«У мене нема амбіції багато заробляти»: Христина Козловська про запуск власного видавництва «Гравітація»
«У мене нема амбіції багато заробляти»: Христина Козловська про запуск власного видавництва «Гравітація»
18 липня 2023 року стало відомо про те, що в Україні з’явилося ще одне видавництво — «Гравітація». Його в Івано-Франківську заснувала письменниця Христина Козловська. «Гравітація» планує видавати українських авторів-початківців.
Випускова редакторка Лірум Яна Ільків поспілкувалася із засновницею та дізналася більше про концепцію проєкту, вкладення та плани на майбутнє.
Христина Козловська — українська письменниця, поетка і, віднедавна, видавчиня. Авторка книжок прози «Коштовніше за золото», «Ящірка та її хвіст», співавторка книжки «При надії. Дев’ять особливих місяців». Її твори перекладалися німецькою, турецькою, словацькою, нідерландською, корейською, англійською, французькою та мовою есперанто. Переможниця та лавреатка низки літературних конкурсів, зокрема літературної премії видавництва «Смолоскип», Міжнародної українсько-німецької літературної премії імені Олеся Гончара, Міжнародного молодіжного літературного конкурсу «Гранослов».
Про запуск видавництва Христина думала ще до початку повномасштабного вторгнення, але реалізувала свої плани лише зараз. Каже, що усі події, що відбуваються сприяють тому, аби не відкладати і й поспішати зробити все, що хочеш і любиш.
Козловська — єдина засновниця, то виконує усі організаторські функції сама. Але, звісно, з видавництвом працюють дизайнери, коректори, редактори тощо. Попри те, що Христина перебуває у Німеччині, а видавництво у Франківську, їй вдається керувати усіма процесами.
«Я приїжджаю в Україну час від часу, це насправді не так далеко. До того ж є інтернет. Таким чином абсолютно усім можна керувати дистанційно. Крім цього, коли є однодумці, які готові працювати й підтримувати, тому все гарно налагоджується. Зараз я ще підтягую спеціалістів і делегую обов’язки. У мене немає такого, що “сама зроблю краще”, бо не вважаю себе найрозумнішою. Люблю запитувати, отримувати поради й довіряти людям», — розповідає видавчиня.
Чому «Гравітація»?
Як пояснювала Христина Козловська, видавництво хоче сприяти літературній гравітації:
«Гравітація — це властивість тіл із масою притягуватися одне до одного. Гравітація є причиною земного тяжіння, завдяки її законам Місяць рухається навколо Землі, а Земля та інші планети — навколо Сонця. Завдяки гравітації світ є таким, котрим людина його знає. Наше ж видавництво хоче сприяти літературній гравітації. Воно вірить, що література приносить у людське життя красу, любов та людяність — речі, завдяки яким тримається наша світобудова, речі, завдяки яким тримаємося ми».
Концепція
Головна мета видавництва — притягувати хороших людей та хороші книжки одні до одних. Якогось одного жанру видавчиня наразі виділити не може. Наразі концентрується на тому, щоб видавати авторів-початківців. Її цікавлять нові імена в українській літературі:
«Я вважаю, що відкривати нові імена дуже важливо. Це має бути постійний процес, який триває з року в рік. Тут я також поки не можу виділити окремо кого, бо це ще в планах. Але плани — це завжди перший крок».
Видавчиню також цікавить перекладна література. Зокрема, ті країни, які для українців маловідомі. Втім наразі це лише амбітні мрії. Також її цікавлять й нові імена в українській літературі: «Тут я також поки не можу виділити окремо кого, бо це ще в планах. Але плани — це завжди перший крок».
Загалом «Гравітація» відкрита до співпраць, якщо це хороша література непоганої якості.
«Література — це, як математика тільки навпаки. Це завжди щось не дуже точне. Але я точно, що у мене хороший смак і я знаю, як вибрати якісну літературу», — пояснює Козловська.
Перші книжки й інвестиції
Перші дві книжки, які вийшли у «Гравітації» авторства Христини Козловської — «Відступники» та «Останні дні». Раніше вона видавалася у Discursus.
«Я собі найбільше довіряю. Загалом, здається, я непогано співпрацюю з собою, тож вирішила видаватися у своєму видавництві. Крім цього, видати себе — це найлегше і найшвидше, що можна було зробити. Мені не треба було шукати авторів і були мої рукописи, тож це перший крок», — каже видавчиня.
Обидві книжки надрукували в друкарні у Кам’янці-Подільському накладом по 500 примірників з думкою про те, що вони можуть додруковуватися. Процес видання тривав близько пів року: від моменту, коли Козловська відкрила приватного підприємця до того, як я отримала книжки.
«Але я думаю, що такий термін не показник, бо я робила усе дуже спокійно, дуже розслаблено, нікуди не спішила. Може й бути швидше, коли вже будуть напрацьовані усі процеси».
Усі вкладені в запуск проєкту кошти — власні заощадження Козловської. Лише на друк пішло близько 70000 тисяч гривень.
«Втім я не додавала усі суми за всі послуги, до того ж багато роботи я виконую сама. Про те за скільки часу окупиться запуск проєкту — не думала. Знаю, що мало б окупитися, просто не знаю коли. У мене нема амбіції багато заробляти — просто робити вклад в популяризацію літератури тут і за кордоном».
Придбати книжки можна на сторінці видавництва «Гравітація» у Фейсбуці та Інстаграмі, а також через Книгарню «Є» та Якабу.
«Я рада співпрацювати із такими великими платформами й що багато людей матиме можливість придбати мої книжки там. Звісно, як видавчині, мені краще працювати без посередників, але це великі платформи і я не можу обмежити людям доступ до своїх книжок».
Конкуренція та головні ризики
Христина Козловська каже, що ідеального часу ніколи немає, а виклики й ризики є завжди:
«Я на цьому не зосереджуюся. Крім того, я сприймаю видавництво частково, як якийсь соціальний проєкт. Як вклад в культуру і волонтерський рух. Мені хотілося зробити щось добре і я вирішила, що нехай це буде в культурній сфері».
Щодо конкуренції видавчиня вважає, що не має конкурентів:
«Не тому, що у мене найкраще видавництво і найкращі книжки, а тому, що я не розумію чому взагалі має бути якась конкуренція. Це ж як мистецтво, кожне видавництво — унікальне і має своїх читачів».
Видавничі плани
Наразі планує видавати власні книжки, а також працює над проєктом із видання українських авторів-початківців — з них і складається план публікацій на 2023 та наступний рік. У майбутньому Козловська також розглядає запуск аудіокнижок, каже, що готова ділитися книжками з бібліотеками чи госпіталями:
«Зараз ми маємо прогрес, адже люди переходять на українську, хочуть нею розмовляти й читати. Але з іншого боку — платоспроможність українців зменшилася, а ціни на книжки навпаки зросли. Але книжки все одно мають з’являтися і видаватися. Вони точно завжди потрапляють у бібліотеки, де люди безкоштовно можуть взяти їх почитати і я думаю, що теж готова відправляти свої книжки до бібліотек. Наскільки я знаю, потреба у книжках є і в госпіталях, де лежать військові й хочуть читати. Тож у цьому напрямі теж думаю».
Втім наразі немає жодної конкретики:
«Що далі? Мені самій цікаво. Я поки не знаю що буде, але точно щось цікаве», — каже Христина Козловська.
Читайте також: В Україні з’явилося нове видавництво — Видавництво 333
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: