Головна
>
Музика
>

«Повністю живе і справжнє звучання»: Хто така «Зґарда»?

«Повністю живе і справжнє звучання»: Хто така «Зґарда»?

27 травня в межах ювілейної вечірки Лесі Квартиринки виступить київський гурт Зґарда, який у своїй творчості поєднує фольклорні мотиви та акустичні інструменти.

LiRoom є інформаційним партнером події, тож розповідаємо, що відрізняє Зґарду від інших фолькколективів, про творчу павзу і плани на майбутнє.

Джерело: zgarda.folk/Instagram

Кавер-бенд або із чого все почалося?

Усе почалося з того, що нинішня фронтвумен Зґарди та учасниця шоу «Голос Країни» Юлія Вітранюк, а також Ігор Діденчук (учасник гурті Go_A та Kalush), що грає на контрабасі та бандурист Влад Ваколюк (учасник гурту Тінь Сонця) у 2018 році вирішили створити кавер-бенд. Спершу грали відомі пісні, а тоді Юлія запропонувала переспівати одну з народних пісень і результат сподобався всім.

Того ж року гурту запропонували взяти участь в етнофестивалі «Віртуози фолку», для цього Зґарда створила ще три пісні й запросили в колектив ще одного учасника — Тимофія Музичука (той самий учасник гурту Kalush Orchestra, що співає Стефанію) — грати на кахоні.

У такому складі гурт брав участь у фестивалях і проіснував до початку пандемії, а тоді призупинив музичну діяльність. Спершу через карантин, а тоді через початок повномасштабного вторгнення. Творити на відстані було неможливо.

«З огляду на контекст нашого стилю нам постійно треба було бути поряд і разом щось писати, бо це дуже сильна командна робота», — пояснює в коментарі для LiRoom Юлія Вітранюк.

З того часу склад змінювався кілька разів. Восени 2022 року гурт знову організувався: до трійки співзасновників приєдналися скрипаль Тарас Підберезький й Філіп Харук (перкусіоніст в гурті Тінь Сонця), який грає на кахоні і джембе. У листопаді 2022 року Зґарда дала перший за довгий час концерт.

Але напередодні нового року Філіпа Харука мобілізували до лав ЗСУ й зараз на заміну взяли тимчасового перкусіоніста.

«Повністю живе і справжнє звучання», або в чому особливість гурту?

Колектив записує інтерпретації українських народних пісень, серед яких На небі місяць, Щедрий Вечір, Dubrovонька, Листочку з явора та інші. Втім, Зґарда не єдина, хто переосмислює народну творчість, то в чому їх особливість?

Юлія Вітранюк каже, що своєю музикою вони показують приклад того, як правильно ці пісні вплітати в контекст сучасної музики.

«А ще наша особливість — це те, що в нас повністю акустична музика, немає ніякого плейбеку, жодних електронних інструментів. Повністю живе, справжнє звучання і воно дуже качає, звучить яскраво та наповнено. Я майже не бачила такого формату колективів, як ми», — додає вона.

Патреон, тікток і плани на майбутнє

У січні 2023 року Зґарда записала першу студійну пісню — щедрівку Щедрий вечір. Пісня вийшла, зокрема, завдяки підписникам на Патреоні, який завели нещодавно.

«Ми селф-мейд артисти й через це все трохи повільно розвивається. Запис цієї пісні проспонсорували ті, хто підтримує нас фінансово на Патреоні», — каже Юлія.

До речі, ставши патроном можна більше дізнатися про залаштункове життя гурту, творчі новинки, гурт також ділиться демоверсіями ще не створених пісень тощо.

Попри те, що до Щедрого вечора в Згарди не було пісень на стримінгах, слухачі знаходили їх через YouTube, де гурт публікував відео з виступів, а також через особисті сторінки Юлії.

Нещодавно колектив створив аккаунт у тіткоці. Юлія зізнається, що це виклик для них:

«Нам трохи складно, бо ми не дуже розуміємося в трендах. Це щось дуже нове для нас, будемо пробувати. Поки інтуїтивно, бо треба в цьому всьому розібратися. Але будемо викладати нашу музику і сподіватися, що на нас знайдуть ті люди, яким це буде подобатися. А відтак органічно збільшуватимемо авдиторію».

Зараз Зґарда готує другий трек, який вийде 26 травня. Тож на ювілейній Лесі Квартиринці ви зможете почути пісню Дощечка. Також у планах — запис альбому з усіма піснями, які є в гурту.

«Наш доробок такий, що його хочеться зафіксувати в цифрі й усе це залишити в інтернеті, щоб воно було й нікуди не пропало».

Крім цього планують концерти, благодійні виступи, але поки без конкретики.


Читайте також:

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024