалях, здобула перемогу на харківському конкурсі «Міні міс принцеса 2007». У 2012 вперше з’явилася на телебаченні, як учасниця шоу «Голос. Діти».
Після того вона почала активно випускати пісні й кліпи. У 2015 році Кондратенко почала працювати з продюсером Юрієм Фальосою і випускати пісні під псевдонімом Magic. Через чотири роки вона змінила псевдонім на Marichka.
У 2020 вона повернулася на «Голос країни» як Маша Кондратенко. Про неї все ще знало не так багато людей, як зараз, але вже тоді вона була відома через роль в серіалі «Школа».
Після її виступу на «Голосі» наш Олексій Бондаренко писав, що готовий стати фанатом Маші. А музична оглядачка Катя Ятель писала, що якість виступу вибив її з колії, бо рівень скепсису через «Голос. Діти» і «Школу» був надто високим. У тому ж році виконавиця взяла новий псевдонім — Маша Краш, який теж протримався недовго. Пісні видавала на лейблі Enjoy!. Після того, як наприкінці 2021 року розірвала контракт із лейблом, вона почала видавати пісні під справжнім іменем — Маша Кондратенко. Зараз працює із лейблом geisha ninja samurai.
У 2024 році ви могли чути її ім’я в контексті «хто така Клавдія Петрівна?», бо саме Маша вийшла за нагородою Клавдії Петрівни на музичній премії «Золота Зоря Лірум». А далі ви знаєте: вони підживлювали цю тему ще кілька місяців й врешті в серпні 2024 випустили спільний кліп-відповідь всім, хто думав, що під інкогніто-образом приховується одна й та сама людина.
Наразі Маша готує до виходу свій дебютний альбом.
Probass ∆ Hardi
«Доброго вечора, ми з України» — фраза, що стала культовим привітанням українців з початком повномасштабного вторгнення; фраза, яку можна почути замість гудків і яку до сьогодні наспівують навіть у дитячих садках. Але однойменний трек від Probass ∆ Hardi з’явився ще у жовтні 2021 року. ProBass (Артем Ткаченко) та DJ Hardi (Максим Мокренко) зміксували електронну музику, українські фольклорні мотиви та додали єдиний вислів — «Доброго вечора, ми з України». Цю фразу колись сказав фронтмен гурту ДахаБраха Марко Галаневич і саме його голос ми чуємо в треці. У 2022 році пісня стала однією з головних пісень повномасштабної війни, за неї PROBASS ∆ HARDI отримав відзнаку від міського голови Кременчука Віталія Малецького.
Пісня стала головним хітом гурту, який з’явився ще у 2017. Головним, але не єдиним, бо ще до повномасштабного вторгнення гурт був доволі відомим. За час існування Probass & Hardi активно випускали треки, деякі з них — хіти на мільйон прослуховувань (Indy, Asha, NAJA-NAJA), виступали на локальних подіях, в клубах, на фестивалях. Їхній фіт з НКНКТ Танцуй потрапив до саундтреку українського серіалу «Перші ластівки».
А в 2022 році вони поїхали в тур університетами України та у свій перший тур Америкою та Канадою. Дебютний альбом Доброго вечора, ми з України музиканти випустили через 6 років після заснування, у 2023. Більшість треків з нього написані під час повномасштабного вторгнення. Туди увійшли й колаборації з іншими українськими артистами — Олегом Скрипкою, гуртом DakhaBrakha, з оркестром НАОНІ, артистами Khayat, Alyona Alyona та Anna Bulat.
У 2023 гурт став амбасадором штурмової бригади «Спартан». Командир 3 бригади Нацгвардії Вадим Гладков пояснив, що це сприятиме популяризуватиме бригаду на всеукраїнському та на міжнародному рівні, а підтримка гурту підіймає морально-психологічний стан воїнів.
Adam
Взимку 2023 гурт Adam випустив пісню Повільно, що стала хітом і залишається наразі найпопулярнішою піснею гурту (14 мільйонів переглядів на YouTube!).
Утім, лідер гурту Михайло Клименко — не нове ім’я в українському шоубізнесі. Ви можете не знати Михайла, але точно чули його музику. Він багато років пише для кіно та телешоу. Доня Олександра Пономарьова, Ти в мені є Марії Яремчук, 99 Марини Круть, тікток-хіт Під вінницьким дощем співачки Darisha — його рук справа. Він саундпродюсер альбомів Літепло та Albino Марини Круть, 220V виконавиці Mari Cheba.
Гурт Adam з’явився ще у 2014. Міша — саундпродюсер і автор пісень, його дружина Саша Норова — муза. У 2017 році гурт випустив дебютний альбом Чюзмюз і кліп на пісню Таку, як є, яка й принесла першу популярність гурту.
Альбом став одним з найкращих у 2017 році за версією редакції Лірум: «Ще одна надія нової української попмузики… Незвичний тембр фронтмена Михайла Клименка з розряду тих, які або одразу подобаються, або відвертають. Музика ADAM – лаконічна, місцями мінімалістична, але прониклива».
З того часу назва гурту все частіше зустрічається в інфопросторі, а пісні — вірусяться. Торік восени тікток наспівував «а я не п’яна, я щаслива», цього року у тренді спільний трек гурту з Гелею Зозулею й відео знімають під «на дельфінах я до тебе доберусь».
Otoy
У 2020 році alyona alyona випустила трек Стержень у колаборації з іншими реперами, серед них і Otoy. Це перший трек, в якому репер з’явився під псевдонімом Otoy і про нього дізналася широка аудиторія. Перший повноцінний реліз — мініальбом CVIT. Він опинився в номінаціях музичних премій та лайнапах фестивалів.
На той час В’ячеслав Дрофа вже жив у Києві, куди переїхав зі Львова у 2014. Там він познайомився з Романом Новелом і в його студії почав писати треки на замовлення для російських та українських виконавців. Під псевдонімом Drofa писав власні треки та викладав на SoundCloud, виступав на локальних вечірках. У 2019 розпочав сольну кар’єру і змінив псевдонім, бо все що було зв’язано з попереднім — штучне. Otoy же — про нього справжнього.
Того ж 2020 року він став першим резидентом лейблу Bitanga Blood Аліни Паш. Слава казав, що для ринку позиціювався, як артист лейблу. Але насправді — будував його разом з Аліною і вони були партнерами. Співачка цю інформацію спростувала. А через день після цього репер повідомив, що йде з лейблу.
Зараз Otoy — один із найяскравіших представників української хіп-хоп сцени. Не в останню чергу це пов’язано із тим, що Otoy був тим, хто вміє говорити на гостросоціальні теми у своїй творчості. Ще під псевдонімом Drofa він писав агресивні треки про проблеми суспільства чи насильство поліції. Випустив трек Chort про ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який вмикали на протестах. Спонукав Kalush сказати про Азовсталь під час Євробачення 2022, ходить на акції в підтримку полонених Азовців.
Після початку повномасштабного вторгнення багато слухачів відмовилися від російської музики й почали відкривати українську реп-сцену, а разом з цим і Otoy.
У 2022 він випустив альбом Околофронт та почав набирати більшу аудиторію. У той період почалася співпраця з лейблом Pomitni, перші сольні концерти й великі інтерв’ю, виступ під час другого півфіналу «Євробачення-2023» як запрошений гість. У 2023 Слава випустив Недовготривалі відносини — один із найкращих альбомів року за версією Лірум. З останніх релізів — «побутовий» альбом 8 роздумів.
Brykulets
У 2023 році Іван Іщенко випускає кілька треків (Бро, Буба, Загуляв), які набирають сотні тисяч прослуховувань і мільйони переглядів у тіктоці.
Але до цього рівня він йшов не один рік й казав, що це було непросто. Іван має музичну освіту, починав як вуличний музикант. У 2018 році взяв участь у дев’ятому сезоні «Х-фактору», вибув у третьому пряму ефірі, але після цього отримав першу впізнаваність. Вже тоді мав гурт Brykulets, вони давали концерти у Харкові з піснями, які пізніше вийшли на стримінгах в альбомі Любов.
Після участі в шоу гурт навіть поїхав у тур трьома містами, а тоді розпався: Іван був не готовий працювати в колективі. Крім цього, він обрав навчання в університеті, але паралельно почав будувати сольну кар’єру. Його почали впізнавати фани, запрошувати на фестивалі, з’явилися колаборації з іншими артистами (Adam, Wellboy), серед останніх фітів — пісня Чужію я з гуртом Nazva.
Курган і Агрегат
Ох, скільки тут рівнів. У 2014 на YouTube-каналі «Селюки» з’являється кліп на пісню Лове від трьох хлопців із селища Близнюки Харківської області. Відео завірусилося і вже 10 років є ризик, що на питання «Уходиш?» ви почуєте «Ну і пиздуй!». Після цього вони випускають кілька скетчів, які у тандемі з Лове пропушили гурт. Ось тут, до речі, вперше бачимо гурт в кадрі повним складом.
У 2015 наступний етап — спільний із Дашею Астаф’євою кліп на пісню Учителька. У 2018 — дебютний альбом Средня Школа Рэпа. Курган і Агрегат їздять фестивалями й дають сольні концерти, втім їх все ще не можна було назвати масовим гуртом. Ну, не всім заходить «деганська» музика на суржику, це можна зрозуміти.
У 2021 році вони випускають альбом Зембоджу, в якому кардинально змінили звучання: менше бітів і речитативу, більше співу й живих інструментів. Але все ще на альбомі повно хітів — Ретузіки, Параноя, Комплекси. Так вони виходять на ширшу аудиторію. Починається повномасштабна війна, Євген «Курган» Володченко мобілізується, а Аміл та Раміл Насірови включаються у волонтерство — про них дізнається ще більше людей. У серпні 2022 ті, хто ще вчора знімав кліпи на смартфони на фоні коров’ячих кізяків, потрапляють до списку Forbes Україна «30 до 30: обличчя майбутнього».
У вересні того ж року на Венеційському кінофестивалі презентують фільм Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург», в якому Аміл та Раміл грають головні ролі. Десь з цього моменту можна казати «слухала Курганів ще до того, як це стало мейнстримом».
Зараз Курган і Агрегат збирають тисячі людей на сольниках і застосовують світові фестивальні підходи (їхній сет на Файному місті Олексій Бондаренко порівнює з Avicii або ASAP Rocky), Жека дав перші великі концерти з сольним проєктом Курган, усі вони разом збирають мільйони гривень на ЗСУ, у жовтні вирушили у благодійний євротур і готують новий альбом.
Читайте також: 7 аніматорів, які створюють відео українським виконавцям
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: