Головна
>
Кіно
>

На екрані: 9 кіноадаптацій творів української літератури

На екрані: 9 кіноадаптацій творів української літератури

Українська література без жодних сумнівів багата на теми, сюжети, ідеї та героїв. Було б просто неправильно не використати цей потужний ресурс для кіномистецтва. І наші режисери це зробили, а ми відібрали для вас найкращі їхні роботи. Від легендарних «Тіней забутих предків» до такої неоднозначної «Брами» — тримайте топ-9 екранізацій творів української літератури.

1. «Тіні забутих предків»

1964, Сергій Параджанов; за однойменною повістю Михайла Коцюбинського

Класика, а водночас досі актуальна річ. Вдала екранізація повісті Коцюбинського, а водночас окремий кіновсесвіт Параджанова. Символ дисиденства в Україні та must-watch кінознавців у Гарварді. Номер один у топі українських фільмів від Довженко-Центру. Словом, важко уявити собі кращу кіноверсію трагічного кохання Івана й Марічки, ніж ця.

Де дивитися: Takflix

2. «Камінний хрест»

1968, Леонід Осика; за мотивами новел «Камінний хрест» та «Злодій» Василя Стефаника

Ще одна легендарна стрічка від двох українських класиків. Леонід Осика не тільки майстерно адаптував новели Василя Стефаника до екрана, а й серйозно вплинув на розвиток українського поетичного кіно. До того ж він одним із перших режисерів порушив таку важку для нас тему — еміграцію українців. У центрі сюжету — трагічна доля старого ґазди Івана Дідуха, який вимушено покидає свій дім і вирушає на чужину в пошуках щастя.

Де дивитися: Takflix

3. «За двома зайцями»

1961, Віктор Іванов; за однойменною п’єсою Михайла Старицького

Цирульник Свирид Голохвастов вирішує вигідним шлюбом виправити своє матеріальне становище і починає залицятися одразу до двох дівчат. Але, як відомо, за двома зайцями побіжиш — жодного не спіймаєш. Комічна п’єса Михайла Старицького яскраво й неповторно порушує проблему соціальної нерівності та висміює життя русифікованих міщан Києва. А екранізація 1961 року не поступається їй у майстерності.

Де дивитися: Megogo

4. «Голод 33»

1991, Олесь Янчук; за мотивами роману «Жовтий князь» Василя Барки

«Жовтий князь» — роман Василя Барки, присвячений Голодомору 1932–1933 років. Хоча особисто письменник у ті роки не був на селі, він зберіг точні спогади брата, родину якого не оминули тортури голодом. Після цього Барка протягом двадцяти п’яти років ретельно збирав розповіді очевидців Голодомору, що дало ґрунт для широких літературних узагальнень. Екранізація 1991 року вперше розкрила в кіно ці злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України.

Де дивитися: sweet.tv

5. «Дике поле»

2018, Ярослав Лодигін; за романом «Ворошиловград» Сергія Жадана

Сюжет стрічки засновано на культовому романі Сергія Жадана «Ворошиловград» про українське рейдерство. Проте режисер Ярослав Лодигін та автор першоджерела ще до початку зйомок домовилися, що книгу та фільм варто розмежувати, оскільки це два різні види творів, і книгу «слід залишити позаду». Фільм позбувся сюрреалістичності роману, але зберіг жваві діалоги та несподівано залунав джазом.

Де дивитися: Megogo, Netflix

6. «Віддана»

2020, Христина Сиволап; за мотивами роману «Фелікс Австрія» Софії Андрухович

Історія про Станіслав (Івано-Франківськ) початку XX століття та складні форми кохання. Перший повнометражний фільм Христини Сиволап і водночас дебют у кіно Софії Андрухович. Письменниця розповідала про роботу над екранізацією: «Те, що я пропонувала в сценарії, в багатьох випадках виявлялося літературою, яку неможливо було використати у зйомках. Я знову і знову переписувала. Це було корисне навчання». Зрештою стрічка вийшла зовсім несхожою на першоджерело — без тонкого психологізму роману, але з яскравою візуальною частиною і саундтреками від «Один в каное», Тіни Кароль та Юлії Саніної (The Hardkiss).

Де дивитися: Megogo, Netflix

7. «Захар Беркут»

2019, Ахтем Сеїтаблаєв та Джон Вінн; за однойменною повістю Івана Франка

Історія про боротьбу у XIII столітті українського карпатського племені проти нашестя монголів. Відома повість Івана Франка в руках українця Ахтема Сеїтаблаєва та іноземця Джона Вінна стала голлівудським блокбастером. Можна довго сперечатися, чи вдалим, хвалити декорації і батальні сцени, лаяти пафосність діалогів і сюжетні дірки. Та зрештою, стрічка чітко промовляє кожному глядачу: «У свободі моя сутність».

Де дивитися: sweet.tv, Netflix

8. «Сторожова застава»

2017, Юрій Ковальов; за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського

Історія про сучасного школяра Вітька, який через загадковий портал часу потрапляє у минуле — на тисячу років назад. Там воїни — майбутні богатирі, охороняють заставу, здолати яку прагнуть половці, і допомога Вітька виявляється дуже слушною. На екрані роман Володимира Рутківського став симпатичною українською казкою з добрим гумором та підлітковими проблемами.

Де дивитися: Megogo, Netflix

9. «Брама»

2017, Володимир Тихий; за п’єсою «На початку і наприкінці часів» Павла Ар’є

Уже культова п’єса Павла Ар’є збагатила не тільки українську літературу, а ще й театр та кіно. При цьому всі три версії сприймаються як самобутні твори. Історія розгортається навколо родини, яка живе в Чорнобильській зоні відчуження. Головна героїня баба Пріся (так, це Ірма Вітовська) отримує містичне попередження про особисту катастрофу, яка станеться найближчим часом, і якій треба запобігти. Фільм здобув майже одноголосне визнання серед українських кінокритиків, проте серед глядачів думки щодо стрічки дуже розділилися. Хай там що, це досі один із небагатьох українських горорів, отож віддаємо належне.

Де дивитися: Takflix


Читайте також: «Світлий шлях», «Казка про коника» та інше: Docudays UA відкрив доступ до 5 фільмів

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024