Ринок лейблів в Україні дуже динамічний. Через те, що у нас не представлені мейджор-лейбли — найбільші корпорації, які керують більшістю музичного бізнесу у світі, а саме Warner Music, Sony Music та Universal Music Group — український ринок розвивається сам по собі. Кілька українських артистів все ж таки підписані на мейджори (Макс Барських співпрацював із Sony Music Russia, зараз працює через Warner Music та з українською компанією Secret Service EA, Go_A — із польським офісом Universal Music), але більшість працює через локальні організації.
Зведеної бази українських лейблів не існує. Головний редактор Лірум Олексій Бондаренко проаналізував ринок в Україні на сьогодні й зібрав ту частину з них, які є найбільш помітними й активними на цей момент.
Ландшафт до 2022 року
Що таке лейбл? У широкому розумінні — це компанія, яка бере на себе значну частину обслуговування потреб артиста, натомість бере відсоток від його доходів. Роль лейблів постійно змінюється. У другій половині 20 сторіччя лейбли могли брати на себе абсолютно всю роботу навколо артиста: від менеджменту до написання пісень силами сонґрайтерів.
На сьогодні більшість із них (принаймні, в Україні) мають гібридний характер — беруть на себе лише частину обов’язків по роботі з артистом: дистрибуцію, частковий менеджмент або ж спонсорування нових пісень і кліпів.
До 2022 року в Україні сформувався пул найбільших гравців, який не особливо змінювався із роками. Більшість із них мають коріння в минулому, та стали помітними організаціями ще в нульових.
Найбільші гравці
Згідно з дослідженням українського музичного ринку 2020 року в Україні нарахували понад 60 музичних лейблів. Серед них виділяють трійку найбільших.
Secret Service Entrtainment Agency — компанія, якою керує продюсер Михайло Ясинський. Серед найбільших артистів: Оля Полякова, Макс Барських (примітка: Secret Service EA вважає себе передусім агенцією і як лейбл не позиціонує).
Mamamusic — компанія, якою керує Юрій Нікітін. Серед найбільших артистів на сьогодні Kazka. Також співпрацює із Вєркою Сердючкою. Раніше значну роль у житті лейблу відігравав гурт НеАнгели, який припинив існування у березні 2021 року.
Mozgi Entertainment — лейбл, яким керували Олексій Потапенко та Ірина Горова. До повномасштабного вторгнення саме туди входили Потап, Время и Стекло (потім — Dorofeeva) та низка інших артистів.
Історично на українському ринку є ще один великий гравець:
Moon Records — лейбл і дистриб’ютор, із яким працюють такі артисти як Марія Бурмака й Віктор Павлік. Дистрибутують музику через сервіс Believe, про який ми розповідали раніше.
Інді-лейбли
Станом на 2021 рік особисто мені вдалося нарахувати понад 15 інді-лейблів. Більшість із них зараз або закриті або заморожені. Певне найбільшим з ним можна назвати музичне видавництво Івана Дорна Masterskaya. З початком повномасштабної війни Masterskaya стала волонтерським штабом. А в січні 2023 Дорн повідомив, що закриває Дім Культури Masterskaya. За компанією залишилася частина авторських прав, але нову музику лейбл не випускає.
Ситуація на сьогодні
Порахувати точну кількість лейблів — майже неможливо. Нема одного реєстру чи компанії, яка б аналізувала цю діяльність. Можливо це можна зробити за допомоги великих аналітичних компаній, але ми не маємо інформації, що такі дослідження проводилися. Тож цей список — лише частина організацій, про які нам відомо, які помітні і які вдалося зібрати.
Після початку повномасштабного вторгнення ситуація, передбачувано, почала змінюватися. Великі лейбли або перебудувалися, або просіли. Кілька гравців, які раніше вважалися скромними, піднялися.
Дистриб’ютори та видавці, про яких варто пам’ятати
Дистриб’ютори — це компанії, які займаються зв’язком артистів із каналами дистрибуції, у нинішніх умовах це переважно стримінгові сервіси. Ми вже достатньо детально розповідали про те, як працює цей ринок. А зараз згадаємо тих дистриб’юторів, які доволі активні на українському ринку та пропонують артистам не тільки функції безпосередньо дистрибуції, а й допомагають із промо та іноді менеджментом.
Більшість лейблів так чи інакше працюють через дистриб’юторів. Але через гібридні моделі сьогодення дистриб’ютори іноді перетягають на себе більше обов’язків, окрім як викладати музику на платформи. Таким чином заходять на територію лейблів.
Найбільше українське музичне видавництво (важливо наголосити, що це саме видавництво), що працює із 2016 року. Ним керує Мар’яна Вороніна. Ростер артистів дуже широкий, умови співпраці з кожним із них точно не описані. Також через Best Music працюють лейбли Secret Service EA та Papa Music. Дистрибутором Best Music виступає американська компанія The Orchard.
Філіал французької компанії Believe, яка широко співпрацює з українськими артистами: як напряму, так і з лейблами. Списку артистів, із якими працюють Believe напряму у відкритому доступі немає. Серед лейблів, з якими працює Believe, зокрема, Black Beats.
Філіал польського лейбла Independent Digital, який представлений в Україні офісом. Надає послуги дистрибуції, а також окремі менеджерські напрямки. Списку артистів також немає у відкритому доступі.
Великі лейбли
Лейбл заснували у 2020 році Іван Клименко та alyona alyona. На початку позиціонувався більше як реп-лейбл. На сьогодні це лейбл, а також дистриб’юторська компанія, які не обмежують себе в жанрах. Гравці ринку часто називають їх «номером один на сьогодні». Передусім такий успіх забезпечила перемога Kalush Orchestra, які входить до лейбла, на Євробаченні у 2022 році. Офіційно працюють через канали мейджору Universal Music Group.
З останніх значних новин: Іван Клименко став тренером Голосу Країни. У травні 2023 року на лейблі з’явився новий артист — учасник гурту Kalush Orchestra Килиммен. Хто це насправді — невідомо, втім не виключено, що це також Клименко.
Найбільші артисти лейблу: Kalush, Kalush Orchestra, Skofka, alyona alyona.
Також на лейблі : Krutь, Kola, Kozak Siromaha, Vyshebaba, Тонка, elarm та Balzam.
Після 24 лютого у лейблі Mozgi відбулися суттєві зміни. Від роботи з лейблом повністю відійшов Потап. Відповідно компанією почала одноосібну керувати Ірина Горова. Вже у червні 2023 року лейбл наважився на ребрендинг і анонсував новий ростер артистів. Тепер Mozgi — це Pomitni, а з попереднього набору артистів залишилися тільки Dorofeeva. З нових додалися Otoy, Nazva, Love, Mary та Dmytro Prokopiv, а також повернулася Анна Трінчер.
Найбільші артисти: Dorofeeva, Otoy, Анна Трінчер.
Також на лейблі: Nazva, Love, Mary та Dmytro Prokopiv.
Secret Service Entertainment Agency
Компанія відкрила видавничий департамент у Великій Британії, куди перевела більшість своїх артистів. На сьогодні через неї видають свою музику, зокрема, Оля Полякова, Макс Барських, CHEEV та Jery Heil. Михайло Ясинський залишається співвласником бізнесу. (матеріал оновлено)
Продюсерський центр Юрія Нікітіна продовжує інсувати. Зараз серед його артистів два імені: Вєрка Сердючка та Kazka. Але останнім часом новин від самого продюсерського центру немає. Сайт знаходиться на технічних роботах, а соцмережі не оновлюються з липня 2021 року.
Середні лейбли
До 24 лютого 2022 лейбл переважно займався російськими реперами та їх просуванням у ютубі. Після початку повномасштабного вторгнення змінив вектор і сконцентрувався виключно на українських артистах. Найбільша артистка лейблу на цей момент співачка vioria. Ось тут ми детально поспілкувалися із засновником лейблу Андрієм Комаром.
Найбільші артисти: vioria, Tery.
Також на лейблі: The Curly, нестор, Libenson, Sage тощо.
Спершу Plan запустили як студію звукозапису Plan Records майже 5 років тому. Згодом це переросло у масштабний лейбл, який пропонує артистам повний пакет послуг: від запису до промо. Керує лейблом Дмитро Юрченко. Список і кількість артистів постійно змінювалася. Але зараз головним локомотивом лейбла можна назвати гурт Структура Щастя.
Найбільші артисти: Структура Щастя, Схожа.
Також на лейблі: Марний, Brykulets, Скажи щось погане тощо.
kontrabass promo — українська музична агенція, частиною якої є лейбл. Крім того, у них є концертний відділ, букінг відділ та PR-відділ. Засновник — Юрій Базака, керує лейблом Данило Сікачинський. Наразі лейбл працює в стелс-режимі, але вже підтримує артистів і організовує їм концерти. Серед найпомітніших: The Unsleeping.
Найбільші артисти: The Unsleeping, Alice Change, To Eternity.
Також на лейблі: Disappeared Completely, Andrii Barmalii, артилерія, the feels тощо.
Лейбл із Дніпра, що зібрався як ком’юніті навколо культового клубу Module. Керують лейблом Євген Гордєєв та Євген Гончаров. Найпомітнішим проєктом є гурт самого Гордєєва Kurs Valüt. Більшість музикантів працюють в галузі електронної музики.
Найбільші артисти: Kurs Valüt, Dz’оb.
Також на лейблі: Ship Her Son, Monotonne, сонічка дєтка тощо.
Лейбл народився із проєкту Потоп, який за час свого існування встиг побути й медіа, і магазином мерчу і не тільки. Засновник і керівник — Сергій Воронов, також учасник гурту Джозерс. З 2019 року Потоп почав займатися дистрибуцією через Believe, а з 2022 почав працювати через The Orchard та перетворився на лейбл.
Найбільші артисти: Ницо Потворно, Стас Корольов, sucilna_nevdacha.exe.
Також на лейблі: Джозерс, Yuvi, Karoon, drimandr тощо.
Nova
Дуже молодий лейбл, який заснувала Jerry Heil у липні 2023 року. На цей момент там всього дві артистки: сама Jerry Heil та Vitaliia. За словами співачки лейбл стане «втіленням нового погляду на шоу-бізнес, а головним його принципом має бути чесність». До того вона співпрацювала із лейблами Vidlik, Secret Service EA та Enko.
Артисти: Jerry Heil, Vitaliia.
Лейбл Papa Music з’явився 2022 року на уламках музичного спадку Юрія Бардаша, а саме лейблу Kruzheva Music. Засновниками стали Олексій Голубєв та Роман Бреус. Наразі лейбл найбільше запам’ятався скандалом із Wellboy. Антон Вельбой звинуватив лейбл у зв’язках з Росією, Papa Music своєю чергою все спростовують, а також вимагають від артиста виплати у розмірі 2 мільйонів доларів.
Найбільші артисти: Quest Pistols, Корупція, Wellboy (права належать лейблу).
Також на лейблі: Enleo, Victoria Niro, Kovalevskiy & Raphail.
Жанрові лейбли
Жанрових лейблів в Україні значно більше, але в залежності від стилістики це можуть бути десятки нішевих назв. Це стосується як важкої сцени, так і електронної музики. Ми назвемо тих, із якими найчастіше перетиналися. Окрім того, радимо питати представників сцен та артистів, щоб знайти лейбли, які вас цікавлять.
Важка сцена
Лейбл важкої музики Robustfellow запустився ще у 2012 році. Засновник і незмінний керівник — Філ Добров. «Жанрово ми частіше тяжіємо до psychedelic, sludge, hard rock, stoner, noiserock, krautrock, industrial. Але на збірках лейблу можна почути представників будь-якого напряму, починаючи від indie, закінчуючи grindcore та drone», — розповідав Філ в інтерв’ю Neformat.
Найбільші артисти: Somali Yacht Club, Love’n’Joy, Shiva The Destructor.
Також на лейблі: Bomg, Ethereal Riffian, Octopus Kraft тощо.
Лейбл, який у 2021 році заснувало видання Neformat. Лейбл цілиться в українську аудиторію та концентрується на промо релізів (більшість українських важких лейблів збирають гібридний ростер: як з українських, так і закордонних артистів).
Найбільші артисти: KAT, Amphibian Man.
Також на лейблі: True Tough, Mykola Jack тощо.
Джаз
Лейбл заснував саксофоніст та композитор Богдан Гуменюк у 2016 році. На ньому виходить значна частина українських джазових виконавців, зокрема барабанщик Олександр Поляков та трубач Деннис Аду. Також лейбл випускає гурт Гибкий Чаплин — проєкт засновника Fozzy Group Олександра Костельмана.
Найбільші артисти: Dennis Adu, Oleksand Polyakov.
Також на лейблі: U.S.E. Trio, Yuriy Seredin тощо.
Електронна сцена
Лейбл, який запустили представники київського клубу ∄ у 2020 році. У 2021 році він потрапив до топ-20 електронних лейблів світу за версією Mixmag.
Найбільші артисти: Poly Chain, Voin Oruwu.
Також на лейблі: Katarina Gryvul, Hanna Svirska тощо.
Архівна музика
Лейбл заснували Дмитро Пруткін, Дмитро Ніколаєнко та Олександр Цапенко в 2018 році. Шукай займається пошуком і випуском цікавої української архівної музики. Певне найвідомішим їхнім релізом стала платівка Секстет Шаповала — Кобзарева Дума, 1976 — віднайдений лайв-запис джазового секстету очільника ВІА Водограй.
Якщо ми не згадали про український лейбл, який веде активну діяльність і про який варто написати окремо або додати до цієї статті, напишіть, будь ласка, нам на abo@liroom.com.ua з темою листа «Ви не згадали про український лейбл [НАЗВА ЛЕЙБЛУ]». Будемо надзвичайно вдячні за зворотний зв’язок!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: