Головна
>
Література
>

11 нагород: які премії та медалі отримав Сергій Жадан за 2022 рік

11 нагород: які премії та медалі отримав Сергій Жадан за 2022 рік

Сергій Жадан, мабуть, найбільш титулований український автор. З 1999 року він отримав понад 40 нагород, орденів, медалей та відзнак. Якщо порівнювати, то Оксана Забужко здобула близько 20 нагород та премій, а Юрій Андрухович — 10. 

Окрім цього, Жадана добре знають за кордоном — його книги перекладені польською, чеською, англійською, чеською, німецькою, італійською, литовською, естонською, болгарською, шведською, норвезькою, угорською, сербською, хорватською, словацькою, білоруською та російською мовами.

Якщо до 2022 року більшість премій були українські та польські: наприклад, Книга року BBC (2006, 2010, 2014), премія «ЛітАкцент року» (2017), «Золотий письменник України» (2012), літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського (2009), премія «Angelus» за роман «Месопотамія» (2015), статуетка польського Економічного форуму у номінації «Нова культура нової Європи» (2014) і т.д., то у 2022 Жадан забрав понад десяток премій та відзнак у Європі та Україні, але не за конкретні книжки, а за діяльність загалом. 

2022 для Жадана — це не рік нових книг та турів з презентаціями, 2022 — це рік, коли він завдяки преміям та нагородам може вчергове нагадувати про війну в Україні та збирати кошти на ЗСУ.

Окрім цього, деякі премії вперше в історії отримав українець. Наприклад, Премію миру від німецьких книгарів (якщо не враховувати, що у 2013 році цю премію отримала білоруська письменниця та публіцистка українського походження Світлана Алексієвіч) 

Пропонуємо підсумувати, які премії та нагороди цьогоріч отримав Сергій Жадан. 

1. Премія Свободи від фундації Франка Ширрмахера (Швейцарія). У 2022 році фундація Франка Ширрмахера вперше вручила Премію Свободи, яка була додатковою до основної премії. Грошову складову премії — 10 000 швейцарських крон письменник передав на волонтерські потреби для купівлі автомобілів. 

Франк Ширрмахер — німецький журналіст, літературознавець та есеїст, письменник, з 1994 року співвидавець національної німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung. Серед лауреатів премії минулих років — Джонатан Франзен, Мішель Уельбек і Данієль Кельман.

2. Переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Псалом авіації»; «Вишиваний. Король України») (Україна).

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» заснований 1999 року і щороку визначає найкращі книжки, видані українськими видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами.

3. Людина року за версією «Gazety Wyborczej» (Польща). Для польської аудиторії Сергій Жадан став обличчям української літератури з того часу, коли видавництво Czarne почало публікувати переклади його книг. 

«Він не виїхав, незважаючи на те, що росіяни жорстоко бомбардують місто, а зайнявся тим, для чого покликані письменники під час війни: підняття настрою людей, заспокоєння їхніх сердець, організація концертів у сховищі Харківського метро», – зазначила редакція газети.

4. Літературна премія Європейського банку реконструкції та розвитку за роман «Інтернат» («The Orphanage») (Велика Британія).

Премія ЄБРР заснована у 2017 році та вручається за найкращу книжку автора у перекладі англійською. Грошову винагороду у 20 000 євро розділяють між автором та перекладачами. 

5. Премія миру німецьких книгарів (Німеччина). Нагороду Жадану присудили за творчість та гуманну позицію, допомогу цивільним та військовим. Призовий фонд — 25 000 євро.

Премія миру німецької книготоргівлі — щорічна премія Німецької книготоргівельної асоціації, заснована у 1950 році. Нагороду отримували такі відомі автори як Герман Гессе, Астрід Ліндрен, Маргарет Етвуд та інші.

Читайте також: «Ми говоримо про премію миру в той час, коли в Європі знову триває війна»: читаємо промову Жадана на врученні Премії миру німецьких книгарів

6. Премія Ганни Арендт за політичне мислення (Німеччина). 

Премія Ганни Арендт присуджується Фондом Генріха Бьолля у співпраці з містом Бремен. Нею нагороджують людей, які сміливим втручанням пішли на «ризик публічності».

Грошова винагорода: 10 тисяч євро.

7. Премія імені Єжи Ґедройця (Польща)

Премію імені Єжи Ґедройця у Любліні заснували у 2001 році. Нею нагороджують щороку за дослідження спадщини паризької «Культури» або за творче продовження ідеї Єжи Ґєдройця.

8. Медаль «Люблін — героям» (Польща). Нагороду Сергій Жадан отримав під час благодійних читань у містах Польщі влітку, коли збирав кошти для допомоги військовим у Харкові.

«Сердечно дякую місту Люблін за цю нагороду —  медаль “Люблін — героям”. З радістю передам її до музею нашої Перемоги. Оскільки правдивими героями цієї війни є всі українці. Спасибі друзям-полякам за підтримку та солідарність. Сьогодні це справді безцінно.Слава Україні!», — написав після вручення Жадан на своїй сторонці.

9. Медаль «За оборону міста-героя Харкова» (Україна). Нагороду Жадан отримав у жовтні цього року. На своїй сторінці у Facebook коротко прокоментував:
«Служу Народу України»

10. Премія імені Сержіу Віейра ді Меллу (Польща).

Премією імені Серджіу ді Меллу в Польщі відзначають за вагомий внесок у боротьбу за права людини. Вона названа на честь бразильського дипломата Серджіу Віейра ді Меллу, що понад 34 років працював в ООН і загинув під час вибуху у будівлі ООН у Багдаді 19 серпня 2003 року.

Грошова винагорода — 10 000 злотих.

11. Schwarzkopf Europe Prize за підтримку демократичних цінностей (Німеччина)

Schwarzkopf Europe Prize була заснована 2003 року. Премією відзначаються інституції чи люди, які беруть участь у громадському житті й підтримують мирну, єдину та стійку Європу.

Читайте також: Польща висунула Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури

Але Сергій Вікторович дуже багато чого робив окрім отримання нагород. Зокрема, активно волонтерив, виступав з благодійними концертами в Україні та Європі (лише за осінь разом з власним гуртом зібрав 5 000 000 гривень) та навіть цілувався з Христиною Соловій у її новому кліпі. 

Розповiсти друзям

Facebook Twitter Telegram

Допитливим

Культура в регіонах
Від Onuka до Foa Hoka: як звучить Чернігівщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Від Wellboy до Re-read: як звучить Сумщина
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
13 Червня, 2024
Культура в регіонах
Музика Дніпропетровщини (Січеславщини): плейлист від Ліруму та Dnipropop
Лєра Зданевич Лєра Зданевич
12 Червня, 2024