Головна
>
Література
>

9 книжок, щоб дізнатися більше про Чорнобиль

9 книжок, щоб дізнатися більше про Чорнобиль

Минуло 36 років з часу найпотужнішої й найбільшої техногенної катастрофи, яку спричинила радянська влада на Чорнобильській АЕС. 

В ніч на 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці станції відбулися два теплові вибухи, які повністю зруйнували реактор. Внаслідок цього стався радіоактивний викид, пожежа тривала кілька днів. А повністю ліквідувати її вдалось лише за два тижні, 10 травня. Через недбалість та замовчування тодішньої влади тисячі людей загинули, сотні тисяч назавжди покинули домівки, мільйони – отримали опромінення.

За 36 років Чорнобиль встиг пережити й другу катастрофу  – 35 днів у російській окупації. 

А щоб не допустити загрози втретє, усі ми повинні пам’ятати й знати нашу історію. Тож пропонуємо дев’ять книг, які допоможуть більше дізнатись про Чорнобиль.

Це перша історія Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000 року. Чорнобильська катастрофа була для України національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Однак, вибух трапився не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Адже радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

Олег Векленко – учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художник, професор Харківської державної академії дизайну і мистецтв. У книзі його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні–червні 1986 року. Він розповідає яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше.

Автори змогли простими словами та без нагнітання розповісти про масштабну трагедію. Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Ця книжка виникла, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися після неї. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Він тут показаний в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному. 

Ця книга допоможе дорослим знайти правильні слова для обговорення психологічних моментів з дітьми та глибшого розуміння історичного контексту. Це історія про прабабусю, яка назавжди покинула свій дім десь на квітучому Поліссі та правнучку. Дівчинка малює так само обдаровано, як і її землячка по Чорнобильській зоні, представниця наївного живопису Марія Примаченко. Художниця, на відміну від бабусі героїні, залишилася до кінця життя в покинутому селі поблизу реактора.

Хлопчик Мирось приїхав з батьками до відчуженого світу Чорнобиля, як мандрівник. А його провідниками в цей світ стають пес Аксель, бузько Люк, чудовисько Бальдадер, пантера Раїла, Єдиноріг із прийдешності та інші тварини-примари.

Це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах; проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи.

Автор по шматочках відновлює сумнозвісні події 26 квітня 1986 року, які прославили Чорнобиль на весь світ, ділиться своїми враженнями про Прип’ять і висновками, яких він дійшов під час свого розслідування. А матеріали, які зібрав автор, лягли в основу культового серіалу «Чорнобиль».

Сюжет розгортається в зоні відчуження навколо Чорнобильської атомної станції. Сергій Трохим наводить багато маловідомих або прихованих фактів як сучасник та безпосередній свідок подій ліквідації аварії на ЧАЕС.

Ґрунтуючись на більш ніж десятирічній роботі, записах сотень бесід, на особистому листуванні, невиданих спогадах і недавно розсекречених архівних документах, журналіст Адам Гіггінботам написав бентежачий душу і захопливий твір, в якому ми бачимо чорнобильську катастрофу очима її перших свідків. Це документальний трилер та вичерпний звіт про події в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року і операції з ліквідації аварії. У книзі похвилинно задокументована історія катастрофи на Чорнобильській АЕС.


Читайте також: До річниці Чорнобиля відбудеться телемарафон «Sounds of Chornobyl: Brave Ukraine»

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Новини
Від Melovin до My Personal Murderer: як звучить Одещина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
4 години тому
Музика
jockii druce — trashhouttttttt. Роздуми про життя, війну і суспільство, загорнуті у найпримітивнішу форму
Олексій Бондаренко Олексій Бондаренко
15 Квітня, 2024
Новини
Від Сусіди стерплять до Këkht Aräkh: як звучить Миколаївщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
9 Квітня, 2024