7 лютого Кабмін ухвалив постанову, якою передав Держкіно в управління Міністерству культури та стратегічних комунікацій. Раніше роботу Держкіно координував сам уряд.
Окрім керування діяльністю Держкіно, міністерство також матиме повноваження пропонувати зміни до законодавства про кіно для розгляду Кабміном.
«Координація діяльності Держкіно Міністерством культури та стратегічних комунікацій дозволить ефективніше підтримувати розвиток галузі та сприяти залученню кіно як елементу культурної дипломатії. Кінематограф має величезний потенціал як важливий інструмент для посилення міжнародної підтримки України», — прокоментував рішення уряду міністр культури Микола Точицький.
Що цьому передувало?
У листопаді 2021 року Кабінет Міністрів ухвалив рішення про відокремлення Державного агентства з питань кіно від Міністерства культури та інформаційної політики. Відтоді Держкіно стало центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль пояснював це рішення необхідністю «надати агентству вагомий статус, виокремивши його як окремий центральний орган виконавчої влади із правом формувати політику».
2 листопада 2023 року Київський окружний суд скасував повноваження Ради з державної підтримки кінематографії. А 4 березня Державне агентство України з питань кіно повідомило про початок 19-го конкурсного відбору кінопроєктів. Це відбулося майже через місяць після того, як українська кіноспільнота і дієвці культури закликали владу не виділяти кошти Держкіно й переспрямувати цьогорічний бюджет на потреби української армії через недовіру до рішень Держкіно.
Старт нового пітчингу обурив кіноспільноту. Зокрема, й тому, що розподіляти передбачені конкурсом майже 430 мільйонів гривень мала Рада з державної підтримки кінематографії. Детальніше про те, що не так (спойлер: все) з 19-м конкурсним відбором кінопроєктів можна прочитати за посиланням.
А 14 червня суд остаточно визнав Раду з державної підтримки кінематографії нелегітимною, що означає, що майже 600 млн коштів, які передбачені бюджетом на 2024 рік на підтримку кіно, не будуть розподілені неповноважним органом.
17 червня на сайті Держкіно повідомили про початок приймання документів від організацій для відбору членів конкурсної комісії для проведення конкурсу з відбору членів Ради з державної підтримки кінематографії.
А 5 липня Кабмін звільнив з посади очільницю Держкіно Марину Кудерчук.
Читайте також: «Імпровізація починається з підготовки»: розмова з режисером Олексієм Комаровським
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: