Цьогоріч оголошення лавреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка вперше відбулося не 9 березня. Список частини переможців опублікували 11 березня, серед них — режисерка Ірина Цілик, поетеса Катерина Калитко, музикант Тарас Компаніченко та інші.
У відповідній заяві йдеться, що засідання комітету провели ще 15 лютого, де визначили переможців у п’яти номінаціях: «Література», «Публіцистика, журналістика», «Літературознавство і мистецтвознавство», «Музичне мистецтво» та «Кіномистецтво».
Лавреатами Шевченківської премії 2023 стали:
- Катерина Калитко, поетеса — за збірку поезій «Орден мовчальниць».
- Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук, виконавці гурту Хорея Козацька — за альбом Пісні Української революції.
- Михайло Назаренко, літературознавець — за книгу «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах. Ця ж праця отримувала відзнаку «Книжка року 2021» у номінації «Хрестоматія».
- Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії — за публіцистичні статті та виступи останніх років. Нагадаємо, раніше Портников став лавреатом Премії імені Василя Стуса.
- Ірина Цілик, режисерка — за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
Читайте також: «Я і Фелікс». Ірина Цілик та критики розповідають про фільм за мотивами книги Артема Чеха «Хто ти такий?»
У номінаціях «Театральне мистецтво» та «Візуальні мистецтва» переможців ще не назвали.
Чому переможців оголосили пізніше?
Традиційно лавреатів оголошують 9 березня, у день народження Тараса Шевченка.
10 березня голова Комітету Юрій Макаров розповів у своєму фейсбуці про ініціативу доповнити номінації, що існують, додатковим конкурсом «За внесок у перемогу». В офісі президента цю пропозицію підтримали. Відтак, повний список переможців планували оголосити 22 травня, в день перепоховання Шевченка.
А вже 13 березня, Макаров написав, що йде з посади голови Комітету, бо не знайшов підтримки серед колег:
«Оскільки я мимоволі виступив “збудником” нікому не потрібних конфліктів у команді й, на жаль, значно ширше, обурення небайдужих громадян, після довгих роздумів не бачу іншого виходу, як скласти з себе повноваження голови й члена Комітету з національної премії імені Тараса Шевченка».
Крім цього, на сайті офісу президента досі не з‘явився указ, яким оголошують лавреатів премії.
Шевченківська премія — найвища творча нагорода за внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначають 9 березня.
Читайте також: Премія кінокритиків «Кіноколо» оголосила список номінантів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: