Музика та історія завжди йдуть пліч-о-пліч. Особливо, якщо це стосується історії України. Пісня була з нами завжди — від давніх обрядових пісень до пісень-саундтреків революцій та війни. Цей матеріал — субʼєктивна спроба проаналізувати музичний ландшафт різних років української незалежності та відібрати список важливих, відомих та видатних пісень, які жили з нами усі ці роки.
У цьому топі не буде російськомовних пісень, навіть Бумбоксу чи 5ʼnizza, які свого часу лунали з кожної праски. Наш «золотий пісенний фонд» має купу українськомовних та англомовних композицій та може спокійно оминути наслідки «примусово-добровільної» русифікації останніх десятиліть.
Лєра Зданевич зібрала 33 пісні (з альтернативами), по одній на кожен рік незалежності, які вона вважає важливими для України та її музики.
Через обмеження каталогів стрімінгів повна версія плейліста є лише на ютубі. Проте ви можете послухати плейліст на усіх платформах:
Youtube, Spotify, Apple Music, Deezer
1991 рік
Брати Гадюкіни — Ми — хлопці з Бандерштату
Символічно, що наш список відкриває пісня з яскравим націоналістичним забарвленням. Вихідці із львівського рок-клубу на чолі з Сергієм Кузьмінським стали одним із перших українських рок-гуртів. Брати Гадюкіни на той час шокували слухачів відвертістю — у піснях вдосталь соціальної іронії, криміналу, гострої критики влади, діалектизмів і банального стьобу. До того ж саме Гадюкіни одними з перших почали змішувати рок-н-рол, фанк, регі та блюз та український контекст та отримали велику популярність.
Ми — хлопці з Бандерштату підкріпила статус Львова як оплоту українського націоналізму та подарувала місту неформальну назву.
Також цього року вийшли:
- Ірчик зі Львова — Українська ламбада
1992
Ірина Білик — Божевільна
Карʼєра Ірини Білик стартувала з легендарного фестивалю «Червона Рута-89», і в 90-х співачка прямувала до статусу української попдіви. Альбом Нова став чимось дійсно новим для тодішньої української музики, він приніс їй визнання, величезні тури та статус найпомітнішої артистки країни. Її навіть запрошували на аудієнцію з тодішнім президентом США Біллом Клінтоном, як найвідомішу українську співачку.
На жаль, згодом Білик піддалася російськомовній конʼюнктурі українського музичного ринку нульових, залишивши свої українськомовні пісні у статусі хітів 90-х.
Також цього року вийшли:
- Скрябін — Мова риб (альбом)
- Віка Врадій — Мамо, але я дурна (альбом)
1993
Віка Врадій — То моє море
Де «Брати» Гадюкіни, там і «Сестричка» Віка. Бунтівна та епатажна Віка Врадій прийшла в рок-музику після ансамблю Арніка та роботи у Москві. У співпраці з продюсером та чоловіком Володимиром Бебешком їй вдалося створити чіпкий образ простакуватої, андеграундної «дівчини з народу», яка протиставляла себе тодішнім попартисткам на кшталт Русі чи Ірини Білик.
То моє море — пісня, написана учасниками Скрябіна, які на той момент виступали у складі гурту Віки за сприяння Бебешка. Згодом ця пісня потрапила до хіт-параду «Територія А» і здобула статус культової, перероджуючись у численних каверах молодшого покоління. Та це не врятувало музичну карʼєру Віки, яка емігрувала за «американською мрією» і вже не змогла серйозно повернутися до творчості.
Також цього року вийшли:
- Скрябін — Технофайт (альбом, з кавером на То моє море)
- Жаба в дирижаблі — Жаба в дирижаблі (альбом)
- Нічлава блюз — Вставай, сонце (альбом)
- Плач Єремії — Двері, котрі насправді є (альбом)
1994
Анна Марія — Ти подобаєшся мені
90-ті — це час, коли зіркою можна було стати завдяки вдалому виступу на «Червоній Руті». Так сталося з Віктором Павліком, який на той час виступав у складі гурту Анна Марія. Ти подобаєшся мені стала справжнім шлягером, хоч гурт тоді посів усього третє місце серед попмузики. Саме ця пісня підкорила тодішні хітпаради й привела колектив до популярності. У 1994-му гурт навіть влаштував власний фестиваль «Анна Марія та друзі».
Згодом Віктор Павлік відправився на заробітки до Туреччини й гурт розпався. Через деякий час він почав сольну карʼєру, привносячи у творчість багато східних мотивів («Шикидим»), що випередило тренди.
Також цього року вийшли:
- Воплі Відоплясова — Країна мрій
- Брати Гадюкіни — Було не любити
1995
Плач Єремії — Вона
Будь-який топ українських пісень без неї буде неповним. Сумна гітарна балада авторства поета Костя Москальця про нерозділене кохання стала хітом. Вона — одна з перших пісень, які приходять у голову, коли на гітарних посиденьках постає завдання «заграти щось таке, що знають усі».
При тому, Вона живе окремим життям від усієї творчості Плачу Єремії. Тарас Чубай порівнює її з Моною Лізою у творчості Леонардо Да Вінчі, оскільки вона простіша для сприйняття та заважає сприймати інші пісні гурту.
Також цього року вийшли:
- Ірина Білик — Ти мій
- Вхід у змінному взутті — Сірко собака
1996
Кому Вниз — Суботів
Кому Вниз, як і багато хто з 90-х у цьому топі, належать до плеяди гуртів, яких підсвітила «Червона Рута». Проте колектив не вписувався у канони «популярного» на той час року, ставши нішевим та «широко відомим у вузьких колах». Кому Вниз грали дивний для широкого загалу готичний рок з елементами індастріалу та фолку з неодмінною правою ідеологічною складовою, ставши одним з найупізнаваніших важких гуртів України.
Вершиною творчості Кому Вниз багато хто називає їхній третій лонгплей In Kastus, який містить багато адаптацій віршів українських поетів.
Також цього року вийшли:
- Фантом-2 — Двоє
- Олександр Пономарьов — З ранку до ночі
- Юрко Юрченко — Я йду
1997
Аква Віта — А тепер усе інакше
Кінець 90-х — це часи найбуйнішого розквіту хіт-параду Територія А, з яким неодмінно асоціюється гурт Аква Віта з піснею А тепер усе інакше. Ця пісня ознаменувала новий етап у творчості гурту та піднялася на вершину всеможливих хітпарадів, ставши українським зразком модного тоді євроденсу. Тури Аква Віти збирали солдаути, а самі музиканти називають свою популярність схожою на «бітломанію». Такий злет гурту був напрочуд яскравим, але тривав недовго, адже потім почалися конфлікти з президентом Території А, Олександром Бригинцем, що призвело спочатку до розриву контракту, а потім і до припинення діяльності Аква Віти.
Також цього року вийшли:
1998
ТНМК — Зроби мені хіп-хоп
Напередодні нульових в Україні поступово набирала обертів хіп-хоп культура, проте більшість представників лишалися в андеграунді. ТНМК же змогли вивести хіп-хоп в мейнстрим разом з альбомом Зроби мені хіп-хоп. Платівка стала різношерстою сумішшю жанрів — тут був як хіп-хоп, так і ню-метал, і навіть елементи джазу. Та найголовніше — ще з дебютного альбому гурту вдалося вибудувати свій музичний почерк, якого ТНМК дотримуються і досі.
Також цього року вийшли:
- Катя Chilly — Русалки in da house (альбом)
- Скрябін — Танець Пінгвіна
- Шао? Бао! — Купила мама коника
- Мертвий півень — Холодно
- The Вйо — Зорі
- Океан Ельзи — Там, де нас нема
- Руслана — Мить весни
- Юлія Лорд — Танець душ
1999
Воплі Відоплясова — День народження
На цей момент у ВВ уже була понад 10-літня творча історія, статус засновників українського рок-н-ролу, гастролі Європою і 5-річне «творче відрядження» у Парижі. Повернувшись, гурт підписав контракт з місцевим лейблом та за кілька років видав альбоми Музіка, Країна Мрій та Хвилі Амура, які й досі складають порядну частину концертного репертуару.
День народження запамʼятався слухачам завдяки кліпу, натхненному естетикою індійського кіно.
Також цього року вийшли:
2000
Друга Ріка — Впусти мене
Початок нульових ознаменувався підйомом попроку, якщо говорити про українськомовну музику. Саме у 2000-му вийшов дебютний альбом Другої Ріки — Я є, а також Янанебібув Океану Ельзи, які стрімко набирали популярності.
Я є став поєднанням попроку з нью вейвом та початком становлення Другої Ріки як одного з найвідоміших українських поп-рок гуртів нульових. Впусти мене — перший сингл з альбому, що завдяки яскравому кліпу швидко привернув увагу до гурту.
Також цього року вийшли:
- Океан Ельзи — Янанебібув (альбом)
- Хвилю Тримай — Хей-Хай!
2001
Тартак — Божевільні танці
Тартак стали представниками раннього українського хіп-хопу, почавши у 1996 з танцювальних О-ля-ля та Подаруй Мені Кохання та прийшовши до репкору та нюметалу на дебютній платівці Демо Графічний вибух. У певному сенсі ця платівка стала локальною відповіддю Linkin Park та Limp Bizkit, які тоді були популярними за кордоном.
Тартак ніколи не лишався осторонь суспільно-політичних подій та через кілька років випустив пісню Я не хочу, яка багато в чому є актуальною й досі. Проте вершиною творчого доробку усе ж залишаються пісні з дебютника.
Також цього року вийшли:
- Океан Ельзи — Модель (альбом)
2002
Океан Ельзи — Холодно
Океан Ельзи на початку нульових вийшли на пік свого безперервного продукування хітів разом з «золотим» складом. Янанебібув, Модель, Суперсиметрія — кожна друга пісня з цих альбомів стала хітом, без яких і досі не обходиться жоден концерт гурту.
Альбом Суперсиметрія, до якої входить хіт Холодно, став двічі платиновим, а музичні критики називають його вершиною українського попроку, якої більше нікому не вдалося досягнути.
2003
Скрябін та Ірина Білик — Мовчати
«Ранній» Скрябін став уже в наші часи ярликом, який люблять вішати на сучасне покоління українських електронних музикантів. Проте більшість людей знає гурт саме за попроком більш пізнього періоду, який остаточно закріпився з альбомом Натура.
Трек Мовчати став дуетом з Іриною Білик, з якою гурт у 1996 році їздив у тури як розігрів. В ньому уже не залишилося того експериментального, електронного Скрябіна, проте легший за звучанням ліричний трек припав слухачам до душі.
Також цього року вийшли:
- Океан Ельзи — Суперсиметрія
2004
Руслана — Wild Dances
Співачка Руслана почала карʼєру наприкінці 90-х та записала фолковий альбом Мить весни, проте справжню славу здобула з перемогою на Євробаченні-2004. Образ української амазонки, яскраве шоу та мікс українського фолку разом з рок і попмузикою здивували європейців та принесли першу перемогу на конкурсі. Яскравий старт, якщо згадати, що Україна вперше взяла участь у пісенному конкурсі у 2003-му.
Альбом Дикі танці став новим прочитанням українського фолку та вписуванням його у контекст актуальної світової музики.
Також цього року вийшли:
- Софія Ротару — Одна калина
2005
ВУЗВ, New’Z’Cool, XS — Штольня
Не можна говорити про український хіп-хоп без гурту Вхід у змінному взутті. ВУЗВ були популярними у девʼяностих, маючи в певний час 20-30 концертів на місяць за сприяння Території А. Платівка Планове засідання стала однією з перших великих робіт у напрямі хіп-хопу. Проте згодом через грошові питання гурт розійшовся з Територією А та зник на кілька років, щоб повернутися з новим складом та хітом Штольня, який лунав з кожної праски.
Штольня стала саундтреком до однойменного фільму Любомира Левицького, а також першим великим успіхом Олексія Потапенка (Попапа, Ротара) у масовій музиці.
Також цього року вийшли:
- Бумбокс — Діагноз
- Крихітка Цахес — Ти на першому місці
- Друга Ріка — Так мало тут тебе/Пʼю з твоїх долонь
- ТОЛ — Хто я?
- Океан Ельзи — Без бою
- СКАЙ — Тебе це може вбити
2006
Бумбокс — Квіти в волоссі
Ще одна програмна пісня з репертуару українського «дворового» гітариста. Квіти в волоссі — трек з другого студійного альбому гурту Family Бізнес. І якщо перший альбом, Меломанія, мав більший вплив на українську попмузику в широкому сенсі, бувши записаним усього за добу на київській квартирі, то Family Бізнес став зваженішою роботою. Андрій Хливнюк розповідав, що тоді гурт багато працював над звуком, бітами й лірикою, а також запрошував сесійних музикантів.
Також цього року вийшли:
- Esthetic Education — Machine
- Олександр Пономарьов — Варто чи ні
2007
Вєрка Сердючка — Dancing Lasha Tumbai
Вєрка Сердючка стала кітчевим проєктом Андрія Данилка, який здобув популярність завдяки телебаченню у 90-х та згодом почав випускати музику. Дебютний лонгплей Вєрки Ха-ра-шо! складно оцінювати за теперішніми нормами, оскільки з одного боку це люта шароварщина, а з іншого — це можна списати на іронію та контекст часу.
Проте Вєрка Сердючка спромоглася стати зіркою не лише України, а і Євробачення, зробивши яскравий номер на Євробаченні-2007 у Гельсінкі. Що примітно, пісня опинилася у центрі скандалу через росіян — їм чулася не тарабарщина «Lasha Tumbai», а «Russia, Goodbye». «Ви хотіли це почути, ось і почули» — розповідаві Данилко у 2022 році, остаточно замінивши рядки на «Russia, Goodbye»
Також цього року вийшли:
- Mad Heads — А я на морі
2008
Lama — Знаєш, як болить
Гурт Lama відомий за своїми попроковими радіохітами пізніх нульових, стартувавши з альбому Мені так треба у 2006-му. Пісня Знаєш, як болить стала квінтесенцією творчості гурту — попрок з надривом, який хоч і вписувався у канони радіоформату, проте чіпляв увагу слухача у потоці аудіоконтенту.
Що цікаво, пісня є саундтреком до фільму «Сафо» британського режисера Роберта Кромбі, що оповідає про заборонене лесбійське кохання. Кліп містив кадри з фільму, що було доволі сміливо у контексті того часу.
Також цього року вийшли:
- Антитіла — Будувуду
2009
Димна Суміш — Кожної Весни
Гурт Димна Суміш став одним із локомотивів української альтернативи нульових. Шалені андеграундні концерти, музичні експерименти з гранжем, хардкором, альтернативою та психоделією — цим була Димна Суміш. Кожної весни — це одна з найвідоміших пісень артистів, які згодом розбіглися, бо не відчували, що музика на часі в країні. Та вони усе одно вплинули на подальше покоління українських музикантів.
Також цього року вийшли:
- Бумбокс — Наодинці
2010
ДахаБраха — Baby
ДахаБраха можна впевнено назвати представниками українського мʼякого впливу, які зацікавлюють нашою культурою цілий світ. І саме з третього альбому Light, спродюсованого Юрієм Хусточкою, починається історія міжнародного визнання гурту. Музикантам вдалося знайти компроміс між етнохаосом та легшим інді-звучанням, зрозумілим західному слухачу. Дахабраха виступали на шоукейсах, грали закордонні тури, їх почали помічати міжнародні медіа.
Врешті, пісня з цього альбому Baby, яка так нагадує колискову, і досі в топі за прослуховуваннями на стрімінгах, а Дахабраха й досі найвпізнаваніший український гурт у світі.
Також цього року вийшли:
- Тіна Кароль — Не дощ
2011
Брюссель — Airplane
Після альбому Dolce Vita Святослав Вакарчук зібрав колектив зі своїх друзів та колишніх учасників Океану Ельзи та створив проєкт Брюссель. Супергурт, до якого, окрім Вакарчука, увійшли Дмитро Шуров, Сергій Бабкін, Петро Чернявський та Максим Малишев, раптово зʼявився, відіграв концертний тур, і так само раптово зник, а музиканти повернулися до своїх основних проєктів.
Однойменний альбом колективу став цікавим експериментом, який водночас і недалеко відходив від канонів ОЕ, і став новим подихом у творчості Святослава Івановича. Airplane — сингл-тизер проєкту і друга англомовна пісня в доробку Вакарчука.
Також цього року вийшли:
- Скрябін — Місця щасливих людей
2012
Stoned Jesus — I’m The Mountain
Якщо робити список з топ-5 найвідоміших за кордоном українських виконавців, серед них точно буде Stoned Jesus. Гурт Ігоря Сидоренка ще не так давно майже не вилізав із закордонних турів (а також присвятив альбом Pilgrim постійній втомі від них) і встиг сподобатися закордонній публіці, а не діаспорі.
У 2012-му році гурт випустив альбом Seven Thunders Roar, головною піснею якого стала 16-хвилинна I’m The Mountain. Це розкішна робота з цікавими рифами, драматургією та глибоким текстом. Наразі пісня має понад 15 мільйонів прослуховувань тільки на ютубі, і залишається одним з найважливіших треків стоунер-року.
Також цього року вийшли:
- The HARDKISS — Make Up
2013
Dakh Daughters — Rozy / Donbass
Dakh Daughters — гурт, що, як і Дахабраха, утворився на базі театру ДАХ. На відміну від колег, вони широко використовують театральні елементи у своїй творчості та називають себе фрік-кабаре. Rozy / Donbass — найвпізнаваніша пісня гурту, що зʼявилася у 2013-му році, напередодні подій Євромайдану і російсько-української війни, тож дехто навіть вважає пісню пророчою.
Трек, уже класично для дівчат, — це чудернацьке поєднання фольку, Шекспіра та неординарних рішень у структурі пісні. Проте пісня зʼявилася раніше за зіграний колектив — у процесі роботи над виставою для фестивалю Гогольфест у 2012 році.
Також цього року вийшли:
- Vivienne Mort — Сліди твоїх маленьких рук
- Океан Ельзи — Обійми
2014
Курган — Лове
Записуючи у 2014-му смішну пісню з матюками на чужий біт, Аміл, Раміл та Євген навряд думали, що стануть обличчям цілого культурного явища, запустять успішну музичну карʼєру, а люди будуть готові платити 100+ тисяч гривень, щоб заспівати її разом з хлопцями на сцені. Але хлопці по приколу продовжили записувати суржиком пісні про село та гумористичні скетчі, чим привернули увагу сотень тисяч українців.
Зараз учасники гурту Курган і Агрегат — одні з облич волонтерського руху, які здатні одним онлайн-концертом зібрати понад мільйон гривень на ЗСУ, бажані гості усіх локальних музичних фестивалів, і врешті, артисти, за чиїми піснями пишуть дипломні роботи.
Також цього року вийшли:
2015
Христина Соловій — Тримай
Український слухач познайомився з Христиною Соловій на шоу «Голос Країни», куди вона прийшла співати лемківських пісень. Хоч вона тоді й не виграла в шоу, але почала карʼєру співачки під продюсерським крилом Святослава Вакарчука. Тримай — перша авторська пісня Христини, яка до того ж принесла артистці значний успіх. Згодом Соловій пішла у вільне плавання та почала все далі відходити від заданого на початку образу «лемківської принцеси», співаючи уже власні пісні.
Також цього року вийшли:
- Крихітка — Без імені
2016
Джамала — 1944
Цією піснею Джамала принесла Україні другу перемогу на Євробаченні, заспівавши про геноцид кримських татар у 1944. Тоді у сторону України лунали звинувачення, що, мовляв, ця перемога — наслідок політичної гри, а не музики. Проте якісне аранжування від Євгена Філатова, потужний номер, особиста історія сімʼї, яка перегукується з сьогоденною окупацією Криму, та щемкий вокал співачки — не лише чесна перемога, а й видатна пісня.
Також цього року вийшли:
- Один в каное — Човен
2017
Yuko — Hreblia
Гурт Стаса Корольова та Юлі Юріної не був першим, хто придумав поєднати фольк з електронною музикою — свого часу це робила Катя Чілі у нульових. Проте дуету вдалося надати фолку таку химерну та багатогранну форму, якої раніше ще не було. Не дивно, що дебютник гурту, Ditch одностайно проголосили альбомом року чи не усі українські музичні медіа. Yuko були цікавим проєктом як у записі, так і наживо, а Hreblia була основним концертним «бойовиком» та візитівкою колективу.
Також цього року вийшли:
2018
Kazka — Плакала
Плакала — остання пісня з дебютного альбому проєкту Kazka під патронатом Юрія Нікітіна, на яку ніхто особливо не покладав надій. Проте ця, на перший погляд, непримітна композиція побила купу рекордів прослуховувань, набравши 433 мільйони переглядів на Youtube, вийшла на перше місце у чартах десятка країн та стала найпопулярнішою українськомовною піснею.
Також цього року вийшли:
- Сергій Бабкін — Де би я
- Бумбокс & The Gitas — Тримай мене
2019
alyona alyona — Пушка
Реперка alyona alyona вистрілила у 2018-му з дивним, психоделічним та цікавим треком Рибки, швидко ставши головною українською реперкою. Через пів року після дебюту світ побачив уже лонгплей артистки — Пушка, який заявляв, що вона в грі надовго. Однойменна пісня з альбому стала маніфестом сміливості співачки та однією з її найсильніших робіт загалом.
Також цього року вийшли:
- Жадан і Собаки — Мальви
- Один в каное — У мене немає дому
2020
The Unsleeping — Ptaha Fred
Ptaha Fred — перша українськомовна пісня уманського гурту The Unsleeping, яка не лише не втратила шарм попередніх англомовних робіт, а й порядно додала гурту аудиторії та підштовхнула його до статусу одного з найкращих українських рок-гуртів станом на сьогодні. Бо для аудиторії вони вмить стали не лише класним англомовним гуртом з якісними кліпами, а й «ого, так вони з України!». Ptaha Fred — динамічна пісня, яка розповідає про сірість навколишнього світу.
Також цього року вийшли:
2021
Go_A — Shum
Go_A не зʼявилися нізвідки на Нацвідборі до Євробачення 2020. Вони вперто працювали над своїм звучанням з 2012 року, виступаючи й випускаючи релізи. Їм для успіху не вистачало лише одного — приводу бути поміченими. І цей привід стався у 2019-му році, коли несподівано для усіх «експертів» вони перемогли у Нацвідборі з піснею Solovey та збиралися їхати представляти Україну на Євробаченні.
Ковід посунув подію на рік, давши Go_A час написати свою найкращу пісню — Shum, ще й у двох варіаціях. Євробачення тоді вони не виграли, проте запамʼяталися європейській публіці яскравими образами та етнорейвом. Результат є уже — гурт є бажаним гостем на європейських фестивалях та почувається на своєму місці, виступаючи на великих сценах.
Також цього року вийшли:
2022
Андрій Хливнюк — Ой, у лузі червона калина
2022 рік став переламним в українській історії через початок повномасштабної війни, розвʼязаної Росією. Українські музиканти спочатку не розуміли, що відбувається, а потім вибухнули новою хвилею української, а, головне, українськомовної музики, яка триває й донині. За цей час вийшла купа релізів, до свого апогею дійшла шароварщина і зʼявився новий жанр — байрактарщина. Та на фоні цього всього виділяється одна пісня, яка навіть не була випущена як офіційний реліз. І це — переспів стрілецької пісні Ой у лузі червона калина від Андрія Хливнюка.
Виконання було записано в інстаграм 27 лютого — на четвертий день повномасштабного вторгнення, під час патрулювання Хливнюком Софійської площі у Києві, коли він перебував у лавах тероборони ЗСУ. Відео стало вірусним, воно дарувало надію та віру в те, що український народ вистоїть, що було важливо для багатьох у перші дні, коли не було ясно, чи буде далі існувати Україна як держава. Вже згодом зʼявилися численні кавери саме версії Хливнюка, обробки й ремікси, навіть Pink Floyd записали Hey Hey Rise Up з вокалом Хливнюка на підтримку українців. Та саме цей шматочок пісні став символом.
2023
Стасік — Герої вмирають
Звісно, технічно рано говорити про найважливішу пісню року, який ще не скінчився. Проте цього року навряд чи вийде щось бодай таке ж сильне, проникливе та актуальне, як робота Стасік. Тому що це — найправдивіша пісня про війну, яка зараз лише перейшла у відкриту фазу, але ніколи не припинялася. Саме ця, а не сотні пісень про перемогу і незламність, які написані у комфортних студіях тилових міст без жодного залучення авторів до процесу тієї омріяної перемоги. Саме ця пісня виходить за межі музики як такої, нагадує, що жодні гасла про героїв, що живі доти, доки жива памʼять про них, не повернуть людей до життя насправді. Ми знаємо, що це обʼєктивна правда, але чомусь не завжди усвідомлюємо, що кожна наша щоденна дія може відбутися лише тому, що за неї сплатили життями українські герої.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: