Головна
>
Музика
>

Панк-терапія і непостійність. Хто такі «Пенсія»? 

Панк-терапія і непостійність. Хто такі «Пенсія»? 

28 травня в межах ювілейної вечірки Лесі Квартиринки виступить музично-соціальний постпанк-проєкт колективної творчості Пенсія. Особливість проєкту в тому, що склад учасників гурту щоразу інший й приєднатися може будь-хто.

LiRoom є інформаційним партнером події, тож розповідаємо, що таке Пенсія, у чому їхня особливість та як стати «пенсіонером».

Фото: Пенсія Pensiya/Facebook

Панк-терапія, або що таке Пенсія?

У травні 2015 року на День вуличної музики в Івано-Франківську відбулася перша публічна репетиція Пенсії. Це музично-соціальний постпанк-проект, яким від початку й до сьогодні керує Ярема Стецик. 

Ярема Стецик — музикант, один із засновників гурту Перкалабські придатки, живописець та вчитель вищої категорії в Підпечерівській школі мистецтв. У коментарі для LiRoom він зізнається, що від початку готовий не керувати Пенсією і «мати схожі безвідповідальні ансамблі-тусовки по різних містах»:

«Якщо ви прийдете і скажете, що хочете керувати Пенсією, ви точно це зможете зробити, бо це чистий папір. Тут нема нічого фундаментального. Збираєте людей і вйо. Якщо ви географічно далеко, то робіть філію: вже таке є у Варшаві, Запоріжжі, зріє у Львові та Києві. Люди зробили свої проєкти та співають. Називаються по-своєму, але методика подібна. Ми заохочуємо й будемо дружити. Беріть, якщо зможете».

Учасники гурту кажуть, що Пенсія — це панк-терапія й можливість покайфувати через спів та рух. 

Спершу гурт не проводив концертів, а лише репетиції. Співати й грати могли всі охочі, а слова й партитури розучували на місці. Жодних прослуховувань чи відбору до колективу не було. Навіть музичний інструмент мати не обов’язково було.

Ще одна особливість проєкту — непостійність. Склад учасників гурту щоразу інший і коливається. Ярема Стецик пояснює, що Пенсія запрошує безмежну кількість людей, але багато лінується або соромиться, тому буває по-різному: «Від 3 до 40 людей з інструментами буває, а решта — хористи».

«Неготовність — найцікавіше, що зустрічав в музиці», або Як стати «пенсіонером» ?

Згодом гурт почав їздити в тури з концертною програмою та брати участь у неформальних вуличних фестивалях. Репетиції залишилися, але це радше фізкультури. Стати пенсіонером все ще може будь-хто. На запитання чи є відбір до колективу Стецик відповідає:

«Ми підбираємо унікальних зірок, очікуємо спортивних ініціативних кайфових людей. Але як правило зірка сама вважає, що вона крута і ми дуже рідко просимо затикатися, але і це не обов’язково.Якщо ви хочете грати з нами, по прямо перед виступами всі інструкції дамо і вперед. Ця неготовність — найцікавіше, що зустрічав в музиці».

Що співають пенсіонери?

У репертуарі колективу — пісні гурту Перкалабські придатки (всі учасники гурту також є учасниками Пенсії), переспіви певних фрагментів, вправи під акорди й суто «пенсійні» треки.

«Але суть не в піснях, а в фрагментах, деталях, фізкультурі, імпровізаціях.  Ми мали практику співання 2,5 год однієї пісні-молитви», — розповідає Стецик.

Пісні Пенсії можна знайти на SounCloud чи YouTube, але Ярема Стецик каже, що там нема що слухати, суть в тому, щоб брати участь.


Читайте також: Хто такі Лівінстон?

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024