Головна
>
Кіно
>

Рік війни в культурі: добірка літератури, музики й фільмів

Рік війни в культурі: добірка літератури, музики й фільмів

Разом з інста-журналом The Kolo зібрали підбірку кіно, музики та літератури, яка вийшла протягом року повномасштабного вторгнення.

Література

«Найдовша подорож» | Оксана Забужко

У цьому есеї Оксана Забужко розмірковує про причини російської агресії й розглядає витоки сьогоднішньої російсько-української війни у двох часових вимірах — тридцятилітньому і трьохсотлітьому, перемежовуючи їх власними спогадами про те, як необлічима сума людських воль здатна змінити хід історії.

«Письменниця аналізує теперішнього власника футболки з V чи Z, зробленої в Китаї, як спадкоємця загарбників минулого. «Як росіяни грабували та вбивали крізь століття» — так міг би називатися текст. Звісно, особливо актуальною книжка буде в перекладі, ми-бо з вами трохи знаємо власні витоки та історію хтоні. Але пригадати деталі не завадить, а дещо й точно буде новим», писала Богдана Романцова для LiRoom.

«З любов’ю — тато» | Валерій Пузік

Це книжка для сина, написана на війні. У ній автор намагається продемонструвати, що навіть у час найжорстокіших війн у центрі всього — людина. Він веде читача уламками спогадів, рефлексіями сьогодення і мріями про майбутнє, створюючи власну фронтову реальність.

Читайте також: Валерій Пузік про своє рішення піти воювати

Музика

Паліндром, Ship Her Son | Спи

Спи — один з перших треків повномасштабної війни. Виконавці записали пісню 4 березня, а випустили наступного дня. Музиканти співають про те, що «пекло вже близько», а «рештки м’яса руского» полетять «аж до курську». І дають вибір російським збройним силам: забиратись додому або заснути навічно. 

У нашому інтерв’ю Паліндром зізнавався, що Спи не викликає приязні, сентиментів, які зазвичай він відчуває до своєї творчості. Втім шанувальники писали, що цей трек заряджає і допомагає на будь-якому фронті.

Otoy | ЕНЕМІ

ЕНЕМІ — агресивний діалог і насміхання з противника, відчуття злості репера. Otoy пояснює, що це також омаж на історію, коли в одному з українських сіл жінка запросила на застілля російських солдатів, що окупували селище й отруїла їх.

Туча | russia is a terrorist state

Після одного з терактів, які здійснила Росія на території України, мережею завірусилася фраза #russiaisaterroriststate. Тоді Туча вирішила перекласти цю фразу іншими мовами. Так, у пісні звучить лише одна фраза — russia is a terrorist state вісьмома мовами. А у відеокліпі виконавиця нагадує, що війна Росії з Україною триває понад 300 років. Туча згадує про кріпацтво, Емський указ, Голодомор, Розстріляне Відродження, депортації та етнічні чистки. 

Більше про роботу над кліпом та важливість треку читайте за посиланням.

Кіно

«Фортеця Маріуполь» | Режисерка Юлія Гонтарук

Це цикл із семи фільмів, створених на основі відеодзвінків до воїнів, які боронили «Азовсталь». Режисерка спілкувалася з ними від самого початку облоги й таким чином розкривала їхні портрети.

Де дивитися: YouTube.

«Я не хотіла робити фільм про війну» | Режисерка Надія Парфан

Це інтимний фільм-подорож, в якому режисерка розповідає про досвід перших тижнів війни. Початок повномасштабного вторгнення застав її з чоловіком на Близькому Сході. Парфан вирішила повертатися до Києва, попри розгортання бойових дій. По дорозі додому вона документує історії своїх близьких і фіксує власні емоційні зрушення.

Де дивитися: міжнародну версію фільму можна переглянути на сайті The New Yorker.


The Kolo — інста-журнал про українські бренди й проєкти, стиль, свідоме споживання, підтримку. Нещодавно опублікували серію дописів про українські бренди, які запустились під час війни.

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Анонси
Гід сценами фестивалю V`YAVA Єднання: плейлісти усіх локацій
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
7 години тому
Новини
Як звучить Харківщина: плейлист від Люка та Ліруму
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
25 Квітня, 2024
Новини
Від Melovin до My Personal Murderer: як звучить Одещина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
18 Квітня, 2024