Головна
>
Музика
>

Пісня за піснею: Karta Svitu про альбом «Простір важливих речей»

Пісня за піснею: Karta Svitu про альбом «Простір важливих речей»

Перша частина дебютного альбому Простір важливих речей гурту Karta Svitu вийшла 3 травня 2024 року. А 16 серпня 2024 року відбувся реліз другої частини. За словами фронтмена гурту Івана Марунича, у другій частині альбому концептуально поєднали мемні комедійні пісні з ліричними.

Спеціально для нашої рубрики «Пісня за піснею» Karta Svitu розповів про кожен трек обох частин альбому Простір важливих речей.

Перша частина

Крила

З треку Крила розпочинається не тільки весь альбом Простір важливих речей, а й більшість концертів Karta Svitu останнім часом. Цією композицією ми задаємо настрій слухачу і надсилаємо меседж: зараз буде не тільки розважальна музика, але й важливі для нас сенси. Сенси про те, що ми живемо в часи «стиснутої пружини», яка час від часу випрямляється, аби дати відсіч. У пісні є відсилка до одного зарубіжного кіно, яке вийшло напередодні повномасштабної війни. Про те, що ми навчилися дивитися вгору і тримати удар. 

В часи, коли це так необхідно,
У нас з‘являлася сила,
І чим сильніше стискалась пружина,
Тим більше росли наші крила!

Вже сьогодні

Трек відкриває «квоту» світлих пісень про розлуку. Приспів можна підспівувати навіть при першому прослуховуванні. Протягом минулого року я виконував її на концертах для військових одразу після пісні Крила, тому і в альбомі вирішив поставити другою. Ми навчилися цінувати кожен день і кожну зустріч з близькими людьми, тож ця тема теж знайшла своє місце в нашому «просторі важливих речей».

Рік — забагато, місяць — дуже довгий,
Тиждень ще чекати не готовий, не готовий,
Я так сумую за тобою в цій безодні,
Тож я пропоную зустрітися… Вже сьогодні!

Луна

Візуалізація щасливих моментів, які ми неодмінно маємо відчути у майбутньому. Похід у гори з друзями, поїздка з коханою людиною на море… Лісова пригода, де всі гріють руки біля вогнища… Там, де гітара, і всі співають разом… Там, де дощ, і всі ховаються під накриттям… Там, де на ранок спів пташок, і одежа пахне димом.. 

Попереду річка, ми в спортивній одежі,
Стара електричка, немає Мережі,
Світло зірок і безкрайнього неба,
Ми тут, і нам більше нічого не треба…

Вона лягає спати

Перша повільна пісня в альбомі. Це продовження теми розлуки, яка вперше була порушена у другому треку Вже сьогодні. Тільки тепер з неприхованим сумом. Оповідь сюжету йде очима героїні, яку війна розлучила з близькою людиною.

Вона лягає спати посеред кімнати,
І дивиться в стелю 15 хвилин,
Вона лягає спати, аби знов загадати,
Бажання розбити скелю і прокидатися з ним…

Jump!!

Трек, що створений для фестивальних виступів, стрибків угору, а також ранкових занять спортом. Оммаж на олдскульний хіп-хап, який спонукає до руху. Запрошую завітати на концерт Karta Svitu, і з цією піснею ви станете одним цілим з усіма, хто буде в залі.

Коли я долічу до чотирьох, 
Стрибайте що є сили,
Я починаю рахувати: 1, 2, 3, 4.
Jump! Jump! Everybody jump!

Картка

Композиція, в тексті якої згадуються усі історичні постаті, зображені на українській гривні — від 1 до 1000. Пісня отримала новий сенс, адже впродовж останніх декількох років масові збори на картку чи банку стали не тільки мейнстрімом українського суспільства, але й вагомою частиною опору агресору. Тож, не забувайте регулярно скидати нашим Силам Оборони натхнення, як заповідає ліричний герой. Хай і пісня нагадує про це.

Як казав Франко, 
«Шановні нащадки,
Мене не зображуйте, будь ласка, 
нижче двадцятки!»…

Поштар

Історія про дідуся, який продовжує працювати на пошті, бо там його місце сили. Він буде виконувати свою роботу навіть, якщо треба доставити лише один лист. В особі поштаря й інших героїв пісні, виказуємо шану всім, хто сумлінно працює на своєму місці — в тилу та на фронті. До речі, в композиції є фішечка для філологів: текст пісні побудований на омонімах — словах, які однаково пишемо і читаємо, але вони мають різне значення. 

Старий поштар тримає марку
І клеїть її на конверт, хоч це й несучасно,
Старий поштар тримає марку
Усі листи доходять вчасно…

Твій неймовірний шлях

Ми з командою дуже серйозно поставилися до цієї роботи. Вона — наше вшанування українських героїв і моя особиста присвята другу Максиму Мединському, з яким ми дружили понад 15 років, і який віддав життя за Україну у квітні 2022 року.

Наймасштабніший трек в альбомі. Спочатку записували зі струнним квартетом, але потім зрозуміли, що в цій пісні має звучати симфонічний оркестр. Тож, я звернувся до мого тата, Заслуженого діяча мистецтв Володимира Марунича, і він зробив аранжування для оркестру, а професійні музиканти виконали свої партії. Фінальне звучання оркестрової версії зробили в студії 211 Ростислав Терешко та Віталій Телезин, відомий своїми роботами з топовими українськими артистами — від Океан Ельзи до The Hardkiss. На цю версію був знятий масштабний кліп в МЦКМ.

В альбомній версії, яку ми зробили в студії ФДР з Ярославом Вільчиком, а також саундпродюсером Артуром Данієляном, більш роковий варіант з соло труби, яке я планував при першій задумці.

Речі у сумку, сумку на плечі,
Міцно кохання своє обійму,
Прокручую думку тепер кожен вечір,
Ми сплачуєм зараз високу ціну…

Порошок

Цим треком завершується перша частина альбому Простір важливих речей, яка концептуально відповідала за «ніч» і, так би мовити, темну сторону платівки. Трек стоїть одразу після композиції Твій неймовірний шлях, як надія, що світанок обов’язково настане. Пісня побудована у форматі розмови двох людей… Наживо чи подумки. Тому і назва треку могла бути «Розмова з другом» або «Велике прання», як очищення від всього горя та бруду, що звалилися на нас останніми роками. В кінці ми додали мажорний акорд, який готує слухача до другої частини альбому — оптимістичної. 

Заходь до мене, навіть не дзвони,
Посидимо у тиші, брате,
Весь бруд, який прийшов зі сторони,
Спробуємо відіпрати…

Друга частина

Премія

На обкладинці другої частини альбому, як і в першій збірці, заховані відсилки до всіх пісень. Пісню Премія авторка обкладинки, художниця Марта Гожа, показала достатньо чітко: чоловічок зі статуеткою сидить поряд з джек-расселом. Все по ділу. Пісня, яку я написав по приколу у 2019 році, і де не без іронії йдеться, що одного дня ми отримаємо музичну премію, здійснилася в житті. У 2020-2022 роках ми активно виконували цей трек на концертах, і він матеріалізувався. 2023 року ми отримали Національну музичну премію Yuna за мемну пісню Пес Патрон. Її визнали однією з «12 пісень незламності». Безумовно, дуже приємно, що музичні колеги, які є членами журі та віддавали голоси, зрозуміли постіронію і гумор цього треку. У 2024, через рік пісня отримання премії, вже сам мав честь вручити її переможцям цьогорічного заходу — гурту Антитіла в номінації «Кращий рок-гурт». Тож, пісня стала справді пророчою і втілилася у життя.

Моє тіло 
Вже давно вечірніх костюмів красивих не носило,
Наші очі 
Цього поки не бачать, але, в принципі, дуже хочуть!

Батіна тачка

Без комедійної складової в альбомі, що відповідає на світло, обійтися, звісно, теж не могли. Пісня створена для того, щоб українці могли легко її підібрати на гітарі та додати до списку, в хорошому сенсі, «дворових» пісень. Але навіть тут була проведена тонка робота, щоб у такому жанрі пройти обережно на межі пародії та постіронії. Слава українцям, які навчилися це розуміти і розрізняти. 

Перед створенням пісні, ми взяли невидимий музичний казан: накришили туди забавний текст із сюжетом, вʼїдливий приспів, а також приправили пародійними елементами шлягерів 80-х. Поставили на концертний вогонь кипіти. Як страва була готова, всі отримали свій солодкий шматочок ще однієї стьобної пісні в репертуарі Karta Svitu. І це призвело до того, що Батіна тачка стала однією з найулюбленіших серед публіки на наших концертах. 

Можливо, цьому посприяв ще й кліп, який зняв режисер Ілля Михайлусь, а в епізодичній ролі сек’юріті були наші друзі — Фоззі та Фагот з гурту ТНМК

Заїхав у двір сталевий звір,
Фари горять, та ще дужче горить у мене душа, а-а-а,
Як в тебе зір? Як не бачиш — повір,
І сідай у салон, це не сон, ми у подорож вже вируша…

Подивись!

Перший подвійний альбом Karta Svitu, який безумовно ще й є віхою у всьому творчому житті наразі, був би неповним без цього треку. Пісня, написана ще в студентські часи, не тільки дожила до сьогодні, але й досі є затребуваною серед слухачів на концертах. Простий мотив і хук про Дженніфер Лопес живе вже багато років. А Джей Ло, в свою чергу, в реальному житті постійно розходиться з бойфрендами, щоб пісня залишалася актуальною. В альбомній версії трек звучить у фанковому аранжуванні — саме так, як ми граємо його на концертах зараз. І до того ж, вийшов під назвою Подивись! — рівно так, як був підписаний у студентському зошиті колись.

Подивись, я лиш для тебе існую!
Я вже твій, стовідсотково гарантую,

Придивись, я надзвичайний хлопець,
За мене вийде заміж навіть Дженніфер Лопес!

Немов птахи

Коли йдеться про пісні з альбому, схожі на короткометражні фільми, то я одразу згадую Немов птахи. Ця історія має конкретних персонажів, Аліну та Дмитра, які зустрілися поглядами у вашингтонському метро. У їхніх головах відбувається карколомний стрибок — від візуальної симпатії до пояснення собі, чому вони ніколи не зможуть бути разом… 

Знакова пісня, яка серед усіх ліричних в нашому репертуарі найчастіше лунала на концертах за останній рік. Тема розлуки з рідним домом, нерішучості у прийнятті доленосних рішень молодих людей — все в ній. 

А ще її дуже смішно переробили в Лізі сміху, подивіться конкурс «Музичний батл» з Karta Svitu ;)

Немов птахи ми стрибаємо з гілки на гілку,
А навесні повертаємось в свою домівку,
Пролетимо суходоли, моря і пустелі,
І знову в метро, і знову в тунелі…

Хто тримає цей район?

Якби на другій поличці потягу «Київ-Тернопіль», де у червні 2022 року були написані рядки цієї пісні, мені сказали, скільки яскравих подій вона принесе, я б, звичайно, не повірив. Спочатку це була зовсім і не пісня, а текстовий мем для соцмереж. Але декілька концертних імпровізацій дали зрозуміти, що публіка співає його одразу ж, з перших нот, якщо додати акомпанемент. І це вже триває понад два роки! Тож, короткі яскраві епізоди, які принесла ця пісня.

2022: реліз треку, перший масовий тренд, коли під пісню знімають танці та ліпсінки. Перший мільйон переглядів на YouTube. Виступ на головному Новорічному телеконцерті перед зверненням Президента.

2023: головний саундтрек до офіційного анімаційного фільму «Пес Патрон», гастролі містами України та фестивальні виступи. Перша Національна премія Yuna і шалений масовий тренд, де українці записали сотні кавер-версій з текстом «Хто тримає цей район?» і музикою різних світових хітів. Свої версії пісні також зробили Monatik, Dantes, Pianoбой, Крихітка, Павло Зібров, Tember Blanche та багато інших артистів.

2024: пісня стала саундтреком документального фільму Антона Птушкіна, який потрапив на Netflix, прозвучала в програмі Karta Svitu наживо на фестивалях Atlas United, V’Yava, Країна мрій тощо. І врешті-решт, виходить у альбомі Простір важливих речей в рок-версії. 

Чи буде ще щось відбуватися з цією піснею? Та пес його знає! Усе можливо. :)

Хто тримає цей район? 
Пес Патрон! Пес Патрон!
Такий один в нас на мільйон!

Одного дня я стану мером

Ще одна пісня по мемній квоті. Завдяки їй ми вперше з’явилися в новинах. Якщо Картка побудована на гривнях, Поштар — на омонімах, то пісня Одного дня я стану мером — на перлах і мемах чемпіона світу з боксу Віталія Кличка. Коли трек з’явився у соцмережах три роки тому, мер Києва спочатку відреагував на нього в коментарях, а потім без попередження прийшов до нас на перший сольний концерт. Взяв мікрофон, заспівав і запевнив, що «немає нічого неможливого, одного дня ти станеш мером!» Мером я поки не став, але цей сатиричний трек став частиною нашої концертної програми і ще одним яскравим епізодом перших 4 років існування проєкту.

Мене цитуватимуть дорослі та діти:
«Щоб холодна вода перетворилась в гарячу — її потрібно підігріти»

Квартира

Завершення теми розлуки в альбомі. Якщо в композиції Вона лягає спати розповідь ведеться від імені героїні, то в пісні Квартира — це вже дзеркальна історія від імені чоловіка. Героя, який залишився один у просторі, де все нагадує про кохану людину, до якої зараз відстань — сотні кілометрів. 

Коли була написана перша версія пісні — то це була просто композиція про розлуку двох людей. Але під час повномасштабної війни трек отримав не тільки новий сенс, але і новий, третій, куплет для альбому. І вже з новим аранжуванням посів важливе ліричне місце у збірці Простір важливих речей

Але на холодильнику все ще висить наше спільне фото,
А твоя зубна щітка стоїть досі біля моєї…

Свято

Найбільш «панкушна» пісня альбому, залишили практично на десерт. «Поросята» — слово, яким у якості неологізму пропонується тепер замінювати «негаразди». Можна використовувати у повсякденному житті. Наприклад:

— Як справи? 
— Та таке… поросята всякі. 
— Аа, ясн.

Перевірено: після такої відповіді у людей, що ведуть діалог, одразу зʼявляється усмішка, а негаразди вже не видаються такими серйозними. Тож…

По… ро… сята 
Не зіпсують свято!

З кожної праски!

Завершується альбом меседжами. 

Один — у Всесвіт із запитом, щоб нашу роботу Простір важливих речей почуло багато людей. Будемо раді, якщо кожен знайде в ній щось своє. 

Другий — що всі мрії та цілі реальні. Головне залишатися собою, обирати те, що справді любиш. Ту справу, яка приносить щастя щодня. І тих людей поряд, які справді надихають. Цей сенс і захований у такій простій енергійній пісні.

До речі, в перші хвилини, коли альбом став доступним на стрімінгах, ми разом з радіостанціями провели однойменний флешмоб «З кожної праски!» — треки з платівки лунали одночасно на понад трьох десятках радіостанцій. Ще одна класна історія про творчу ідею, яку підтримало багато людей, і яку ми залюбки вписуємо на нашу карту світу. Тож..

Ми хочемо, щоб наша група популярною стала,
Як Біллі Айліш або співачка Джамала,
Від японських островів щоб і до Аляски
Наші лунали пісні з кожної праски!


Karta Svitu — улітку 2020 року, під час онлайн-фестивалю Бандерштат у Києві, Іван Марунич презентував новий музичний проєкт. Тоді гурт ще не мав назви, але виконав півгодинний сет з 9 пісень. Після цього музиканти розпочали студійну роботу, записуючи перші композиції разом із саундпродюсером Артуром Данієляном. 1 січня на сторінках у соцмережах було оголошено назву гурту — Karta Svitu. За словами Івана Марунича, ця назва йому наснилася після гастролей. Вже 5 січня 2021 року гурт випустив свою першу пісню Свято. А трек Пес Патрон, представлений влітку 2022 року під час благодійних концертів, швидко став вірусним хітом у TikTok та набрав майже 6 мільйонів переглядів на YouTube.


Читайте також: Пісня за піснею: vioria про дебютний альбом «Кістки»

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024