Головна
>
Кіно
>

Ніжно, холодно, палко: як зображають секс та еротику в сучасних українських фільмах

Ніжно, холодно, палко: як зображають секс та еротику в сучасних українських фільмах

Сучасне українське кіно відображає багато релевантних тем із життя українців і секс одна з них. Комедії, драми та трилери — в усіх цих жанрах, так чи інакше, фігурували сцени сексуального характеру.

LiRoom зібрав шість українських фільмів зі сценами сексу, а журналістка й кінокритикиня Альона Шилова аналізує, як вони виглядають та наскільки майстерно зроблені. 

Також ми зібрали реакцію працівників простору сексуальних знань LOVESPACE на ці кадри з позиції глядачів. А як бонус — промокод для наших читачів та читачок.

«Мої думки тихі» (2019), режисер Антоніо Лукіч

Еротика — це не тільки про секс або зображення статевого акту. Фільм може бути глибоко еротичним і не мати жодного зображення оголеного тіла чи фізичних контактів (підтвердженнями цього є «Любовний настрій» Вонга Кар Вая, чи, наприклад, фільм 2022 року — «Рішення піти» Парк Чхан Ука).

Ця теза стосується і сцени зі стрічки «Мої думки тихі» Антоніо Лукіча, де головний герой, у спробах записати звуки папуги, починає загравати з власницею пташки (за її власної ініціативи). Як і весь фільм, цей фрагмент має гумористичний настрій, але тема бажання та сексуального потягу не висміюється у злій манері, натомість вона показана м’яко і майже меланхолійно (особливо це стосується власниці папуги, яка, явно сумуючи за чоловіком та доторками, ненав’язливо, але впевнено спокушає головного героя). 

кадр з фільму «Мої думки тихі»
кадр з фільму «Мої думки тихі»

Дивитися фільм: Netflix, Takflix.

«Важливо, що тут немає неприродних та натренованих рухів. Перша спроба контакту рук, грудей, вуст, можливо, і виглядають кострубатими та невпевненими, проте вже зовсім скоро вони починають входити в смак, палаючи бажанням більшого», — ділиться враженнями комірник LoveSpace Антон Іщук. 

«Стоп-Земля» (2021), режисерка Катерина Горностай

Зображення тілесності та оголеного тіла досі може викликати здивовані зітхання в кінотеатрі. Саме такий звук на прем’єрі «Стоп-Землі» почула наша журналістка Альона Шилова, коли на екрані з’явився кадр грудей головної героїні. Ця сцена є цікавим прикладом того, як сучасний український кінематограф зображує фізіологічні аспекти дорослішання підлітків — головна героїня стоїть гола перед дзеркалом, розглядаючи своє тіло. Сцена триває всього 30 секунд, але вона просякнута ніжністю та чуттєвістю. У ній немає експлуатації чи сексуалізації, це просто буденний епізод життя, який знайомий усім, хто пройшов крізь радощі пубертату.

кадр з фільму «Стоп-Земля»

Дивитися фільм: Takflix.

«Мені подобається, що в деяких сучасних фільмах уже немає сексуалізації та об’єктивізації жінки. Цей кадр здався мені дуже близьким, бо саме так я і сама іноді розглядаю своє тіло, таке не ідеальне, але моє. Здається, що саме такі сцени в якихось моментах навіть допомогли мені прийняти своє тіло. Більше такого!» — каже онлайн-менеджерка LoveSpace Христя.

«Свінгери» (2018), режисер Андрейс Екіс

Фільм «Свінгери» подавався як комедія про секс. З огляду на консервативні погляди, які досі притаманні багатьом українцям, це могла б бути дотепна історія, яка б вдало жартувала над болісними аспектами табуйованості. Могла б, але нижчеописаний фрагмент убиває всю надію.

У сцені присутні три пари, кожна з яких, за задумом, має досягти «піку» сексуального задоволення. От тільки в сцені немає нічого ані комічного, ані сексуального. Є спроби в недолугий гумор у стилі «подивись, який у мене великий член», але навіть ці безпросвітні моменти повністю перебиває сюжет однієї з пар, у якій чоловік мало не ґвалтує жінку. Героїня каже, що вона не хоче займатися сексом, що вона не готова і просить дати їй спокій, але це обігрується як жарт, у той час, як чоловік навіть не думає хоча б на секунду сприйняти її слова серйозно. Якщо таке зображення статевого акту й може викликати сміх, то хіба що істеричний, адже вкрай важко побачити щось кумедне, а тим паче еротичне, у сцені, де чоловік розсуває ноги жінки проти її волі.

Читайте також: Жіночий гнів та жанр rape&revenge: як ставлення до зґвалтування змінювалося в культурі та кіно

кадр із фільму «Свінгери»
кадр із фільму «Свінгери»

Дивитися фільм (на свій страх і ризик): 1+1 video.

«Фрагмент цього фільму точно не викликає збудження. Герой Михайла Кукуюка, здається, звик до подібного поводження із жінками й він тут найбільший мудак. Якщо зовсім коротко — то це не еротика й не кіно зовсім. Я тут бачу просто години роботи з психотерапевтом для героїв, після цієї пригоди», — коментує комірник LoveSpace Олексій Воронкевич.

«Віддана» (2020), режисерка Христина Сиволап

Створений за мотивами роману «Фелікс Австрія» Софії Андрухович, фільм фокусується на дівчині Стефанії, яка працює служницею в Аделі та її чоловіка Петра. Між трьома героями утворюються пласт взаємин із ревнощів, симпатій та закоханості. Упродовж усієї стрічки режисерка заграє з темою одностатевих стосунків, натяки на які проявляються між Стефанією та Аделю (а також між Тіною Кароль та Юлією Саніною в офіційному кліпі-тизері фільму – прим.ред.). Таке розставлення акцентів є незвичною для українського кіно, адже серед сучасних українських фільмів немає повнометражних стрічок, які виносили б гомосексуальні взаємини у центр сюжету. І, хоча у фільмі є й сцени більш відвертого характеру, окремо запам’ятовується та, де Аделя приходить до Стефанії перед сном та лягає поруч із дівчиною в ліжко, говорячи про свої почуття. 

кадр з фільму «Віддана»
кадр з фільму «Віддана»

Дивитися фільм: Megogo, Netflix.

«Здавалося б, не сказавши нічого за таку коротку мить, можна показати все. Але не словами, а дотиком. Дотики вкрай важливі», — ділиться менеджерка LoveSpace Ірина Мартинюк.

«Атлантида», (2019) режисер Валентин Васянович

Події стрічки розгортаються у 2025 році, після перемоги України у війні з Росією і повернення окупованих територій. Сцена сексу відбувається ближче до фіналу стрічки. Головні герої (ролі яких втілили Андрій Римарук — колишній розвідник, який пройшов війну на Донбасі та парамедикиня Людмила Білека) перебувають у машині, у якій перевозять тіла загиблих. Режисер Валентин Васянович відомий своїми довгими кадрами та монотонністю наративу, тому його стиль не оминув і цю сцену — знята з одного ракурсу та одним кадром, вона показує весь акт коїтусу від початку й до кінця.

кадр з фільму «Атлантида»
кадр з фільму «Атлантида»

Дивитися фільм: Megogo.

«Життя триває — і це нормально, воно йде поруч зі смертю. Водночас секс тут поданий із відверто чоловічої перспективи: нічого про петинг, куні, стимуляцію клітора. Він стрімко починається пенетрацією (до якої претензій немає, вона якраз доволі реалістична) і нею ж і обмежується, закінчившись чоловічою еякуляцією. Жіночого оргазму немає й у кадрі це наче нікого не турбує. Окрім того, секс незахищений, що матиме свої наслідки (привіт, ЗПСШ та незапланована вагітність)», — консультантка в шоурумі LoveSpace Марина.

«Секс і нічого особистого» (2018), режисерка Ольга Ряшина

Стрічка є адаптацією канадського фільму 2012 року «Мої бентежні сексуальні пригоди» й розповідає історію Сергія, який, після відмови дівчини на його пропозицію та низьку оцінку його сексуальних здібностей, ставить собі ціль стати справжнім супергероєм у ліжку. Головний герой реалістично відображає ніяковість багатьох українців у діалогах про секс, що підтверджується і сценою його знайомства зі стриптизеркою Діаною, яка далі стає його «секс-Йодою». На відміну від Сергія, вона не боїться використовувати слово «вібратор», чітко дає визначення своїй професії й загалом почувається комфортно у своїй сексуальності. Попри місцями кострубатий сюжет та не завжди вдалі жарти, фільм залишає по собі приємне враження. Зрештою, після «Свінгерів» будь-яка українська комедія про секс, яка не висміює зґвалтування, уже може вважатися перемогою.

кадр з фільму «Секс і нічого особистого»
кадр з фільму «Секс і нічого особистого»

Дивитися фільм: sweet.tv.

«Сценарно це схоже на найбільш стереотипний японський хентай, який втілює всі “вологі мрії” мене інфантильного 13-річного. І це погано, (не)робіть так. Однак, як для такої відносно консервативної в плані сексуальності країни, як наша, це досить “нахабне” зображення цієї тематики. Зроблено кривенько, але нехай. Там можна прочитати позитивні наративи, якщо дивитися під певним кутом», — каже комірник LoveSpace Іван Мельник.

До дня Святого Валентина редакція LiRoom має для своїх читачів особливий подарунок. За промокодом liroom ви можете отримати знижку 10% на товари секс-шопу LoveSpace, яка починає діяти з 15.02.2023 року.


Слухайте також: Плейлист розбитого серденька — сумні українські пісні до Дня святого Валентина

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Новини
Як звучить Харківщина: плейлист від Люка та Ліруму
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
25 Квітня, 2024
Новини
Від Melovin до My Personal Murderer: як звучить Одещина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
18 Квітня, 2024
Музика
jockii druce — trashhouttttttt. Роздуми про життя, війну і суспільство, загорнуті у найпримітивнішу форму
Олексій Бондаренко Олексій Бондаренко
15 Квітня, 2024