11 липня обрали нову виконавчу директорку Українського культурного фонду (УКФ). За результатами таємного голосування у конкурсному доборі на цю посаду перемогла Анастасія Образцова.
Вона каже, що Фонд має стратегічне значення для української культури, а її мета — продовжити системні зміни, щоб дати змогу нашим творцям працювати задля розвитку культури й креативних індустрій.
Розповідаємо, як вона бачить розвиток УКФ.
Анастасія Образцова — директорка Українського центру культурних досліджень та ексочільниця Директорату креативних індустрій Мінкульту. Була кураторкою платформи «Креативна Україна».
«Розглядаючи участь у конкурсі, я розумію величезну відповідальність виконавчого директора фонду, особливо в умовах війни. Я вірю в УКФ як ключову державну інституцію, що підтримує розвиток культурного і креативного продукту, культурної інфраструктури та відновлення культури», — писала Анастасія.
Вона вважає, що УКФ не просто державний інвестор у культуру, а радше «мультиплікатор культурного впливу і культурний “хедж-фонд”, який виконує свою місію за будь-яких умов».
Конкурс на посаду виконавчого директора фонду Наглядова рада та Міністерство культури оголосили у червні, коли сплив термін контракту попереднього виконавчаого директора УКФ Владислава Берковського.
Образцову обрали після другого етапу прозорого та публічного конкурсного добору. В УКФ зазначили, що під час засідання члени Наглядової ради висловили консолідоване сподівання, що нова виконавча директорка УКФ сприятиме підвищенню ефективності роботи інституції та впровадженню інноваційних підходів у її діяльності.
Як Анастасія Образцова бачить майбутнє УКФ? Ось кілька тез
Гроші
Анастасія вважає, що у складні часи УКФ має самостійно шукати фінансування, а не просто розподіляти державні кошти.
«Я усвідомлюю цю нову роль УКФ як майданчика для залучення коштів у співпраці з бізнесом та міжнародними організаціями. Водночас я розумію, що фонд повинен відіграти ключову роль у відстоюванні культури в самій Україні. Без державної уваги складно обґрунтувати, чому нашу культуру має підтримати іноземний інвестор. Тому одне із завдань, яке бачу перед собою, — це адвокація культури на найвищому політичному рівні й дослідження її впливу спільно з культурним і креативним сектором».
Культурна євроінтеграція
Анастасія переконана, що фонд має бути представлений у переговорних делегаціях, налагодити горизонтальне партнерство з європейськими інституціями і стати активним учасником і національним координатором європейських програм та фондів, які підтримують проєкти у сфері культури.
«Я пропонувала би принцип international by default: будь-який підтриманий проєкт, навіть національний чи локальний, повинен мати міжнародний аспект — від перекладу англійською до презентації на міжнародній конференції. Також маю плани щодо програми, яка допомогла би грантоотримувачам УКФ виходити далі на культурні та креативні ринки ЄС».
Регіональний контекст
Образцова каже, що наразі стратегія УКФ засвідчує географічний дисбаланс серед грантоотримувачів, який війна лише поглибила. Тож вона хотіла б більше дослідити можливість регіонального коефіцієнта для проєктів із певних регіонів. В планах — відродити ідею співфінансування УКФ з місцевою владою і запустити пілотні програми на базі попередніх напрацювань, які не були запущені через початок повномасштабного вторгнення. А також спробувати організувати систему регіональних представників, які б на місцях проводили консультації, тренінги та співпрацювали з місцевою владою:
«Важливо систематично посилювати спроможність у регіонах через навчання місцевих культурних операторів»
Стипендії та нові програми фінансування
Вона вважає, що варто зосередитися на підтримці створення культурного продукту та мистецьких ініціатив, які допомагають рефлексувати над культурою України, досліджувати її, формувати фахові дискусії.
Відтак Анастасія хоче збільшити кількість стипендій для митців і запустити нову програму для фінансування проєктної діяльності незалежних культурних мереж, платформ, асоціацій, адвокаційних організацій.
Більш детальне бачення розвитку УКФ:
6 березня Мінкульт призначив головою Наглядової ради Українського культурного фонду Наталію Кривду. Як побудоване керівництво УКФ та що відомо про Наталію Кривду — читайте тут.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: